Gotovo da ne postoji osoba koja ne nosi rane iz djetinjstva. I možda toga uopće nije svjesna. Iz perspektive odrasle osobe, situacija poput trenutka kada su nas roditelji ostavili u vrtiću i otišli na posao može se činiti nevažnom, gotovo smiješnom. No, dijete koje smo nekada bili itekako je osjetilo nesigurnost toga trenutka i umemorirao ga u sjećanje. Svaka takva rana nosi priču koja se možda ne čini velikom, međutim, njen utjecaj ostaje duboko zapisan u nama i aktivira se u raznim životnim okolnostima. Neke od njih mogu se aktivirati u odnosima i vezama. Tako nije neobično da će osobe koje se užasavaju od pomisli na samoću, u vezama uvijek pristajati na manje.
Nedostatak samopoštovanja
Pod pojmom samopoštovanja podrazumijevamo emocionalnu dimenziju sebe, odnosno cijenimo li se na pozitivan ili negativan način. One osobe s niskim poštovanjem prema sebi će primjerice vrlo često pomisliti da ih i društvo smatra manje vrijednima i poželjnima pa će se tako i u romantičnim vezama osjećati manje voljenima. Također, ističe psihijatar i autor mnogih knjiga o mentalnom zdravlju, dr. Joseph A. Shrand, postoje i one osobe koje se zbog niskog samopoštovanja neće ni upuštati u veze zbog ozbiljnog straha da će biti odbijene. Uz njih, postoji i druga krajnost, a to su osobe koje su u romantičnim vezama, međutim, neprestano brinu da će partner ih u svakom trenutku ostaviti zbog nekog boljeg.
Što nedostaje?
Međusobna komunikacija. Prema Shrandu u odnosima je važno partneru dati do znanja da mu/joj vjerujete. Kada vjerujemo jedni drugima, ističe, jačamo svoju vezu i podsjećamo se koliko smo naporno radili na njezinoj kvaliteti. Osim toga, međusobnim povjerenjem povećavamo oksitocin, kemikaliju ljubavi koja nije ograničena isključivo na ljubavnu vezu, već na svaku osobu s kojom komuniciramo.
- Svaki je prijatelj nekada bio stranac, što znači da postoje milijarde potencijalnih prijatelja na svijetu. Onda kada nekoga podsjetite na njihovu vrijednost, automatski povećavate i vlastitu vrijednost, a to je sjajan osjećaj - rekao je ovaj doktor za Psychology Today i naglasio kako više od svega prvo morate vjerovati u sebe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....