Ljudi se često pitaju postoji li neka određena dob u kojoj se gubi spolna želja. No, iako se može smanjiti, spolna želja zapravo jako varira i ne „nestaje” ni u kojoj starosnoj dobi. Prirodno je doživjeti promjene u spolnoj želji s godinama, pa čak i od jednog do drugog dana. Vaša spolna želja može biti na vrhuncu ili se smanjivati kako starite ovisno o faktorima kao što su razina hormona i životne promjene. Najvjerojatnije nećete osjetiti dramatične promjene u svom libidu kad uđete u neko novo desetljeće života. U svakom slučaju, korisno je znati kako se točno libido mijenja s godinama, uključujući i tipične periode kad spolna želja može opasti, koje su mogućnosti liječenja tog problema, kao i kad biste o tome trebali porazgovarati sa svojim liječnikom.
Uzroci slabe spolne želje
Mnogi faktori, i biološki i psihološki, utječu na to hoćete li osjećati želju za seksom u bilo kojoj dobi. Spolni hormoni, poput testosterona, estrogena i progesterona, hormoni koje svi luče, imaju veliku ulogu u spolnoj želji, uzbuđenju i orgazmu. Kako starimo, razina tih hormona prirodno počinje opadati, što može dovesti do smanjenja spolne želje. Ne postoji normalna razina spolne želje u nekoj dobi i samo hormoni ne utječu na libido. Tu su i ostali faktori:
- anksioznost i depresija
- određeni lijekovi poput antidepresiva, antibebi pilula i lijekova za hipertenziju
- kronične bolesti poput kronične bubrežne bolesti ili dijabetesa
- bilo koja bolest sama po sebi
- menstrualni ciklus
- roditeljstvo
- problemi u vezi
Spolna želja u 20-ima
Poput mnogih drugih tjelesnih potreba i funkcija, i spolna želja može biti prilično snažna u dvadesetim godinama. Hormoni u reproduktivnim sustavima muškaraca i žena često se u toj dobi još nisu počeli dovoljno mijenjati da bi uzrokovali promjene libida. Hormonalne promjene tijekom menstrualnog ciklusa također utječu na spolnu želju osoba u tim godinama. Povećanje razine estrogena može povećati libido tijekom ovulacije. U tom periodu su razine testosterona i estrogena najviše, no nakon toga padaju te mogu smanjiti i spolnu želju nakon ovulacije.
Ako je vaša spolna želja niska u dvadesetim godinama, to može biti zbog niske razine testosterona kod muškaraca ili antibebi pilula kod žena. Ukoliko imate nisku spolnu želju u toj dobi, razmislite o tome da porazgovarate sa svojim liječnikom kako bi vam pomogao da riješit problem niske razine testosterona ili promijeniti metodu kontracepcije.
Spolna želja u 30-ima
Smanjenje razine testosterona moglo bi biti uzrok smanjenja želje za fizičkom intimnošću u tridesetim godinama. Uz to, sve veći broj odgovornosti i obaveza također može smanjiti spolnu želju. Stres može suprimirati lučenje spolnog hormona testosterona te potaknuti lučenje hormona stresa kortizola.
Hormonalne promjene koje doživljavate tijekom menstrualnog ciklusa također mogu utjecati na spolnu želju u tridesetim godinama. Moguće je i da imate smanjenu spolnu želju povezanu s trudnoćom i djecom i to zbog:
- promjena u hormonalnom statusu tijekom svakog tromjesečja
- stresa i umora tijekom perioda prilagodbe na roditeljstvo kod oba roditelja
- osjećaja nelagode tijekom seksa zbog vaginalne suhoće
Spolna želja u 40-ima i nakon njih
Tijekom perimenopauze, 5 do 10 godina koje prethode menopauzi, vaši jajnici postupno smanjuju proizvodnju estrogena sve dok ne dođete u menopauzu. To smanjenje razine estrogena može smanjiti i vašu spolnu želju te promijeniti kako osjećate i doživljavate seks s obzirom na to da dolazi i do smanjenja prirodne ovlaženosti vagine. U tim godinama može doći do značajne razlike u libidu i kod muškaraca. Istraživanja su pokazala da muškarci u dobi od 18 do 29 godina imaju tri puta veći libido od muškaraca u dobi između 40 i 60 godina. No, 40-e i 50-e godine mogu biti i seksualno oslobađajuće godine. Vjerojatno već dobro poznate svoje tijelo i znate što vas uzbuđuje, a vrlo vjerojatno vam je i mnogo lakše reći što volite, a što ne, nego kad ste bili mladi. U ovoj dobi su mnogi najvatreniji.
Mogućnosti liječenja niske spolne želje
Ovisno o vašoj situaciji, promjena farmakološke terapije ili liječenje određene bolesti mogu pomoći u povećanju spolne želje. Terapija može pomoći i da lakše kontrolirate svoje životne stresore kao i stresore povezane s vezom, a to također može poboljšati vaš libido.
Ako je vaša niska spolna želja povezana s hormonalnim promjena uslijed rađanja ili menopauze, vaš liječnik vam može predložiti neke oblike terapije. Ako izbjegavate seks zbog vaginalne suhoće koja vam uzrokuje bol, korištenje lubrikanta ili vaginalnog ovlaživača može vam pomoći da seks opet učinite ugodnim. Tehnike za smanjenje stresa (poput joge ili meditacije) mogu pomoći kod smanjenja spolne želje povezanog sa stresom. Ako imate problem s vaginalnom suhoćom ili niskim libidom nakon poroda, liječnik vam može predložiti hormonalne terapije, lubrikante ili vaginalne ovlaživače.
Podrška partnera
Može biti prilično obeshrabrujuće za vas i vašeg partnera ako niste raspoloženi za seks. U redu je ako nemate volje za seksom, ali razgovor o tome s partnerom može biti od velike pomoći. Komunikacija pomaže izgradnji snažne i iskrene veze u kojoj postoji međusobno poštovanje. Komunikacija vam omogućava da postavite pitanja o željama i potrebama onog drugog te da točno znate kakve su one i kako ih možete zadovoljiti. Osim toga, to će vam omogućiti da jedan drugome proširite definiciju seksualne aktivnosti i intimnosti. Imati otvorenu komunikaciju o spolnoj želji omogućava partnerima da budu svjesni uzajamnih osjećaja te da pronađu različite načine i oblike kompromisa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....