Iako se radi o karcinomu u kome je petogodišnje preživljenje vrlo skromno, ulijeva optimizam kako pratimo najsuvremenije oblike liječenja.
 Getty Images/iStockphoto
ZDRAVLJE

Što treba znati povodom Svjetskog dana protiv raka jajnika?

Prema podacima iz Registra za rak od raka jajnika u Hrvatskoj je 2015. oboljelo 431, a umrlo 319 žena, a 2016. je oboljelo 425 i umrla je 301 žena.

Zadnji objavljeni podaci pokazuju da od ginekoloških karcinoma godišnje oboli 1438 žena. Za rak jajnika nema organiziranog probira i time je važnije osvijestiti žene o važnosti ginekoloških pregleda.

  • rak jajnika se može razviti u svake žene
  • ne postoji test probira za rak jajnika
  • Papa test nije metoda detekcije raka jajnika i jajovoda
  • rak jajnika se najčešće dijagnosticira u uznapredovalom, kasnom stadiju
  • svjesnost simptoma kao što su povećanje opsega trbuha, prisutna nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja mogu biti prvi znakovi povezani sa pojavom raznih bolesti, ali i raka jajnika
  • postavljanje dijagnoze u ranom stadiju znatno poboljšava mogućnost preživljenja
  • personalizirani postupci o kojima se može samo individualno razgovarati nakon što se razmotre svi rizici i želje žene su: uporaba oralne hormonske kontracepcije u svrhu smanjenja pojavnost raka jajnika, preventivno odstranjenje jajovoda, preventivno odstranjenje jajnika i jajovoda u žena sa pozitivnim genskim mutacijama (BRCA 1 i BRCA 2), preventivno odstranjenje jajnika i jajovoda u žena u postmenopauzi smanjuje mogućnost nastanka raka jajnika i jajovoda
  • kod žena sa simptomima koji mogu ukazivati na malignu bolest jajnika i jajovoda potrebno je hitno obaviti ginekološki pregled, transvaginalni ultrazvuk i odrediti tumorski biljeg CA 125
  • kad je postavljena sumnja na postojanje maligne bolesti jajnika i/ili jajovoda potrebno je provesti kirurško liječenje i onkološko liječenje u bolnicama i kategorije, odnosno u velikim centrima sa dostupnim multidisciplinarnim timom.

Sve to istaknuto je na javnoj tribini "To nisu samo ženske stvari" održanoj u Hrvatskom Novinarskom domu koju su organizirali Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU je uz podršku Hrvatskog društva za ginekološku onkologiju, Hrvatskog onkološkog društva, Hrvatskog društva za internističku onkologiju i Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju, pod pokroviteljstvom Gradonačelnika Grada Zagreba.


Stručno i edukativno

Tribinu je otvorila predstavnica bolesnica Ronalda Kovačević koju su toplo pozdravili svi prisutni. Na otvorenju su se sudionicima obratili predsjednica SVE za NJU dr. Almenka Balenović i predstavnica pokrovitelja zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo prof. Mirela Šentija Knežević, pomoćnica Ministra zdravstva prim. Vera Katalinić-Janković.

U panel diskusiji na teme: rad i komunikacija u multidisciplinarnom timu, novosti u liječenju raka jajnika, dosadašnja iskustava u genetskom testiranju žena oboljelih od raka jajnika, organizacija i rad genetskog savjetovališta za rak dojke i jajnika, govorili su ugledni stručnjaci: prof. dr. sc. Herman Haller, mr. sc. Višnja Matković, prof. dr. sc. Damir Babić i prof. dr. sc. Ante Ćorušić. Tribinu je vodila Ana Kruhak.

Zajednička poruka glasi da se bolesnice moraju liječiti u velikim centrima gdje postoji multidisciplinarni tim koji će planirati i provoditi liječenje, a žene trebaju jednom godišnje odlaziti na ginekološke preglede i educirati se o brizi za vlastito zdravlje.

Ognjen Karabegović
dr. Almenka Balenović, prim. Paula Podolski i Ljiljana Vukota.

Cilj je da postane kronična bolest

Iako se radi o karcinomu u kome je petogodišnje preživljenje vrlo skromno, ulijeva optimizam koji je istaknut na tribini kako Hrvatska prati najsuvremenije oblike liječenja te da se narednih godina može očekivati napredak u dijagnostici i liječenju s ciljem da se rak jajnika pretvori u kroničnu bolest. Upravo danas, ESMO je objavio nove Kliničke smjernice za liječenje raka jajnika koje obuhvaćaju najnovije spoznaje i preporuke važne u liječenju.


ESMO vodič za boljele od raka dojke

Kako su rak jajnika i rak dojke genetski povezani, organizatori su ovom prigodom predstavili hrvatski prijevod najnovijeg izdanja ESMO vodiča za oboljele od raka dojke: "Što je rak dojke? Dopustite nam odgovoriti na neka Vaša pitanja", namijenjeno bolesnicama u Hrvatskoj. Ovo vrijedno štivo temelji se na Kliničkim smjernicama za liječenje raka dojke i namjenjeno je oboljelima, obiteljima i njegovateljima, ali i profesionalcima koji sudjeluju u liječenju ili pružanju podrške oboljelima. Vodič sadrži informacije o ranim i uznapredovalim stadijima bolesti, uzrocima bolesti i načinu dijagnosticiranja sve do suvremenih metoda liječenja bolesti koje bolesnice imaju na raspolaganju te mogućim popratnim pojavama.


Priključi se utrci za dobru stvar!

Također, najavljena je i javnozdravstvena akcija To nisu samo ženske stvari koja će se po drugi put održati na Bundeku 25. svibnja od 10 do 14 sati s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije i pružanja podrške oboljelima.

Prijave za utrku otvorene su na linku http://www.svezanju.hr/utrka/, a prikupljena sredstva namijenjena su pružanju psihološke i druge podrške oboljelima.

Ženska bolest nije samo problem žene, stoga organizatori pozivaju da se u akciju uključe i muškarci. U startnini za utrku je majica s vizualom "To nisu samo ženske stvari" koju su za ovu akciju dizajnirale MUSTRE.

Linker
23. studeni 2024 05:55