Vježbe je osmislila trenerica Duša Tepošić Tripalo, Aerofitness Sparta Gym, Zagreb, a treningu se podvrgnula naša novinarka Ivana Krnić Petrović, mama Tome (6 mjeseci) i Vite (5,5 godina)
Trenutni status: porodiljni dopust
Životni suputnik: suprug Mate, zaposlen, kreće se među odraslim osobama, zato mi trenutno i nije baš drag što će jako dobro razumjeti sve friške mame
Pogled na vagu: 20 kilograma viška, da dobro ste čuli 20!!! Ne on, JA!
Planovi: dijeta koju umjesto inače klasičnog ponedjeljka započinjem svako jutro, a završavam svaku večer, uglavnom teglicom Lino Lade
početi vježbati (u teretanu se upisujem 'sutra' već četiri mjeseca)
početi vježbati na orbitreku (Kupljen prije četiri mjeseca. Zaključak: to je preskupa vješalica)
Da, to sam ja, neka verzija Bridget Jones, samo što u ovom nastavku filma imam supruga i dvoje djece. Otprilike ovako se osjećam od poroda. Uz uspone i padove, uz pokoju noć sreće s nekoliko sati sna u komadu i bez vrištanja zbog izbijanja prvih zubića.
I tako, u svom tom ludilu pospremanja, kuhanja, dojenja, peglanja... taman poslije Božića, oko ponoći dobijem poruku od urednice (i ona je mama, blizanki, pa zna da sigurno ne spavam u to doba... niti bilo kad, na kraju krajeva):
"Hej, idemo s novim brojem Mama&ja, jesi za jednu temu?"
Ako mi mozak dozvoli koju smislenu rečenicu na porodiljnom, dapače, brzo joj odgovorim.
I eto, tako sam se uplela prije nego što sam je uopće pitala koja je tema u pitanju. Uglavnom, da skratim, po zadatku sam potjerana na fitness, i to ne bilo kakav, nego baby fitness.
Odradit ću to
Sama sebi sam rekla, okej, odradit ću to jer je to očito jedini način da se pokrenem i pokušam vježbati.
Za mjesto radnje odabrali smo Sparta Gym u Španskom. Mame i njihovi pilići termine imaju utorkom i četvrtkom od 11 do 12 sati. Ispalo mi je idealno kad je o vremenu riječ jer taman u to doba Toma je lijepo razigran i veseo.
Da se razumijemo, i sam odlazak na trening s bebom je svojevrstan trening. Od odijevanja sebe i djeteta do prenošenja svih stvari i autosjedalice u dvoranu za vježbanje. Kad sam konačno sve to odradila, stigli smo na naš prvi trening. Desetak mama i beba spremno je čekalo da trenerica započne sa satom.
Dakle, tamo si s djetetom i ne moraš ga nikome dati na čuvanje, što je super, pogotovo kada dojiš. Trening je dovoljno naporan da sam osjetila svaki mišić koji već neko vrijeme nisam. Iako su sa svih strana ogledala u kojima vidiš sam sebe, zapravo su odlična motivacija za trening. Kao i prezgodna trenerica, uostalom.
Koje olakšanje
Vježbe koje se rade namijenjene su za kritična područja - stražnjicu, noge i trbuh. No, uz oblikovanje tijela, vrlo važno je što sam već nakon prvog treninga osjetila olakšanje kad je riječ o bolovima. Naime, poznata boljka svih majki malene djece su leđa. Pogotovo lumbalni dio na kojem se posebno radi. No, najkorisnija je socijalizacija djece. Bebe, iako još nisu u fazi da se međusobno igraju, gledaju se, a samim time i privikavaju, što bi mogla biti odlična priprema za vrtić. Činjenica je i da trening s bebom nije uvijek moguć. Polovicu jednog treninga bebu sam nosila i dojila. Izbijaju mu zubi i taj mu dan jednostavno nije bilo do treninga.
Istina je i da sam na baby fitness poslana po zadatku, ali nakon nekoliko treninga odlučila sam ostati svojom voljom. Iskreno i toplo ga preporučujem svakoj mami koja se barem dijelom pronađe u napisanom. A dok se ne odlučite sami isprobati ga pod stručnim vodstvom, u galeiji možete pogledati neke od vjebi koje možete i sami isprobati kod kuće.
- 25 dag tjestenine
- 1 poriluk
- 1 tikvica
- 1 mrkva
- 20 dag pilećih prsa
- 10 dag domaće šalše
- 1 luk
- 2 režnja češnjaka
- maslinovo ulje
- soja umak
- himalajska sol
- čili
- med
- peršinov list
- majčina dušica
Priprema:
- Sve povrće narežite na tanke trakice.
- U dobro zagrijanom woku na malo maslinova ulja popržite prvo crveni luk, zatim poriluk pa mrkvu i na kraju tikvice. Nakon nekoliko minuta dodajte šalšu.
- Posebno u posoljenoj vodi skuhajte tjesteninu.
- Dok se povrće pirja, povremeno ga podlijevajte s malo vode u kojoj se kuha tjestenina. Dodajte nasjeckani peršin.
- U mužaru zdrobite češnjak i sol, dodajte maslinovo ulje, čili i med da dobijete pastu.
- Kad je povrće gotovo, izvadite ga iz woka i poklopite. Nakon toga u woku ispržite piletinu, također narezanu na trakice, koju ste prethodno marinirali u soja umaku.
- Na meso u wok vratite ispirjano povrće, dodajte ocijeđenu kuhanu tjesteninu i pastu iz mužara. Dosolite prema potrebi. Pospite majčinom dušicom i servirajte. Ovakva orijentalna tjestenina može se jesti i štapićima, bit će zanimljivije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....