
Često ih podcjenjujemo, no namirnice koje su male u sebi obično skrivaju pravo nutritivno bogatstvo i povoljno utječu na naše zdravlje - sjetite se samo bobica aronije ili pak borovnica. Jedna od takvih namirnica skriva se i unutar čvrstih češera, a njezina berba zahtijeva strpljenje i vještinu. Ove sjemenke bogate su zdravim mastima, vitaminima i mineralima te su nezaobilazan sastojak mnogih gurmanskih jela.
Sitne, a moćne
Riječ je, naravno, o pinjolima - sitnim sjemenkama koje se nalaze u čvrstim češerima borova iz roda Pinus koji se suše na suncu, a vađenje ovih dragocjenih plodova zahtijeva trud i vrijeme. Iako tehnički nisu orašasti plodovi u botaničkom smislu, pinjoli spadaju u istu prehrambenu kategoriju zbog svog sastava i načina konzumacije. Bogati su zdravim mastima, ponajviše višestruko nezasićenim, koje mogu doprinijeti očuvanju zdravlja srca snižavanjem razine lošeg (LDL) kolesterola. Osim toga, obiluju vitaminima i mineralima poput vitamina E, cinka, magnezija i mangana, koji su ključni za pravilan rad organizma.
Zdravstvene dobrobiti pinjola
1. Prirodna su zaštita
Jedan od najznačajnijih spojeva u pinjolima je pinolenska kiselina, snažan antioksidans i protuupalna tvar. Znanstvenici vjeruju da konzumacija pinjola može pomoći osobama s upalnim poremećajima poput reumatoidnog artritisa, no potrebno je još istraživanja kako bi se u potpunosti potvrdio njezin učinak.
2. Mogu smanjiti rizik od raka želuca
Prema ovom istraživanju, muškarci koji redovito konzumiraju pinjole i druge orašaste plodove imaju niži rizik od razvoja želučane intestinalne metaplazije (GIM), stanja koje povećava šanse za nastanak raka želuca. Iako se ovaj učinak nije pokazao kod žena, rezultati sugeriraju da orašasti plodovi, uključujući pinjole, mogu igrati važnu ulogu u prevenciji ozbiljnih bolesti.
3. Srce voli pinjole
Ove male sjemenke pomažu regulirati kolesterol i krvni tlak, čineći ih moćnim saveznikom zdravog srca, a to potvrđuju i brojne studije. Veliko istraživanje provedeno na 1.8 milijuna ljudi pokazalo je da oni koji češće jedu orašaste plodove imaju do 23 posto manji rizik od smrti uzrokovane srčanim udarom.
4. Za kvalitetnu dugovječnost posegnite za pinjolima
Pregled istraživanja iz 2022. pokazao je da redovita konzumacija orašastih plodova smanjuje rizik od smrtnosti iz različitih uzroka, uključujući bolesti srca, rak i dijabetes. Samo jedna šaka dnevno može doprinijeti duljem i kvalitetnijem životu.
5. Pomažu u održavanju zdrave tjelesne mase
Iako su bogati kalorijama, pinjoli mogu pomoći u kontroli kilograma zahvaljujući visokom udjelu proteina i vlakana. Oni osiguravaju dugotrajan osjećaj sitosti, smanjujući potrebu za nezdravim međuobrocima.
6. Biljni izvor proteina
Za one koji izbjegavaju meso, pinjoli su odličan izvor biljnih proteina. U 100 grama ovih sjemenki nalazi se 15 grama proteina, koji su ključni za rast i regeneraciju mišića te jačanje imuniteta.
7. Riznica vitamina, minerala i antioksidansa
Pinjoli su bogati esencijalnim nutrijentima poput magnezija, koji pomaže u regulaciji šećera u krvi i smanjenju stresa. Također sadrže antioksidanse poput fitosterola i karotenoida, koji pomažu u zaštiti stanica od oštećenja.
Kako uključiti pinjole u prehranu?
Mogućnosti su gotovo beskrajne! Evo nekoliko prijedloga:
- Pripremite domaći pesto od pinjola, bosiljka, češnjaka, maslinovog ulja i parmezana.
- Dodajte ih jogurtu s voćem i medom za hranjiv doručak.
- Pospite ih po salatama ili tjestenini za hrskavu teksturu.
- Umiješajte ih u humus za bogatiji okus.
- Pržite ih i kombinirajte s povrćem poput brokule ili cvjetače.
- Dodajte ih u jela od riže ili kvinoje za dodatnu nutritivnu vrijednost.
- Koristite ih kao hrskavi dodatak pizzi.
Iako su skuplji od drugih orašastih plodova, njihova vrijednost u prehrani opravdava cijenu. Zato ih uvrstite u jelovnik i uživajte u njihovim blagodatima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....