SHUTTERSTOCK
oprezno

Jedan je od većih rizika za karcinom debelog crijeva, a i dalje ga ne shvaćamo toliko ozbiljno

Kod nas je najčešći novodijagnosticirani rak

Rak debelog crijeva i rektuma jedan je od najčešćih tipova karcinoma u razvijenom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj (kod nas je najčešći novodijagnosticirani rak s gotovo 4.000 novih slučajeva godišnje). Glavnim nepromjenjivim faktorima rizika za njegov razvoj smatraju se dob, koja se posljednjih godina spušta, i genetska predispozicija, dok su od promjenjivih najvažniji pretilost, tjelesna neaktivnost i prehrana s malo vlakana i puno prerađene hrane.


TRI POKAZATELJA

Pretilost se obično određuje pomoću indeksa tjelesne mase (ITM), premda nije uvijek pouzdan. I osobe s normalnim ITM-om (od 19 do 24,9 kg/m2) mogu, naime, imati povišen rizik od ovog tipa raka, ako imaju centralnu debljinu, tj. masno tkivo nakupljeno dominantno na trbuhu. U Njemačkom istraživačkom centru za rak (DKFZ) u Heidelbergu procijenili su povezanost rizika od kolorektalnog raka s ITM-om, omjerom struka i bokova te opsegom struka kod osoba u dobi od 40 do 69 godina, njih oko 460.000, od kojih je 67 posto imalo prekomjernu masu ili debljinu. U 12,5 godina praćenja njih 5977 oboljelo je od raka debelog crijeva. Rezultati su objavljeni u International Journal of Obesity.


VAŽNA VEZA

Pogoršanje omjera struka i bokova pokazalo je jaču povezanost s rizikom od kolerektalnog raka nego povećanje ITM-a. Nadalje, omjer struka i bokova pokazao je jako značajnu povezanost s rizikom od tog tipa raka u svim kategorijama ITM-a, dok je veza ITM-a i rizika bila slaba i nije bila statistički značajna u svim kategorijama omjera struka i bokova. Trbušna debljina bila je dosljedno povezana s rizikom od raka debelog crijeva i rektuma kod oba spola. Rezultati ukazuju na važnost uvođenja dodatnih mjera, kao što je omjer struka i bokova, u rutinsku kliničku praksu kako bi se bolje upravljalo debljinom, a time i štetnim zdravstvenim ishodima povezanima s njom, kažu autori.

21. siječanj 2025 17:09