Prekrasna Iris Rajčić, iako je u posljednjim tjednima trudnoće, aktivnim vježbanjem promiče kulturu rekreacije i u trudnoći. Naravno, ona je te sreće da to može činiti, što neke trudnice nisu.
Najveća prepreka
Slika o vježbanju u trudnoći uvelike se promijenila tijekom proteklih desetljeća. Danas, dapače, trudnicama se savjetuje da ostanu aktivne s obzirom na promjene koje tijelo prolazi, potrebe za snagom i čvrstinom tijekom trudnoće i porođaja te u vremenu nakon poroda.
Najveća prepreka tijekom samog poroda jest strah. Kao i sve emocije, strah ima snažan utjecaj na tijelo u ovom slučaju na kontrakciju mišića zdjeličnog dna i ujedno sprečava ženu da aktivno sudjeluje u samom porodu.
Tako uz prirodne promjene i ciljane vježbe značajno možemo utjecati na duljinu poroda, razinu anksioznosti i kako se pokazuje - manjoj potrebi za sedativima.
Prednosti vježbanja u trudnoći
Također, vježbanjem se prevenira nepotrebno povećanje težine i nakupljanje vode, osvještava se držanje tijela, poboljšava metabolizam te se omogućuje kvalitetniji san i bitno brži oporavak nakon poroda. Naravno, prije početka vježbanja potrebno je redovito savjetovanje s liječnikom, a program treninga treba biti prilagođen sposobnostima i stupnju trudnoće.
Na primjer, u prvom tromjesječju nastaviti sa uobičajenim treningom, ali drastično smanjiti intenzitet, nakon četvrtog mjeseca potrebno je izbjegavati položaje na trbuhu, a u trećem tromjesečju raditi na posturi, pripremi mišića i zglobova za porod te izbjegavati ležanje na leđima i česte promjene položaja.
Individualni program
Individualni program vježbanja dva do tri puta tjedno po 45 minuta, s ponavljanjima u trajanju 2 do 3 sekunde te 10 do 15 ponavljanja po seriji predstavlja optimalan podražaj tijekom trudnoće.
Nije na odmet spomenuti da vrijeme nakon poroda predstavlja mnoge izazove za majku gdje će, osim o sebi, morati skrbiti o svojoj bebi te ce zasigurno svaki atom snage dobro doći i olakšati svakodnevicu u tom prekrasnom periodu.
“Svakodnevnim vježbanjem aktivna sam i u ovim posljednjim tjednima trudnoće. Savjetujem svim trudnicama da izaberu neki od oblika rekreacije te da i na taj način olakšaju ovaj prekrasan životni period!” - zaključila je Iris Rajčić koja vježba uz stručn nadzor trenerica iz Biotreninga.
Inače, naša bivša manekenka, studentica je Kineziološkog fakulteta iz Zagreba, a s vodećim stručnjacima iz Biotreninga u sklopu projekta Aktivna Hrvatska savjetuje kako nastaviti sa tjelovježbom za vrijeme trudnoće.
Vidimo se!?
Projekt Aktivna Hrvatska nastavlja se u Vodicama u subotu, 28. svibnja u 18 sati, splitskom hotelu Radisson Blu 18. lipnja, Dubrovniku na tvrđavi Sv. Ivana 27. lipnja, zadarskom Falkensteiner hotelu&spa Iadera 23. srpnja te u Zagrebu 10. rujna u sklopu Europskog tjedna sporta.
Pod generalnim pokroviteljstvom HEP-a, te u suradnji s Biotreningom i Definicijom Hrane ovaj projekt predstavlja korake koji će nam poboljšati zdravstveni i tjelesni status. Partneri i pokrovitelji projekta trud vježbača nagradit će poklonima koji pomažu u vježbanju i higijeni.
Prijavite se i vi za vježbanje putem službene web stranice projekta www.aktivnahrvatska.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....