Većina žena se suočava s više ili manje izraženim simptomima klimakterija.
 Foto: iStock
Kad hormoni polude

Simptomi menopauze osjete se i 10 godina prije zadnje mjesečnice

Prerana menopauza, koja pogađa od 1 do 6 posto žena, javlja se prije 40. godine, a rana menopauza između 40. i 45. godine. Prvi i najuobičajeniji simptom je neredovit menstrualni ciklus, a mogući su i valunzi, napetost, depresija i suhoća rodnice.

S klimakterijem žena ulazi u novo poglavlje u životu. Klimakterij ili perimenopauza je razdoblje koje traje nekoliko godina prije zadnje menstruacije. Menopauza je trajni prestanak menstruacije i prestanak cikličke djelatnosti jajnika kod žene. Ona se u prosjeku događa oko 50. godine.

Ako se simptomi menopauze pojave ranije, u pravilu će trajati duže. Ponekad mogu potrajati i do 12 godina. Najsretnije su one žene koje prve simptome osjete tek pri ulasku u menopauzu jer će ih mučiti oko 3 godine, kažu istraživanja.

Prerana menopauza, koja pogađa od 1 do 6 posto žena, javlja se prije 40. godine, a rana menopauza između 40. i 45. godine. Čak četiri od pet žena brojne promjene u tijelu počinje osjećati i do 10 godina prije no što izgube menstruaciju. Tada tijelo počinje smanjivati proizvodnju spolnih hormona. Prvi i najuobičajeniji simptom menopauze je neredovit ciklus. On je rezultat nestabilnosti hormona tijela.

Simptomi menopauze su:

  • Valovi vrućine i hladnoće: Topli, a ponekada čak i hladni valunzi događaju se iznenada i izazivaju crvenilo u licu. Do njih dolazi zbog pada estrogena.
  • Noćno znojenje: Žene često pate od nesanice jer ne mogu spavati zbog naleta vrućine. Osim opskrbe tijela estrogenom, čak i opskrba progesteronom opada u tom periodu.
  • Suhoća rodnice: Zbog smanjenja proizvodnje estrogena, koji je odgovoran za održavanje vlažnosti vagine, vaginalno tkivo počinje se sušiti i postaje manje elastično.
  • Psihološki disbalans: Depresija i napetost česti su pratioci menopauze. Tu su i uznemirenost i osjećaj gubljenja emocionalne stabilnosti, kao i napadaji panike te fizički znakovi, poput ubrzanog rada srca i otežanog disanja.

Godinu dana nakon posljednje mjesečnice tijelo ponovno počinje uspostavljati hormonalnu ravnotežu te ulazi u postmenopauzu koja traje do sedam godina. Žene tad godišnje mogu gubiti od 2 do 3 posto koštane mase te im se povećava rizik od krvožilnih bolesti, dijabetesa, raka dojke i Alzheimerove bolesti.

Neke žene posežu za hormonskim nadomjesnim liječenjem da bi ublažile neugodne simptome menopauze, no puno pomaže i zdrav stil života koji uključuje redovitu tjelovježbu, zdravu prehranu, smanjen unos kofeina, alkohola i začinjene hrane.

Meso se preporučuje, a brašno izbjegavajte

U menopauzi je izuzetno važna pravilna i uravnotežena prehrana. Da bi se osigurao dovoljan unos bjelančevina preporuča se jesti sve vrste mesa, mlijeko i mliječne prerađevine te jaja, po mogućnosti sve iz slobodnog uzgoja. Korisni su i voće, povrće i žitarice. Na jelovniku bi što češće trebala biti riba hladnih mora poput lososa, skuše i tune koja osigurava Omega 3 masne kiseline. Odlične su i domaće srdele koje je najbolje jesti s kostima jer tada imaju više kalcija koji je važan u borbi protiv osteoporoze.

Treba izbjegavati rafinirane ugljikohidrate, poput bijelog kruha i pekarskih proizvoda, slatkiše i grickalice.

Budite umjereni s bananama, grožđicama, krumpirom te brašnom (kruh, pecivo, tjestenina) jer imaju viši glikemijski indeks što znači da glukoza u krvi brže raste.

Prednost u prehrani tijekom menopauze treba dati kvalitetnim uljima, orašastim plodovima i sjemenkama, avokadu i cjelovitim žitaricama.

Linker
18. studeni 2024 21:59