Nisu samo veselje, druženje i darivanje ono što obilježava blagdanske dane, ili točnije tjedne, već i poprilična razuzdanost kad je riječ o hrani i piću. Jest ćemo puno i previše, piti još i više i nećemo se previše zamarati time je li to dobro ili nije jer jednostavno takvi su dani. No, tu će našu raspojasanost itekako osjetiti jetra, vitalni organ koji je zadužen za funkcije u tijelu koje su ključne za naš život i zdravlje. Jetra je uključena u više od 500 vitalnih procesa i predstavlja nešto poput centra za detoksikaciju u našem tijelu. Jedna od njezinih glavnih funkcija je da iz krvi čisti toksine poput alkohola, prerađene hrane i onečišćenih tvari iz okoliša. Osim toga, proizvodi žuč koja je nužna za probavu i ima važnu ulogu u razgradnji masti i njezino pretvaranje u energiju. Jetra je ključna i za metabolizam nutrijenata, odnosno prerađuje nutrijente iz hrane i pretvara ih u iskoristivu energiju te pohranjuje vitamine i minerale za kasniju upotrebu. No, kad jetra postane „pretrpana” toksinima, primjerice uslijed blagdanskog prejedanja i pretjerivanja u alkoholu, mogu se javiti simptomi poput umora, probavnih smetnji, nadutosti i problema s kožom. Ti znakovi ukazuju da je jetra pod prevelikim opterećenjem i da joj je potrebna pomoć. Srećom, postoje biljke i namirnice kojima možemo ublažiti štetne učinke blagdanskih navika na jetru, a koje su to otkrila nam je Tea Crnjak, herbalistica i aromaterapeutkinja te, kako sama kaže, ekspert za smanjenje izlaganju okolišni kemikalijama i toksinima s fokusom na očuvanje ženskog i obiteljskog zdravlja kroz primjenu ljekovitog bilja i aromaterapije.
Što se događa s jetrom dok mi uživamo u iću i piću?
- Blagdansko vrijeme je razdoblje posebno ispunjeno veseljem, druženjima i trpezama koje obiluju hranom i pićem. Nerijetko se dogodi da u ovom periodu konzumiramo više alkohola te masne i teške hrane nego inače, pogotovo ako smo ljubitelji adventa i svega što on nudi. No takva gozba, iako ugodna za nepce, već nakon nekoliko dana može ozbiljno opteretiti našu jetru koja je zadužena upravo za filtriranje toksina i detoksikaciju tijela - upozorava Tea naročito ističući opasne posljedice pretjerivanja s alkoholom na jetru.
- Kad konzumiramo alkohol, jetra ga mora razgraditi da bi organizam vratila u balans. Alkohol se metabolizira u jetri s pomoću enzima alkohol-dehidrogenaze i acetaldehid-dehidrogenaze, pri čemu nastaje acetaldehid - toksičan spoj koji oštećuje stanice jetre. Dodajmo tu i ostale načine na koje opterećujemo jetru kroz adventski period, domjenke, proslavu Božića i Nove godine, poput velike količine masne, teške hrane i šećera i dobit ćemo siguran recept za preopterećenje jetre. Kada je jetra preopterećena, ne može efikasno raditi svoj posao i pati, a onda pati i ostatak organizma jer je detoksifikacija oslabljena, te mi kao posljedicu osjećamo umor, nadutost, tromost, nelagodu i težinu - pojašnjava Tea dodajući da ona sama zagovara izbjegavanje alkohola kada god je to moguće, posebno kod društvenih okupljanja kada često konzumiramo alkohol samo zato što je društveno prihvatljivo i zato što se očekuje da ćemo ga konzumirati, a rijetko kada iz neke potrebe.
Podrška jetri kroz prehranu
- Iako jetra ima sposobnost regeneracije, tijekom blagdana je potrebno dodatno podržati njezine funkcije. Na sreću, priroda nudi brojne biljke koje mogu pomoći jetri u regeneraciji i zaštiti. Gorke biljke poput sikavice, maslačka, artičoke i čička, te kurkuma sadrže spojeve koji štite jetrene stanice, potiču izlučivanje žuči, smanjuju upalu i pomažu detoksikaciju organizma - kaže Tea koja nam je iznijela i šest ključnih elemenata jelovnika koji će u ovim blagdanskim danima našoj jetri osigurati potrebnu pomoć i podršku. Dakle, ako se ne želite odreći uživanja u kolačima, fritulama, francuskoj salati, odojku, koktelima, šampanjcu, vinu, pivu i ostalim, barem se pobrinite da se na vašem jelovniku nađe i ovo:
- Tamnozeleno lisnato povrće i kupusnjače: špinat, kelj i brokula bogati su vlaknima i antioksidansima koji pomažu detoksikaciji i smanjenju upale.
- Voće: citrusi i bobičasto voće s visokim udjelom vitamina C i antioksidansa štite jetrene stanice.
- Zdrave masnoće: omega-3 masne kiseline iz sitne plave ribe, avokada i orašida smanjuju upalu i podržavaju zdravlje jetre
- Cjelovite žitarice i pseudožitarice: bogate su vlaknima koji pomažu probavi i detoksikaciji.
- Začini: kurkuma i đumbir imaju protuupalna svojstva koja pomažu u detoksikaciji jetre
- Hidratacija: voda i biljni čajevi pomažu jetri u filtriranju toksina, posebno ako biramo bilje namijenjeno podršci zdravoj funkciji jetre.
Biljni saveznici za zdravlje jetre
- Gorke biljke i biljni preparati od istih, tzv. bittersi tradicionalno se koriste u herbalizmu i fitoterapiji za podršku jetri, poticanje proizvodnje žuči i bolju probavu. Stoga je u ovom periodu najbolje uključiti gorke namirnice i biljke u svakodnevnu upotrebu kao generalnu podršku našem vrijednom filteru koji radi bez prestanka, naročito u blagdansko vrijeme koje donosi puno radosti, ali i opterećenja za našu jetru - kaže Tea te poručuje da će umjerenost u hrani i piću, uz prirodne pripravke, pomoći da vaša jetra ostane zdrava i funkcionalna, čak i nakon svih blagdanskih užitaka.
Sikavica (Silybum marianum)
Sikavica je možda najpoznatija biljka za zdravlje jetre. Sadrži aktivni spoj silimarin koji štiti stanice jetre od oštećenja, potiče njihovu regeneraciju i smanjuje upalu. Silimarin također djeluje kao snažan antioksidans. Može se koristiti u obliku tinkture ili čaja.
- Savjet: tinkturu sikavice možete početi uzimati barem tjedan dana prije početka blagdana kako bi preventivno podržali jetru.
Maslačak (Taraxacum officinalis)
Maslačak je poznat po svojoj sposobnosti stimuliranja proizvodnje žuči, kao i druge gorke biljke, što pomaže u boljoj probavi masti i eliminaciji toksina. Također ima diuretsko djelovanje koje dodatno potiče izbacivanje štetnih tvari iz tijela. Čaj od korijena maslačka izuzetno je koristan za detoksikaciju, a može se koristiti i tinktura ili kavovina od maslačka.
- Savjet: kroz blagdanski period uključite barem jednu šalicu dekokta od maslačka dnevno. Dekokt ćete pripremiti tako da korijen maslačka kuhate 10-15 minuta na laganoj vatri, pa procijedite.
Artičoka (Cynara scolymus)
Artičoka smanjuje razinu masti u jetri i poboljšava funkciju žučnih kanala. Ekstrakti artičoke stimuliraju izlučivanje žuči i pomažu u regeneraciji oštećenih stanica jetre. Može se koristiti i u obliku čaja.
Kurkuma (Curcuma longa)
Aktivni sastojak kurkume - kurkumin, ima snažno protuupalno i antioksidativno djelovanje. Pomaže u smanjenju oštećenja jetrenih stanica i smanjuje upalu. Kurkumu možete koristiti kao začin u prehrani, ali i u obliku čaja ili dodataka prehrani.
Čičak (Arctium lappa)
Čičak je poznat po svojoj sposobnosti da čisti krv i podržava detoksikaciju jetre. Ima blago diuretsko djelovanje, što ubrzava izlučivanje toksina. Čaj ili tinktura od čička može pomoći u čišćenju organizma i jačanju funkcije jetre.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....