
Nedavna studija objavljena u časopisu Neurology sugerira da usvajanje sedam zdravih životnih navika može smanjiti rizik od razvoja demencije, čak i kod osoba s genetskom predispozicijom za Alzheimerovu bolest. Istraživači su pratili više od 11.000 pojedinaca tijekom 30 godina, analizirajući utjecaj ovih navika na učestalost demencije. Sudionicima je dodijeljen kardiovaskularni zdravstveni rezultat (CVH) temeljen na ‘Simple 7‘ ili sedam zdravih navika Američkog udruženja za srce (AHA), koje uključuju:
- Zdravu prehranu
- Redovitu tjelesnu aktivnost
- Održavanje zdrave tjelesne težine
- Nekonzumiranje duhana
- Kontrolu krvnog tlaka
- Regulaciju kolesterola
- Smanjenje razine šećera u krvi
Godine 2022. AHA je proširio ovaj popis na ‘Life’s Essential 8‘ ključnih osam dodajući kvalitetan san kao ključni faktor.
Analiza je pokazala da su ispitanici s boljim kardiovaskularnim zdravljem imali niže razine biomarkera neurofilamentni-lakog lanca (NfL), koji je povezan s neurodegenerativnim bolestima poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Sudionici s najvišim ocjenama kardiovaskularnog zdravlja (10-14 bodova) imali su 19 posto niže razine NfL u krvi u usporedbi s onima s najnižim rezultatima (0-6 bodova).
Što to znači za svakodnevni život?
Rezultati istraživanja još jednom potvrđuju da zdrave navike mogu igrati ključnu ulogu u očuvanju kognitivnih funkcija. Uravnotežena prehrana, redovito kretanje, održavanje zdrave tjelesne težine, nepušenje te kontrola krvnog tlaka, šećera i kolesterola mogu smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti.
Osim toga, manje stresa, dovoljno kvalitetnog sna i zapravo druženje i društvena povezanost također mogu pridonijeti očuvanju zdravlja mozga. Iako genetika igra određenu ulogu, životne navike ostaju i dalje snažan alat u prevenciji demencije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....