Neki spavaju u pomno odabranim pidžamama, drugi u prvim gaćicama koje dograbe, treći bez ičega na sebi... Ako niste u ovoj posljednjoj skupini, koliko noći zaredom spavate u istim krpicama? Mijenjate li ih svaku večer, kako biste se mirisni i čisti u potpunosti prebacili u noćno raspoloženje, ili ih možda mijenjate jednom tjedno, kada i posteljinu? A možda se zalomi da „izdrže” i dulje, pogotovo zimi?
Kada se brže prljaju
Dermatolozi, ali i stručnjaci za spavanje, preporučuju promijeniti pidžamu (i spavaćicu, naravno) nakon nekoliko uzastopnih upotreba. To bi bilo nakon tri do četiri nošenja, smatra dr. Andrew Colsky, psiholog i stručnjak za medicinu spavanja, i to ako spavate oprani u čistoj i prozračenoj, ne pretoploj sobi. U lošijim uvjetima i pidžama se brže zaprlja, pa je treba i brže baciti u pranje. Ti uvjeti mogu uključivati sljedeće:
* niste se istuširali
* znojite se noću ili spavate u previše zagrijanoj sobi
* ne nosite donje rublje ni danju ni noću
* nanosite kreme i losione za kožu prije spavanja
* nosite pidžamu izvan spavaće sobe, pa čak i ispod odjeće kad izlazite iz stana
* imate osjetljivu kožu
* pidžama je od sintetike, a u njoj koža ne može disati.
No, i kod prirodnih materijala potrebne su česte promjene. Dermatologinja dr. Anna Chacon o tome kaže:
- Tkanine poput pamuka i flanela apsorbiraju prirodne masnoće, a to znači da masnoće, nečistoća i bakterije mogu ostati „zarobljene” u materijalu, pa pidžame treba češće prati. Svilene tkanine teže će se zamastiti od noćnog znoja, jer su prozračne i lošije upijaju.
Loše strane dugog nošenja
Provodite li dan kod kuće, zato što radite u vlastitom domu ili zbog nekog drugog razloga, najbolje je ne provoditi ga u pidžami. Time ćete samo ubrzati nakupljanje masnoća, tjelesnih izlučevina i prljavština i sigurno ne bi bilo ugodno ponovo otići na spavanje u istoj pidžami.
Znoj, masnoća i mrtve stanice kože te druge nečistoće nakupljene na pidžami stvaraju idealno okruženje za rast bakterija, a to može dovesti do infekcija, problema s osjetljivošću kože, pojavi akni, začepljenih pora, osipa, iritacije, čak i alergijskih reakcija, kaže dr. Colsky i definitivno „ne preporučuje nošenje iste pidžame previše dana zaredom”. Osim toga, ako klice dospiju na tkaninu, ponovno nošenje tog odjevnog predmeta može povećati vjerojatnost da ćete se razboljeti.
Noćno znojenje može vas buditi i otežavati vam ponovno uspavljivanje, što je čest slučaj tijekom menopauze, pa stručnjaci predlažu spavanje u pidžamama koje kvalitetno upijaju znoj te time rashlađuju i pomažu kvaliteti ukupnog sna. Kako kaže psihologinja i specijalistica za spavanje dr. Daniella Marchetti, materijali od kojih se izrađuju takve pidžame su svila, bambusova viskoza, pamuk, lan, vlakna eukaliptusa itd. Naravno, i takve pidžame treba učestalo mijenjati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....