SHUTTERSTOCK
prirodnim putem

Nizak libido, opadanje kose, umor: 10 koraka kako vratiti podivljale hormone u ravnotežu

Hormoni reguliraju rast, metabolizam, raspoloženje, ali i reproduktivne funkcije

Hormoni imaju važnu ulogu u našem tijelu - utječu na način na koji mislimo, dišemo, jedemo i spavamo. Također oblikuju naš izgled, raspoloženje i tjelesne funkcije. Kada su hormoni u ravnoteži, naše tijelo funkcionira optimalno, međutim, kada dođe do neravnoteže ovih kemijskih glasnika, dolazi do niza zdravstvenih problema.

image

Važno je da su hormoni u balansu

SHUTTERSTOCK

Hipofiza

Uz već nabrojene važne funkcije važno je prisjetiti se da hormoni reguliraju rast, metabolizam, raspoloženje, ali i reproduktivne funkcije. Ključnu ulogu u hormonalnom sustavu ima hipofiza koja se sastoji od dva dijela:

  • Prednja hipofiza: proizvodi i izlučuje hormone poput luteinizirajućeg hormona (LH), folikul-stimulirajućeg hormona (FSH), hormona rasta (GH), prolaktina i tireotropnog hormona (TSH).
  • Stražnja hipofiza: ne proizvodi vlastite hormone, već pohranjuje i oslobađa oksitocin i vazopresin, koji nastaju u hipotalamusu.

Uz nju i druge žlijezde poput nadbubrežne, štitne i doštitne također proizvode hormone čijem disbalansu mogu značajno pridonijeti i sljedeća stanja:

  • Kronični stres
  • Prekomjerna tjelesna masa
  • Upale u tijelu
  • Genetski faktori
  • Dugotrajno korištenje steroida ili drugih lijekova
  • Problemi s probavom i intolerancijom na hranu
  • Izloženost toksinima iz okoliša
image

Kronični umor jedan je od simptoma hormona koji nisu u ravnoteži

SHUTTERSTOCK

Simptomi

Kada hormoni nisu u ravnoteži, tijelo nam šalje jasne signale da nije dobro kroz sljedeće najčešće simptome:

  • Neočekivano povećanje ili smanjenje tjelesne mase
  • Kronični umor
  • Sniženi libido
  • Nepravilne menstrualne cikluse
  • Opadanje kose
  • Depresiju i anksioznost
  • Probleme s koncentracijom
  • Nesanicu
  • Probavne smetnje

Dovođenje hormona u ravnotežu prirodnim putem

Nažalost, nabrojeni simptomi su nešto čemu svakodnevno svjedočimo, no dobra vijest je da postoje prirodni načini uz pomoć kojih možemo ponovno dovesti hormone u ravnotežu. Riječ je o sljedećim strategijama:

1. Smanjenje stresa

Možda nam se razina nervoze podigne pri samom izgovaranju riječi stres koji najčešće još uvijek podcjenjujemo, a koji je zapravo najveći razarač zdravlja. Kronični stres utječe na proizvodnju hormona poput kortizola, adrenalina i hormona rasta. Stoga tehnike poput meditacije, vježbanja i pravilnog disanja mogu pomoći u umirivanju i dovođenju tijela u red.

image

Korištenje proizvoda koji nisu toksični značajno doprinosi hormonalnoj ravnoteži

SHUTTERSTOCK

2. Izbjegavanje kemikalija

Nalazimo je u plastici, kozmetičkim proizvodima, sredstvima za čišćenje, pesticidima... kemikalije ometaju naš endokrini sustav pa bi korištenje prirodnih alternativa bilo poželjno ako želite smanjiti izloženost ovim štetnim tvarima i dovesti hormone u red.

3. Kvalitetan san

Nedostatak sna može poremetiti cirkadijalni ritam i hormonalnu ravnotežu i zato bi održavanje dosljednog rasporeda spavanja moglo pomoći. Izbjegavajte korištenje mobitela i drugih ekrana prije spavanja, prestanite jesti najmanje dva sata prije spavanja, a kofein prestanite uzimati najmanje četiri do šest sati prije spavanja i bavite se redovito tjelovježbom.

4. Pravilna prehrana

Prehrana bogata povrćem, voćem, orašastim plodovima i mahunarkama može poboljšati hormonalno zdravlje. Izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate i industrijski prerađenu hranu.

5. Ljekovite biljke

Biljke poput ashwagandhe iz ajurvedske medicine, svetog bosiljka, maca praha i rodiole mogu pomoći u regulaciji hormona i poboljšanju otpornosti na stres.

image

Omega-3 masne kiseline nalazimo u masnoj ribi

SHUTTERSTOCK

6. Povećanje unosa omega-3 masnih kiselina

Omega-3 masne kiseline imaju protuupalna svojstva i mogu pomoći u održavanju hormonalne ravnoteže. Nalaze se u ribi, lanenim sjemenkama i orašastim plodovima.

7. Održavanje zdravlja probavnog sustava

Zdravlje crijeva i hormonalna ravnoteža usko su povezani. Da bismo održali simbiozu između njih važno je unositi probiotičku hranu poput kiselog kupusa, kefira i fermentiranih proizvoda koje crijevna flora voli.

8. Organska hrana

Biranje organske hrane doista nije pomodarstvo već nužnost u očuvanju zdravlja. Zato, izbjegavanje pesticida i herbicida što je više moguće, smanjuje rizik od hormonalnih poremećaja. Biranje organskih namirnica, osobito voća i povrća, može smanjiti izloženost toksinima.

9. Kontracepcijski lijekovi

Određeni lijekovi i hormonska kontracepcija mogu utjecati na hormonalnu ravnotežu. Alternativne metode kontracepcije, poput praćenja ovulacije, mogu biti zdravija opcija.

10. Redovita tjelesna aktivnost

Prednosti su doista mnogostruke, a tjelesna aktivnost među ostalim, regulira hormone stresa, poboljšava osjetljivost na inzulin i potiče izlučivanje hormona sreće poput endorfina.

27. ožujak 2025 18:32