Uz komunikaciju, mobilne telefone sve više koristimo u zdravstvene svrhe.
 Foto: iStock
Apple CareKit

Mobiteli - naši zdravstveni savjetnici

Tehnološki div Apple je nedavno predstavio CareKit - tehnologiju koja omogućuje jednostavnu izradu mobilnih aplikacija za praćenje, mjerenje, analiziranje i dijeljenje podataka o zdravlju korisnika.

Tehnički gledano, CareKit ("alat za pružanje medicinske brige") je prilično jednostavan i izravan. Sastoji se od četiri modula koji mobilni telefon "pretvaraju" u uređaj za zdravstvenu dijagnostiku.

Prvi se zove Care Card ("kartica pacijenta"), a služi tomu da prati i podsjeća korisnika na redovito liječenje, poput dnevnog uzimanja propisanih lijekova ili odlaska na fizikalnu terapiju. Drugi modul, Symptom and Measurement Tracker ("praćenje simptoma i stanja"), bilježi podatke o općem fizičkom stanju korisnika (razina bola ili umora, pojava infekcije) te predlaže odgovarajuće promjene u terapiji.

Preostala dva modula, Insight Dashboard ("izvještaji") i Connect ("razmjena podataka") analiziraju i pretvaraju podatke u vizualni oblik kojeg korisnici mogu jednostavnije razumjeti te omogućuju da se prikupljene informacije sigurnom vezom dostave relevantnim osobama (npr. liječniku ili članovima obitelji).

Kad već ne možemo bez njih...

S obzirom na to da su mobilni telefoni i njihova dodatna oprema najkorišteniji elektronički uređaji na svijetu te ih većina ljudi neprestano drži na dohvat ruke (ili u rukama!), ne čudi zanimanje i nastojanje da ih se pretvori i u korisna zdravstvena pomagala. Jednako kao što uz pomoć fitness aplikacija danas mjerimo koliko smo kilometara pretrčali ili provezli na biciklu i koliko smo pri tome kalorija izgubili, zdravstvene aplikacije za mobilne telefone će uskoro postati sve uspješnije u identifikaciji simptoma, primjerice, Parkinsonove bolesti, autizma ili srčanog udara. Uz to će nam pružati pomoć u borbi s kroničnim stanjima, poput dijabetesa ili depresije.

Suradnja struke i otvorenost

U razvoju CareKita su, uz Apple, sudjelovali brojni stručnjaci iz bolnica, kliničkih centara, zdravstvenih institucija i medicinskih fondacija diljem svijeta tako da se tehnologija temelji na višestruko provjerenim metodama i istraživanjima. Ono što posebno veseli jest i činjenica da Apple, inače nesklon takvom pristupu, CareKit tehnologiji nudi slobodan i posve besplatan pristup. Na taj način zainteresirani liječnici i programeri mogu slobodno doprinijeti daljnjem razvoju i usavršavanju sustava te ga bez ikakvih ograničenja koristiti u izradi vlastitih zdravstvenih aplikacija i uređaja.

Linker
08. listopad 2024 07:03