Potpuno je normalno da čeznete imati malo vremena samo za sebe, vremena koje ćete provesti sami i na način kako vi želite, makar samo gledali omiljenu tv seriju – SAMI. Iako volite svog partnera i uživate s njim provoditi vrijeme, možda je on sada odlučio vježbati s vama, a vama je potrebno da svoju jutarnju ili večernju tjelovježbu odradite sami. To je normalno u normalnim okolnostima, a kamoli sada u uvjetima pandemije kad smo svi prisiljeni provoditi zajedno mnogo više vremena nego što smo navikli ili nego što želimo. No, kako to reći na nježan način, kako ih ne povrijediti i kako im uopće objasniti tu svoju potrebu kad ih zapravo volite i iskreno uživate biti s njima. Dok se pripremate za taj razgovor sa svojim partnerom, imajte na umu ovih nekoliko stvari.
Razmislite što za vas znači „vrijeme za sebe”
Vrijeme za sebe znači različite stvari različitim ljudima. Volite li na neko vrijeme izaći iz kuće i otići na cjelodnevno planinarenje? Ili ste najsretniji kad sjedite u istoj prostoriji s partnerom a da ne morate razgovarati? Ukratko, prije nego što partneru kažete da vam je potrebno malo prostora, iskreno porazgovarajte sami sa sobom što zapravo želite kako biste to mogli jasno artikulirati.
Budite vrlo određeni
Kad smo frustrirani, često izgovaramo rečenice poput „Samo mi je potrebno malo prostora”. No, taj „prostor” može značiti sve, od tople kupke prije spavanja do kratkotrajnog raskida veze. Dakle kad se obratite partneru u vezi te teme, potrudite se da budete iskreni i vrlo određeni u izražavanju vaših potreba. To će ublažiti dio nelagode i zabrinutosti koji će se vjerojatno kod partnera pojaviti kad mu kažete da trebate malo prostora.
Započnite razgovor, a ne svađu
Ako se vaš partner uzruja ili naljuti, to ne znači da nemate pravo na malo vremena za sebe. Ostanite čvrsti u svojoj želji i imajte na umu da je briga za sebe ključna da biste bili dobra partnerica. Da biste dobili prostor, ne morate se boriti niti svađati. Stoga, cijelo vrijeme nastojte zadržati fokus na sebi. Umjesto da kažete „Ne mogu podnijeti da mi stalno dišeš za vrat”, recite nešto manje grubo i više fokusirano na to kako vam je potrebno vrijeme da se opustite ili jednostavno da „utorkom poslije posla želite provesti jedan sat posve sami”.
Ako osjećate grižnju savjesti, odbacite taj osjećaj
Lako je zaključiti da ste sebični zbog te svoje želje, no vrijeme nasamo svakome bi dobro došlo, bili ljudi toga svjesni ili ne. Nemojte svoje dragocjeno vrijeme za sebe trošiti na razmišljanje jeste li to trebali učiniti i zaslužujete li to vrijeme. To nije alarm koji ukazuje na to da u vašoj vezi nešto nije u redu, već, naprotiv, znak zdrave veze.
Neka zajednički trenuci nakon toga budu posebni
Ako je vaš partner inače nesiguran u vaše osjećaje, želja da imate vremena samo za sebe može ga dodatno uznemiriti. Kako biste smanjili takav efekt, nakon vremena za sebe isplanirajte kvalitetno vrijeme koje ćete provesti zajedno. Na primjer, spakirajte nešto što oboje volite i otiđite na piknik, mazite se zajedno ili radite nešto drugo u čemu oboje uživate: to će partneru biti znak da jednako cijenite i da vam jednako znači vrijeme koje provodite s njim kao i ono koje provodite sami.