ROSSHELEN SHUTTERSTOCK
Ne zaboravite

Kardiolog otkriva koji je to često omraženi nutrijent zapravo odličan za srce i kolesterol

Pomaže u snižavanju LDL kolesterola i triglicerida, dok povećava HDL, dobar kolesterol


Hrana je neophodan element u očuvanju zdravlja srca. Međutim, nije svaka dobra ni poželjna na našem tanjuru. Ipak, odabirom voća i povrća koje obiluje antioksidansima poput borovnica ili brokule, pa čak i tamne čokolade koja sadrži polifenole, nema sumnje da ćete učiniti veliku uslugu svom kardiovaskularnom sustavu. No, još jedan nutrijent kojeg bismo trebali češće jesti veliki je prijatelj srca. Riječ je o masnoćama koje često nezasluženo dobivaju loš predznak unatoč tome što razlikujemo zasićene od onim nezasićenih. Posljednje posebno zastupa kardiolog David Sabgir.

Masnoće su bitan nutrijent koji je tijelu potreban za njegovo potpuno funkcioniranje. Nezasićene masnoće pomažu u snižavanju LDL kolesterola i triglicerida, dok povećavaju HDL kolesterol, objašnjava kardiolog za EatingWell. Drugim riječima, zdrave masnoće pomažu zdravlje srca, smanjuju rizik od raka, a bez sumnje daju i fin okus jelima.

Razlika između zasićenih i nezasićenih masnoća

Zasićene masne kiseline su krute na sobnoj temperaturi, dok su nezasićene tekuće na sobnoj temperaturi zbog svoje različite kemijske strukture. Prve će stoga debljati i dizati kolesterol, dok će druge činiti suprotno.

Nezasićene masne kiseline uglavnom nalazimo u mediteranskoj prehrani koju čine proizvodi poput:

  • maslinovog ulja,
  • orašastih plodova,
  • avokada,
  • ribe, a posebno one male plave.

Spomenute dobre masnoće možemo podijeliti na jednostruko i višestruko nezasićene u koje ubrajamo omega-3 i 6 masne kiseline. Njih ćemo također naći u ribama, chia sjemenkama, lanenim sjemenkama, orasima, grahu i soji.

Korist od ovih masnoća u prehrani je višestruka:

  • pomažu u apsorpciji vitamina topivih u mastima A, D, E i K,
  • reguliraju tjelesnu temperaturu
  • neophodne su za rast i razvoj organizma,
  • štite organizam

Suprotno, ako ne unosimo dovoljno zdravih masnoća, mogu se pojaviti simptomi poput umora, suhe kože i oslabljenog imuniteta.

Preporuke zdravstvenih organizacija

Unatoč tome što je izazovno u potpunosti izbjeći konzumaciju zasićenih masnoća, ipak većina zdravstvenih organizacija i stručnjaka preporučuju njihovo smanjenje i zamjenu s onim nezasićenim kada god je to moguće.

Linker
07. rujan 2024 06:50