Marijana Posavec, Nada Omerzel, Dušan Miljuš. FOTO DRAGAN MATIC CROPIX
iz prve ruke

Iskustva pacijenata: Kako moderne tehnologije pomažu u boljoj kontroli šećerne bolesti

Svakodnevne ubode iglom i trakice za mjerenje šećera zamijenili su moderni uređaji

U mjesecu obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, ali i 10 godina FreeStyle Libre sustava, moderne tehnologije za kontinuirano praćenje glukoze, Dušan Miljuš, koji i sam boluje od šećerne bolesti, u svom podcastu Dia Log ugostio je dvije sugovornice, obje korisnice ove inovativne tehnologije za bolju kontrolu dijabetesa. Marijana Posavac boluje od dijabetesa tipa 1, a senzor nosi otkad je stigao u Hrvatsku 2018., dok ga Nada Omerzel nosi otkako je postao dostupan za osobe oboljele od šećerne bolesti tipa 2 koje su na četiri ili više doza inzulina. Zbog svoje učinkovitosti, FreeStyle Libre sustav nagrađen je i Prix Galienom, “Nobelovom nagradom” za inovacije u biofarmaceutskom istraživanju1, za najbolju medicinsku tehnologiju u proteklih 50 godina.

- Senzor za kontinuirano praćenje glukoze mi je omogućio puno bolji i kvalitetniji život. Ranije nikad nismo znali konkretne razine šećera u realnom vremenu, a nalaze smo čekali i do pet dana, a tada su nam otprilike znali reći koliko inzulina trebamo uzeti, kako jesti i kako se ponašati. U međuvremenu su za to služile trakice za mjerenje šećera, ali tek s pojavom senzora u svakom trenutku znamo koliki nam je šećer - kaže Marijana. Ona koristi i FreeStyle LibreLink aplikaciju koja je praktična i jednostavna za upotrebu.

- Na svaki skok šećera sada mogu pravovremeno reagirati. Nekada sam često padala u hipoglikemije i trebala mi je hitna medicinska pomoć. Sada puno bolje kontroliram bolest - ističe Marijana.

- I ja sam brzo savladala novu tehnologiju, bila sam motivirana i disciplinirana i mogu reći da mi je život sada sto posto bolji. Redovito planinarim i svaki sam vikend na Sljemenu, i moji mi prijatelji kažu da sam puno smirenija i opuštenija. U svakom trenutku znam jesu li mi šećeri u redu i mogu pravovremeno reagirati u slučaju hipoglikemije i hiperglikemije - kaže Nada.

Više nema potrebe ni za ručnim vođenjem dnevnika samokontrole jer dijabetolog u LibreView programu ima uvid u kretanje šećera svog pacijenta. Većoj sigurnosti oboljelih pridonosi i činjenica da uvid u kretanje šećera putem LibreLinkUp aplikacije mogu imati i članovi obitelji i prijatelji.

- Moj suprug je zadovoljan baš iz tog razloga, puno je mirniji kada ja odem s društvom jer zna da ću moći na vrijeme reagirati ako razina šećera ode prenisko ili previsoko - dodaje Marijana.


1https://abbott.mediaroom.com/2022-10-28-Abbotts-FreeStyle-Libre-R-is-Named-Best-Medical-Technology-in-Last-50-Years-by-the-Galien-Foundation

image
DRAGAN MATIC CROPIX

Koje su sve mogućnosti moderne tehnologije za oboljele od šećerne bolesti pogledajte u videu​.


Sponzorirani članak nastao u suradnji s tvrtkom Abbott


Navedene informacije nisu namijenjene korištenju za medicinsku dijagnozu ili liječenje ili kao zamjena za profesionalni medicinski savjet. Obratite se svom liječniku ili kvalificiranom zdravstvenom djelatniku u vezi s vašim stanjem i odgovarajućim medicinskim tretmanom. Individualni simptomi, situacije i okolnosti mogu varirati.

Kućište senzora, FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke su zaštićene marke društva Abbott.

©2024 Abbott ADC-104238 v 1.0 Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, Zagreb.

13. prosinac 2024 13:47