![36234542](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/14/k_36234542_640.jpg)
Kupanje u hladnoj vodi sve je popularnije među sportašima, ljubiteljima wellnessa, ali i tradicionalnim zimskim kupačima kakvih ima dosta na našoj jadranskoj obali. Ali, malo je istraživanja koja otkrivaju znanstvene činjenice ili su one oprečne. Sve donedavno kada su znanstvenici Sveučilišta Južne Australije odlučili istražiti na jednom mjestu što kaže znanost o ledenim kupkama. U najopsežnijem sustavnom pregledu i metaanalizi istraživači su analizirali podatke iz 11 studija s 3177 sudionika i otkrili da uranjanje u hladnu vodu može smanjiti stres, poboljšati san i kvalitetu života.
Pomaže, ali određeno vrijeme
- Primijetili smo niz rezultata ovisnih o vremenu. Prvo, otkrili smo da uranjanje u hladnu vodu može smanjiti razinu stresa, ali samo oko 12 sati nakon izlaganja. Također smo primijetili da su sudionici koji su se tuširali hladnom vodom 20, 60 ili 90 sekundi prijavili nešto bolje rezultate kvalitete života. Ali opet, nakon tri mjeseca ti su učinci izblijedjeli. Koristi se mogu dobiti i od tuširanja hladnom vodom, a jedna studija izvještava da su sudionici koji su se redovito tuširali hladnom vodom smanjili bolovanja 29 posto. Također smo pronašli neke veze s uranjanjem u hladnu vodu i boljim ishodima spavanja, ali podaci su bili ograničeni na muškarce - pojasnila je dr. Tara Cain sa Sveučilišta Južne Australije.
Dodala je kako je pronađeno malo dokaza da ledene kupke mogu ojačati imunitet i raspoloženje, a to se očekivalo dokazati u jačoj mjeri.
Privremeno povećanje upale
Suistraživač dr. Ben Singh kaže kako je studija također pokazala da je uranjanje u hladnu vodu uzrokovalo privremeno povećanje upale.
- Na prvi pogled to se čini kontradiktornim jer znamo da elitni sportaši redovito koriste ledene kupke kako bi smanjili upalu i bol u mišićima nakon vježbanja - kaže dr. Singh i dodaje: ‘Trenutačni skok upale je reakcija tijela na hladnoću kao stresor. Pomaže tijelu da se prilagodi i oporavi i sličan je načinu na koji vježbanje uzrokuje oštećenje mišića prije nego što ojača mišiće, zbog čega ga sportaši koriste unatoč kratkotrajnom povećanju upale. Znajući to, ljudi s već postojećim zdravstvenim problemima trebali bi biti posebno oprezni ako iskušavaju ledene kupke jer bi početna upala mogla imati štetne učinke na zdravlje‘.
Ledene kupke istraživači su definirali kao djelomično ili potpuno uranjanje tijela u hladnu vodu, na temperaturama koje se najčešće kreću od 10 do 15 stupnjeva Celzijevih, a u ovoj studiji podaci su uključeni samo ako je izloženost bila na razini prsnog koša ili iznad nje i minimalno 30 sekundi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....