Anđela Krstanović Ćosić, dr. med.dent.Foto: Željko Hajdinjak/CROPIX
Ozbiljno stanje

Stomatologinja Krstanović Ćosić: Zašto je gubitak zuba više od estetskog problema i kako ga spriječiti

Ako liječenje izostane, nastaje domino-efekt propadanja zuba i narušenog oralnog zdravlja

Gubitak trajnog zuba može se dogoditi svakome, najčešće zbog bolesti desni, karijesa ili traume. Jednom kad se to dogodi, a izostane liječenje, nastaje domino-efekt propadanja zuba i narušenog oralnog zdravlja. Ipak, objašnjava Anđela Krstanović Ćosić, dr. med. dent., gubitak zuba najlakše se može spriječiti pravilnom i redovitom oralnom higijenom i redovitim stomatološkim pregledima. Tako se smanjuje mogućnost razvoja karijesa i parodontitisa, a ako se i razviju, problem se može riješiti na vrijeme - prije nego što uznapreduje toliko da dovede do ispadanja ili vađenja zuba. Ako do gubitka zuba ipak dođe, bitno ga je što prije nadomjestiti kako bi se izbjegle posljedice njegova nedostatka.

image
SHUTTERSTOCK

Glavni uzroci gubitka zuba

Najčešći uzrok gubitka zuba je loša oralna higijena iz koje proizlazi većina problema s oralnim zdravljem. Nepravilno pranje zuba i neredoviti stomatološki pregledi dovode do razvoja i napredovanja parodontnih bolesti (prvo gingivitisa, a potom i parodontitisa) te karijesa. Parodontitis je bolest potpornih struktura zuba s gubitkom kosti u kojoj se zubi nalaze, što posljedično dovodi do pomičnosti zuba i njihova ispadanja. Karijes je također bakterijska bolest zuba koja dovodi do propadanja tvrdih zubnih tkiva, a napredovanjem bolesti vrlo često zahvaća i zubnu pulpu te se javlja potreba za endodontskim liječenjem. U slučaju neuspješne endodontske terapije ili opsežnog razaranja zubnog tkiva vrlo često će kao jedina opcija preostati vađenje zuba. Osim toga, gubitak zuba može biti uzrokovan i traumom (pad, udarac). Pacijenti će se vjerojatno odmah javiti stomatologu u slučaju gubitka nekog od prednjih zuba jer to predstavlja estetski problem, međutim odgađat će pregled i rješavanje situacije s nedostatkom stražnjeg zuba.

image
SHUTTERSTOCK

Samo estetski ili zdravstveni problem?

To je potpuno krivi pristup jer gubitak zuba nažalost nije samo estetski problem. Zubi imaju brojne funkcije, a svaka od njih se remeti u slučaju gubitka. Služe nam za žvakanje i pravilan početak probave hrane, bitni su i za funkciju govora, održavanje visine donje trećine lica i mladolikog izgleda... S gubitkom zuba ponekad se javljaju i poteškoće u izgovaranju pojedinih glasova, s vremenom dolazi do gubitka koštane mase na mjestu gdje je bio zub, a to otežava i kasnije nadomještanje nedostajućeg zuba. Zbog nemogućnosti pravilnog žvakanja otežano je hranjenje pa dolazi do izbjegavanja određenih vrsta hrane, što ima posljedicu na probavu i cjelokupno zdravlje. Javlja se i pomak okolnih zuba u novonastali prazni prostor. Tako dolazi do poremećaja u zagrizu, a s vremenom i do gubitka okolnih zuba. Gubitkom zuba i promjenom visine zagriza mijenjaju se i odnosi u temporomandibularnim zglobovima, što može dovesti do bolova u zglobu i mišićima, a promijenjen je i izgled lica - dolazi do upadanja usana i obraza, isticanja bora i starijeg izgleda.

Načini nadomještanja: više metoda i cijena

Zubni implantat Implantati su optimalno rješenje za nadomještanje jednog izgubljenog zuba. Postavljaju se u kost poput korijena zuba te nose krunicu koja u ustima izgleda poput prirodnog zuba i fiksno su protetsko rješenje. Pritom se okolni zubi ne bruse. Postupak postavljanja implantata uglavnom nije kompliciran ako pacijenti imaju zadovoljavajući volumen i kvalitetu kosti. Ovo je najbolje, ali i najskuplje rješenje za nadomještanje zuba. Most Zubni mostovi su fiksni protetski nadomjesci kojima se nadoknađuje gubitak jednog ili više zuba. Za postavljanje mostova potrebno je brušenje okolnih zuba jer oni služe kao nosači za međučlan mosta koji dolazi na mjesto gdje zub nedostaje. Ovakvo je rješenje dobro u slučaju kad okolne zube također treba zaštititi krunicom (npr. nakon endodontskog liječenja). Djelomična proteza Proteza je mobilni protetski nadomjestak kojim se može nadomjestiti nedostatak jednog ili više zuba. Djelomične se proteze u ustima pričvršćuju za ostale zube, ali se mogu izvaditi. Ovo je često najprihvatljivija opcija za pacijente jer se radi o najjeftinijem protetskom rješenju, a prednost proteze je i što se može lakše prepraviti u slučaju nedostatka još nekoga zuba.

23. prosinac 2024 15:59