
Njegovi su žuti cvjetovi simbol buđenja prirode i dolaska proljeća. Iako ga često povezujemo s prostranim zelenim površinama, maslačak je mnogo više od svoje vizualne ljepote. Naime, ova biljka krije bogatstvo nutrijenata i zdravstvenih prednosti koje su odavno prepoznali naši preci. Ipak, danas ga rijetko viđamo na tanjurima i to je trend koji bismo trebali preokrenuti.
Krenite sa salatom
Za početak, dovoljno je dodati njegove listove u salate i tako osigurati unos vrijednih nutrijenata:
Vitamini: posebno vitamin A (u obliku beta-karotena), vitamin C, vitamin K koji igra ključnu ulogu u zdravlju kostiju i normalnom zgrušavanju krvi te manji udio vitamina E.
Minerali: listovi maslačka sadrže značajne količine željeza, kalcija, kalija, magnezija i mangana.
Antioksidansi: uključuju lutein i zeaksantin, koji su važni za zdravlje očiju. Dobro je znati da sadržaj od 100 grama ove biljke osigurava unos od 15 miligrama luteina i zeaksantina.
Vlakna: podržavaju zdravu probavu i osjećaj sitosti.
Polifenoli i flavonoidi u maslačku prirodni su spojevi s protuupalnim i antioksidativnim djelovanjem.
Pomaže u regulaciji šećera u krvi
Korijen maslačka ima nekoliko bioaktivnih spojeva koji djeluju protiv simptoma dijabetesa tipa 2. Primjerice, maslačak je bogat inulinom koji pomaže stabilizirati razinu šećera u krvi. Također sadrži klorogensku kiselinu koja utječe na lučenje i osjetljivost na inzulin. Uz to spomenuti polifenoli i flavonoidi u maslačku mogu zaštititi od neželjenih komplikacija koje uzrokuje loše reguliran dijabetes tipa 2.
Tlak i probava
Zahvaljujući kaliju, maslačak povoljno djeluje na regulaciju krvnog tlaka, dok dijetalna vlakna potiču zdravlje probavnog sustava.
Odličan je za detoksikaciju
- Maslačak je poznat po svojoj sposobnosti stimuliranja proizvodnje žuči, kao i druge gorke biljke, što pomaže u boljoj probavi masti i eliminaciji toksina. Također ima diuretsko djelovanje koje dodatno potiče izbacivanje štetnih tvari iz tijela. Čaj od korijena maslačka izuzetno je koristan za detoksikaciju, a može se koristiti i tinktura ili kavovina od maslačka - savjetuje herbalistica i aromaterapeutkinja Tea Crnjak.
Ne zaboravite na cvjetove
Maslačak je doista iskoristiv. Osim svježih listova, cvjetove možete jesti svježe ili kuhane, u popečcima, možete ih kiseliti, koristiti za pravljenje vina. Također, ako su vam svježi prejaki, kuhanjem listova smanjit ćete im gorčinu. Korijenje maslačka koje je staro dvije godine također možete pržiti, samljeti i koristiti kao zamjenu za kavu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....