Dr. Petra Kejla
mladi na udaru

Dr. Kejla: Danas ne postoji niti jedan razlog da se umire od ove vrste raka, a za jedan simptom svi moraju znati

Žene često zapostavljaju svoje ginekološko zdravlje

Siječanj je mjesec posvećen prevenciji raka vrata maternice, a Hrvatska liga protiv raka s ponosom sudjeluje u obilježavanju Dana mimoza - Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice (25. siječnja 2025.) te Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice koji se ove godine održava od 20. do 26. siječnja.

Iako se čini da svi brinemo o svojem zdravlju, statistike pokazuju nešto sasvim drugo. Prema podacima Registra za rak HZJZ-a, u Hrvatskoj se godišnje bilježi oko 300 novih slučajeva i 120 smrti od raka vrata maternice. Ova bolest često pogađa mlađe žene - trećina novooboljelih u 2021. bila je mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice treći je najčešći rak u dobi od 30 do 39 godina. Žene često zapostavljaju svoje ginekološko zdravlje, ne idu na redovite preglede i liječniku se jave tek kad primijete neke promjene ili simptome bolesti.

- Tada je već kasno i bolest je uzela maha - govori mi dr. Petra Kejla, specijalistica ginekologije i opstetricije posvećena zdravlju žena. Njezina je misao stalno upozoravati da smo sami odgovorni za sebe i svoje unutarnje organe. Jednostavno, sažeto i izravno mi je objasnila sve o raku vrata maternice, ali i ostalim zamkama kojima su žene izložene.

image

Doktorica Petra Kejla, specijalistica ginekologije i opstetricije.

DRAGAN MATIC CROPIX

Kada čujemo da netko naš blizak ima rak, uz suosjećanje pomislimo i kako se to nama ne može dogoditi. Koliko ozbiljno žene brinu o svojem ginekološkom zdravlju i zdravlju općenito?

Zapravo vrlo malo ili nedovoljno. Općenito je razina zdravstvene osviještenosti i pismenosti jako niska. To ima veze s potpunim nedostatkom zdravstvene edukacije i lokalnim navikama. Puno puta čujem od žena kako nisu bile kod liječnika od poroda i to zato što je sve bilo u redu. Nije ih ništa boljelo.

Međutim, onog trena kada shvatimo da ‘nešto nije u redu‘ je uglavnom već prilično kasno.


Zašto su redoviti pregledi tako važni, koje sve teške bolesti možemo tako prevenirati?

Bolest koju možemo spriječiti i liječiti vrlo učinkovito je rak vrata maternice. Vrat maternice je smješten u rodnicu, dostupan je i svaku anomaliju možemo vidjeti golim okom, točnije vrlo jednostavnom uzimanjem brisa ili papa testom možemo utvrditi postoji li na njemu neka promjena koja kroz vrijeme može prerasti u bolest. Jako je važno da žene redovito idu na te preglede, jer danas ne postoji niti jedan razlog da žene umiru od raka vrata maternice. A naše statistike govore da u Hrvatskoj od te bolesti umre godišnje više od sto žena. Na preglede bi trebalo ići jednom godišnje ako se ne pronađe neka promjena koju je nužno pratiti češće. Papa test je nužno napraviti jednom u tri godine.


Je li HPV jedini uzročnik raka grlića maternice?

HPV je najvažniji uzrok te bolesti. HPV 16 i 18 uzrokuju 70 posto karcinoma vrata maternice, HPV 31,33 i 45 uzrokuju dodatnih 20 posto oboljenja, i imamo neke karcinome vrata maternice koji nisu uzrokovani tim virusom, ali to je vrlo rijedak slučaj nastao zbog druge vrste tumora ili melanoma na vratu maternice. To su rijetki slučajevi, ali ih ima.


Jednom kad se cijepimo protiv HPV-a jesmo li trajno zaštićeni od raka vrata maternice?

Ono što nas štiti je procijepljenost što većeg dijela populacije. Ako nas je malo cijepljeno, onda nas to jedno cjepivo neće zaštiti. Treba se procijepiti veliki postotak i dječaka i djevojčica da bi to bilo učinkovito. Inače, jedno cjepivo nas vrlo dugo može štititi, ali ne za cijeli život ako su naše okruženje ili partneri necijepljeni.


Zašto je važno redovito ići na PAPA test?

Žene uglavnom misle da ako imaju uredan papa test da je sve u redu. To je test probira na karcinom vrata maternice. Iz uzetog uzorka citolog može vidjeti ima li kakvih promjena na stanicama. Te promjene mogu biti niskog ili visokog stupnja.


Žene su uvijek zabrinute oko oznaka cin1, cin2, cin3... što te oznake pokazuju?

Sluznica je jedan sloj stanica koji seže do membrane tj. ostatka tkiva, mi promjenu možemo vidjeti na samoj površini sluznice ili dublje prema membrani. I te promjene označavamo tim cin1, 2 ili 3.

Naravno ako je promjena na cijeloj sluznici, veća je šansa da će se razviti rak vrata maternice. Ako je tkivo primijenjeno i ispod membrane, znači da je bolest već nastupila. Važno je naglasiti da je za dubinske promjene stanica potrebno nekoliko godina, pa ako ustanovimo anomaliju cin 1, mi imamo dovoljno vremena da saniramo taj problem koji se ne mora nikada razviti u karcinom.


Što radite kada ustanovite da netko ima cin 1? Koja je procedura?

Kod mladih djevojaka ponovimo testiranje za pola godine i vidimo tad rezultate, uzimamo u obzir imaju li pacijentice HPV, zatim promotrimo pod velikim povećanjem sam vrat maternice - to je kolposkopija postupak kojim utvrđujemo je li došlo do promjene tkiva. Premažemo vrat maternice s octenom kiselinom i jodnom otopinom, dobijemo različite boje i kroz njih uočavamo promjene i onda s tih mjesta uzimamo uzorak. Žene se boje toga, jer je to malo bolno, ali uz dobru komunikaciju i objašnjavanje postupka to se lako izvede i nije traumatično.

Važno je reći da ove promjene ne moraju biti popraćene baš nikakvim dodatnim simptomima. Razlog je to više za redovite preglede.


A koji su uznapredovali simptomi koje sami možemo prepoznati? Koje su to promjene?

Simptomi koji ukazuju na bolest su neuredno krvarenje ili krvarenje nakon odnosa. To je i znak da je bolest već uznapredovala.


Je li točan podatak da će više od 80 posto posto žena u nekom trenutku biti zaraženo HPV-om?

Ja bih rekla da je podatak 100 posto, ali važno je kojim tipom virusa. Već smo rekli, ne izazivaju svi tipovi rak vrata maternice. To je virus koji živi s nama i nisu svi oblici opasni. Neki će nam samo izazvati bradavice, koje lako odstranimo na primjer.


​Koju biste skupinu žena po dobi mogli označiti kao najneodgovornije za vlastito zdravlje?

Moj prvi impuls je zaštititi sad sve svoje pacijentice, ali naravno znam da je namjera dobra pa ću odgovoriti. Čini mi se da žene koje su rodile, imaju karijeru, sve dobro ide, nema smetnji, e tada žene zanemare svoje zdravlje jer im se čini da je sve u redu.

Druga skupina su žene koje duže vrijeme nemaju partnera, nemaju posebnih tegoba, pa ne vide potrebu redovite kontrole. Važno se prisjetiti da mi nismo žene zato što imamo partnera ili seksualne odnose. Mi imamo svoje organe s partnerom ili bez njega. Uz partnera vežemo samo trudnoću ili spolno prenosivu bolest, sve druge bolesti isključivo su vezane za nas same.


Na što posebno trebaju obratiti pozornost žene pedeset plus?

Nije rijedak slučaj da HPV dobijete sa 17 godina, a aktivira se iza pedesete. Nužni su zato redoviti pregledi, jer postoji i opasnost karcinoma jajnika, kao i karcinom maternice.

Naravno tu je priča i menopauze koja nosi svoje tegobe, javljaju se valunzi, noćna znojenja, nesanica i moždana magla. Dolazi i do atrofije sluznice, upale urinarnog trakta, inkontinencija kao i neugodan, bolan seksualni odnos.

Sve se to može lijepo sanirati i kvaliteta života opet može biti dobra.

22. siječanj 2025 14:04