Vjerujte iskustvima drugih trudnica, odmarajte se, pijte puno vode i izbjegavajte "okidače" mučine.
 Foto: iStock
Trudnice savjetuju trudnice

Muči vas mučnina u trudnoći? Pomozite si, isprobajte ove trikove!

Tko bi bolje znao kako je to patiti od jutarnjih mučnina dok ste u drugom stanju, ako ne majke koje su to prošle... Ovih deset savjeta moglo bi vam uljepšati trudnoću.

Sudeći prema statistici, mučninu u trudnoći iskusi više od polovice trudnica, a neki izvori navode da ta brojka prelazi čak i 70 posto sveukupnog broja. Kod nekih žena ona je slabije izražena, dok druge ne mogu funkcionirati koliko im je loše.

Porast estrogena, pad šećera

Iako u velikoj većini mučnina nestane nakon prvog tromjesečja, neznatan je broj onih budućih majki koje se s time bore i dugo nakon trećeg mjeseca trudnoće. Razloga za to je više. Liječnici ističu kako se to događa zbog porasta razina ženskih spolnih hormona - estrogena, pada šećera u krvi i izraženijoj osjetljivosti na mirise.

Iskustva trudnica

Hoćete li (ili nećete) u trudnoći patiti od jutarnjih mučnina, nitko vam ne može sa sigurnošću reći. Naime, događa se da žena kao prvorotkinja nema jutarnje mučnine, a kod druge trudnoće ne može doći sebi zbog tog problema, i obrnuto. Međutim, ako ste u drugom stanju i patite od jutarnjih ili cjelodnevnih mučnina, posegnite za jednostavnim trikovima koji bi vam mogli pomoći. Mi smo ih pobrojali 10, i svi su redom došli iz iskustava trudnica koje su duže od tri mjeseca patile od težeg oblika mučnina.

1. Odmarajte se kad god osjetite umor

Prihvatite da ste u drugom stanju i da se vaše tijelo sada brže umara te vam je neophodan odmor i san. Ako osjetite umor i tijekom dana, zamračite sobu ili stavite masku za spavanje preko očiju, utišajte mobitel i odspavajte pola sata. Pomoći će vam i da već u ranoj trudnoći nabavite trudnički jastuk (to je onaj dugački, uski savijeni jastuk) kako biste se bolje smjestili dok sjedite ili ležite. Osim što ćete se odmoriti, tih pola sata sna utjecat će i na smanjenje mučnine.

2. Polako ustajte iz kreveta

Poučene iskustvom iz vremena kada nisu bile trudne, i kad zatrudne, žene su sklone brzo ustati iz kreveta i odmah po otvaranju očiju "ubaciti u petu brzinu". Probajte se naviknuti na novi jutarnji ritual. Kada se probudite, prvo se dobro rastegnite, a tek zatim polako ustanite iz kreveta.

3. Izbjegavajte velike porcije i masnu hranu

Mnoge žene požalile su se kako im se u trudnoći povećao apetit. Ako ne patite od jutarnjih mučnina tada morate pripaziti da se u trudnoći zbog toga nepotrebno ne udebljate. Ako, pak, patite od mučnina, a svejedno imate pojačan apetit, pazite što ćete i koliko jesti. Ono što biste svakako trebali izbjegavati je unos masne hrane, pogotovo mesa poput svinjetine. Također, ne smijete si dozvoliti da se prejedete - jedite više puta, ali manje porcije. Prazan želudac nije opcija! Trudnice ne smiju gladovati. To neće ublažiti vaše mučnine, niti ih spriječiti. Jedite malo, ali kvalitetno. I birajte one namirnice koje vam ne iritiraju želudac. Integralni kekeri, rižini krekeri ili proteinske pločice dobra su "prva pomoć" za međuobrok.

Veggie beet and carrot burgers with avocado
Foto: iStock
I u "običnom" stanju nam meso može pasti kao kamen na želudac, stoga nije čudno što se u blaženom stanju preporuča izbjegavati tešku i masnu hranu. Umjesto, primjerice, mesnog burgera birajte vege varijantu bogatu sezonskim povrćem.

4. Krećite se na svježem zraku

Možda vam je fizički teško, možda vas mučnina ne napušta niti sekunde, ali probajte barem jednom dnevno otići u šetnju. Svježi zrak zaista će vam pomoći. Šetnja od samo 15 minuta pozitivno će utjecati na mučninu. Ipak, s obzirom na to da nam dolaze sunčani dani, izbjegavajte u šetnju odlaziti po najvećem suncu (od 11 do 16 sati) i bez bočice vode.

5. Pijte dovoljno tekućine

Alkohol, kava, prezaslađeni, gazirani ili kiseli sokovi nisu opcija. Pijte čim više obične vode - preporuka liječnika je 8 čaša dnevno (jednu do dvije uvijek možete zamijeniti za vodu obogaćenu magnezijem). Naime, dehidracija vam nikako neće pomoći kod mučnine, a slatki napici još će pogoršati situaciju. Polako ulazimo u sezonu svježeg voća - zamrznite ga u ledene kockice. Neke trudnice kažu kako ih je to spasilo - na taj su način unosile dovoljno tekućine (voda iz leda), a i pojele su nešto hranjivo (u ledu zaleđeno voće). Inače, moguće je da će vam u trudnoći pasati jako hladno, ne bojte se toga, potpuno je normalno, pogotovo u toplim ljetnim danima.

6. Dajte priliku i đumbiru

Bez obzira jeste li ga već koristili, svakako isprobajte đumbir. Opće je poznato kako đumbir smanjuje iritaciju želuca, a studije su pokazale da je učinkovit kod mučnine. Ne možete li ga jesti svježeg u salati ili vam je preljut u smoothieju, narežite ga na ploške i njime aromatizirajte vodu ili čaj.

Ginger ale soda with lemon, mint, ginger and ice over rustic wooden background
Foto: iStock
Voda, čaj ili neki drugi napitak obogaćen s malo ribanog ili rezanog đumbira, smirit će vaš želudac. Pijte ga uvijek svježe pripravljenog.

7. Okružite se aromatičnim biljem

Aromatično bilje preporučljivo je imati u svom domu čak i kad žena nije u drugom stanju. Njegov miris razvedrit će svaku prostoriju i u nju unijeti jedan poseban mir (uostalom, ne koriste se bezveze u aromaterapiji). Ukoliko ste trudnica i patite od mučnina, ovo bi vas bilje uistinu moglo spasiti. Biljke poput ružmarina i limuna smirujuće djeluju na cijelo tijelo (pa i želudac) te bi bilo dobro da su vam "pri ruci" kada vam je loše. Ako baš nemate prostora za sadnice, poslužit će i eterično ulje koje možete ukapati u difuzor ili neki nelakirani keramički ukras koji držite uz krevet. Zašto krevet? Pa zato što mučnine u trudnoći najčešće dolaze ujutro, brzo nakon što se probudite.

Rosemary bound on a wooden board
Foto: iStock
Mnoge trudnice osjete mučninu istog trena kad se probude, a neke kažu kako ih je upravo mučnina i probudila. To možete spriječiti udisanjem mirisa aromatičnog bilja kakav je, primjerice, ružmarin.

8. Izbjegavajte očite "okidače"

Već nakon nekoliko tjedana trudnica zna što joj izaziva mučnine. I vama će se dogoditi isto. Primjetite li da vam smeta duhanski dim, ne odlazite u zadimljene prostore i zabranite pušenje u svom domu, smeta li vam već i miris kave, nemojte je piti, diže li vam se želudac kad osjetite pirjani luk, prekrižite ga narednih nekoliko mjeseci s jelovnika... Bit će tu još stvari koje ćete zapaziti da vam smetaju - neke normalne, neke pomalo čudne, ali poslušajte svoj unutarnji glas, on vas neće prevariti.

9. Razgovarajte sa svojim ginekologom (ginekologinjom)

Mnogim trudnicama se preporučuje da prvih nekoliko mjeseci svoju prehranu obogate dodacima prehrani. Između ostalih, među njima se nalazi i željezo. Upravo to željezo može izazvati iritaciju želuca, te posljedično mučnine. Pijete li željezo, a patite od mučnine, porazgovarajte s liječnikom koji vam prati trudnoće i vidite je li ga moguće prestati piti ili smanjiti doze.

10. Potražite liječničku pomoć

Događa li vam se da ne prođe dan bez da povratite i to više puta, imate ozbiljan problem! To bi, ne spriječi li se na vrijeme, moglo dovesti do pothranjenosti, a sasvim sigurno će dovesti do dehidracije. No, u ovom ste slučaju zaista nemoćni i morate potražiti liječničku pomoć. Nažalost, dogodi se da neke trudnice toliko loše podnose trudnoću da moraju biti pod liječničkim nadzorom i svakako je bolje da im se obrate za pomoć na vrijeme.


Vaše mišljenje nam je važno!

A kakvo je vaše iskustvo? Jeste li i vi patili od mučnina u trudnoći? Što vam je pomoglo? Podijelite to s nama, netko bi vam mogao biti zauvijek zahvalan.

Linker
15. rujan 2024 07:24