Piše: Melita Pavlek, novinarka, NLP leadership coach, vlasnica bloga www.7thensecoaching.com
Što god odabrali da ćemo promijeniti – neće biti potpuno jednostavno. Zahtijeva volju, energiju i vrijeme. Ipak na snagu volje možemo direktno utjecati, mijenjati je i razvijati.
Postoje i tehnike kako ojačati volju kad shvatite da vam motivacija pada. Prije svega je najvažnije pretpostaviti da za promjenu navike treba vrijeme i upornost. Da bi u tome uspjeli dovoljno će biti da se podsjetite kamo vas status quo može odvesti. Ležanje ispred TV-a možda može biti povremeni izbor, ali navika vas vodi direktno u ozbiljne zdravstvene probleme koliko god mi mislimo da su to samo marketinške priče.
Mijenjanje navika
Promjena životnih navika, pa i ona najmanja, uvijek će vam pomoći da dulje ostanete zdravi. Dobro je da u tome potražite i saveznika. Naviku koja je ukorijenjena poput pušenja teško ćete pobijediti sami. Studije su pokazale kako upravo društveno ohrabrenje ima velik utjecaj na uspjeh neke odluke. Potpora drugih osoba olakšava napredovanje. Osigurajte si je prije nego što krenete u program odvikavanja od bilo koje loše navike.
Dobar način je i kontroliranje okoline. Morate razumjeti da okruženje u kojem živimo ima ogroman utjecaj na nas. Ako trošite previše nemojte provoditi vikenda u shopping centrima. To je jednostavna, učinkovita i isprobana strategija. Male su šanse da se izvučem iz kuće i navečer odem u najbližu trgovinu u potrazi za čokoladom. Ali ako je već mirišem u kuhinjskoj ladici lakše ću si dozvoliti taj porok.
Opasne situacije
Ne kupujte ono što vas vraća na početak i izbjegavajte situacije koje bi potencijalno mogle biti opasne za uvođenje nove navike. Za to ne treba nikakav guru kojeg ćete slijediti već samo čisti razum, logika i motivacija.
Okružite se saveznicima, nagrađujte i kontrolirajte i uspjeh neće izostati bez obzira na cilj. Sretno!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....