
Mnogi ljudi osjećaju mali jet lag zbog pomicanja sata i prelaska na ljetno računanje vremena što rezultira poteškoćama sa snom, a kada se ne naspavamo trpe sve aktivnosti drugog dana. Iako se već neko vrijeme raspravlja o ukidanju ove prakse, Europska komisija je čak predstavila konkretne planove, još nema jedinstvenog rješenja tako da je ostalo sve po starom. Večeras pomičemo sat naprijed - s dva na tri sata, što znači da se "gubi" jedan sat. Nekima će trebati određeno vrijeme da uhvate novi ljetni ritam jer za osjetljivije iznenadno ustajanje sat vremena ranije može biti veliki izazov, čak i dovesti do smanjenih performansi i povećanog rizika od nesreća.
Srčani bolesnici mogli bi osjećati tegobe
U odnosu na prelazak na zimsko računanje vremena, kad se u danu spava sat duže, prelazak na ljetno računanje vremena, iako može djelovati bezazleno, osobama s kardiovaskularnim problemima ova promjena može izazvati privremene zdravstvene komplikacije i dovesti do povećanog rizika za srčani i moždani udar. Istraživanje objavljeno u časopisu Open Heart 2014. godine pokazalo je da se rizik od infarkta miokarda povećava za 24 posto prvog ponedjeljka nakon prelaska na ljetno računanje vremena. Jedno drugo, finsko istraživanje, objavljeno 2016. godine, pokazalo je da se rizik od ishemijskog moždanog udara povećava za osam posto u prva dva dana nakon prelaska na ljetno računanje vremena. Uz to, povećan je rizik za povišeni krvni tlak, aritmiju, neraspoloženje, razdražljivost, čak i više prometnih nezgoda.
Poremećaj cirkadijalnog ritma
Jedan od glavnih razloga zašto promjene u vremenu utječu na zdravlje je poremećaj u cirkadijalnom ritmu, odnosno biološkom satu organizma. Cirkadijalni ritam utječe na mnoge fiziološke funkcije, uključujući srčani ritam i krvni tlak. Nedostatak sna ili promjene u kvaliteti sna mogu povećati razinu hormona stresa, kortizola, što dovodi do povišenog krvnog tlaka i ubrzanog srčanog ritma, što kod osoba sa srčanim problemima može biti okidač za dodatne zdravstvene probleme.
Što savjetuju stručnjaci
Stručnjaci stoga kontinuirano ukazuju na posljedice promjene vremena na spavanje i preporučuju pravovremenu pripremu. Ako u subotu pomaknete svoju dnevnu rutinu za pola sata unaprijed - ustanite i odete u krevet 30 minuta ranije - možete ublažiti učinke prelaska na ljetno računanje vremena. Osobama koje pate od kardiovaskularnih bolesti savjetuje se i dodatan oprez. Primjerice, u danima nakon pomicanja sata, važno je pratiti simptome i posjetiti liječnika ako dođe do neobičnih simptoma poput ubrzanog srčanog ritma, povišenog krvnog tlaka ili bolova u grudima. Također se savjetuje izbjegavati stresne situacije i teže fizičke napore u prvih nekoliko dana nakon prelaska na ljetno računanje vremena kako bi srce imalo manje opterećenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....