SHUTTERSTOCK
Često i bolno stanje

Lomove kukova je moguće spriječiti, a tajna je u konzumiranju četiriju skupina namirnica

Dobro osmišljena prehrana može pomoći zglobovima

Kao i ostali zglobovi, i kukovi slabe i propadaju s godinama. Troše se hrskavica i kost, pa se javljaju degenerativne bolesti poput osteoartritisa, a češći su i padovi i vrlo ozbiljni lomovi kuka. Srećom, nekim mjerama možemo ojačati kukove i očuvati njihovu pokretljivost.

Pazite na tjelesnu težinu

Kukovi nose velik dio težine tijela te je važno održavati primjerenu težinu. Već se pet dobivenih kilograma može odražavati kao dodatnih 30 kilograma opterećenja za kukove, s druge strane, gubitak samo nekoliko kilograma može ublažiti bolove u kuku.

Hrana za zglobove

Dobro osmišljena prehrana može podržati zdravlje kostiju i zglobova. Treba sadržavati protuupalne namirnice (zeleno lisnato povrće, maslinovo ulje, bobičasto voće, sjemenke, ribu poput lososa, skuše, sardina...), kalcij (mliječni proizvodi, tofu), vitamin D koji pomaže tijelu u apsorpciji kalcija (masna riba plus umjereno izlaganje suncu), vitamin C (citrusno voće, paprike, jagode, brokula...) koji podržava proizvodnju kolagena, ključnog proteina za kosti, tetive i vezivno tkivo.

Korisne vježbe

Redovita tjelovježba može pomoći da kukovi ostanu jaki i fleksibilni. Važno je ojačati mišiće trupa i stražnjice kako bi kukovi bili stabilniji, a hodanje stubama jedna je od najpoželjnijih vježbi za to. Birajte vježbe s malim opterećenjem, kao što je plivanje, osobito ako ste stariji ili imate bolove u kukovima. Vježbate li na suhom, odaberite prikladnu obuću koja amortizira udarce i pruža kvalitetnu potporu. Posavjetujte se s liječnikom prije početka novog načina vježbanja. Ako tijekom vježbanja osjetite oštru, probadajuću bol bilo gdje u tijelu, odmah prestanite vježbati.

Istežite se

Silni sati svakodnevnog sjedenja mogu dovesti do zategnutosti fleksora kukova, mišića na prednjoj strani kukova koji pomažu podići noge. Takva zategnutost može utjecati na fleksibilnost i kretanje, na promjenu položaja zdjelice i kralježnice te uzrokovati bolove u donjem dijelu leđa. Kako bi ovi mišići ostali gipki, istežite ih svakoga dana ujutro i navečer. Rad za stolom nastojte povremeno prekidati i malo se razgibati.

Nemojte pušiti

Pušenje znatno povećava rizik od osteoporoze - pušači stariji od 65 godina imaju 40 posto veći rizik za prijelom kuka nego nepušači. Pušenje smanjuje apsorpciju kalcija, otežava dotok krvi u kosti, usporava proces njihove izgradnje.

Kada liječniku

Bez obzira na dob, obratite se liječniku ako se bolovi u kuku ne ublažavaju ni nakon tjedan dana poštede; ako vam ometaju normalne aktivnosti ili vam utječu na san; ako se bolovi pogoršavaju ili vraćaju. Pomoć potražite bez odgađanja ako vas kuk jako boli nakon ozljede; ako uz bolove imate visoku temperaturu; ako je kuk natečen, ako je vruć na dodir ili je promijenio boju, bez obzira na to jeste li se ozlijedili.

26. prosinac 2024 08:32