Naravno, prvo što treba napraviti, u slučaju da postoje i brojni drugi simptomi povezani s otečenošću prstiju, jest potražiti savjet svog liječnika primarne zdravstvene zaštite koji će detaljnije istražiti problem i moći vas uputiti što da poduzmete. Ipak, ne bi bilo loše da se i sami informirate o mogućim uzrocima otečenosti prstiju, kao i mogućim rješenjima za taj problem.
Zadržavanje tekućine
Do oticanja dolazi kad se u tkivima ili zglobovima nakuplja tjelesna tekućina, pri čemu mogu oteći i prsti na ruci. Krivac za to može biti preslan obrok, što znači da biste trebali početi paziti na unos soli. Općenito, trebali biste poraditi na promjeni načina prehrane te, ako često imate epizode oticanja, porazgovarati s liječnikom da provjeri postoje li neki drugi uzroci u podlozi.
Tjelovježba
Vaše srce, pluća i mišići trebaju kisik da biste vi mogli provoditi svoju tjelesnu aktivnost. Stoga više krvi ide u ta područja, a manje u ruke. Male krvne žile u prstima reagiraju na tu promjenu i šire se, zbog čega prsti otiču. To nije razlog za brigu, no možete smanjiti taj simptom razgibavanjem prstiju i odgovarajućom hidracijom.
Velika vrućina
Nešto slično se događa i kad vam se tijelo zagrije na visokim ljetnim temperaturama. Kako bi se tijelo ohladilo, krvne žile u koži se šire kako bi omogućile toplini da izađe. To je posve normalno, no možete smanjiti edem uzrokovan vrućinom tako da unosite dovoljno tekućine u organizam i snižavanjem temperature tijela.
Hormoni
Hormonalne promjene, naročito tijekom menstruacije i trudnoće, mogu izazvati simptome poput nadutosti, oticanja, promjena raspoloženja i slično. Ti simptomi često se javljaju zbog promjene u razini estrogena i progesterona. Oticanje ruku i prstiju uobičajen je simptom PMS-a, a često se javlja i u trudnoći. Redovita tjelovježba, uravnotežena prehrana i usvajanje tehnika kontrole stresa mogu smanjiti simptome PMS-a, uključujući i oticanje.
Ozljede
Kad se ozlijedimo, tijelo proizvodi upalni odgovor na mjestu povrede. Tu upalu često karakteriziraju otečenost, crvenilo i bol, ali i drugi simptomi. Bilo da je blaga ili ozbiljna, ozljeda ruke može dovesti do oticanja u prstima, ruci i ručnom zglobu. Ostali simptomi ozljede i upale u prstima mogu uključivati mekoću na dodir, hematom, bol, utrnulost ili trnce, vidljiva oštećenja kože ili prijelome kostiju. Ako ozljeda nije preteška, led, mirovanje prstiju i analgetici protiv bolova bit će dovoljni. Ako ne možete ispružiti prst, imate povišenu temperaturu i jake bolove, otiđite liječniku.
Artritis
Reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja zahvaća zglobove i uzrokuje oticanje, bol i ukočenost. Simptomi se često prvo javljaju na zglobovima ruku i prstiju. Reumatoidni artritis obično zahvaća obje ruke. Psorijatički artritis je oblik upale zglobova koji se pojavljuje kod nekih osoba koje boluju od psorijaze. Često uzrokuje oticanje, pri čemu prsti ruku i nogu izgledaju poput kobasica. Obje vrste artritisa su vrlo ozbiljne bolesti i mogu ostaviti teške posljedice ako se ne liječe.
Giht
Giht ili, kako je nazivaju "bolest bogatih ljudi", nekoć je pogađala samo ljude koji su si mogli priuštiti mnogo mesa, plodova mora i alkohol. Danas ona pogađa ljude svih ekonomskih statusa, a uzrokuje snažnu bol i oticanje, obično u palcu. No, može se javiti u bilo kojem zglobu, uključujući zglobove u prstima. Do toga dolazi kad previše mokraćne kiseline u krvi stvori kristaliće u zglobovima. Lijekovi mogu ublažiti bol i spriječiti nove napadaje, ali i održavanje zdrave tjelesne težine promjene u načinu prehrane i smanjenje unosa alkohola također mogu smanjiti učestalost i intenzitet napadaja gihta.
Lijekovi
Među lijekovima, uobičajeni krivci za otečene prste su bezreceptni analgetici, poput aspirina, ibuprofena i naproksena, steroidi, neki lijekovi za dijabetes i hipertenziju, lijekovi za liječenje neuropatskih bolesti poput gabapentina i pregabalina, hormonalne terapije koje uključuju estrogen ili testosteron.
Bubrežna bolest
Bubrezi uklanjaju otpad i višak tekućine iz tijela. Jedan od prvih znakova da nešto nije u redu je otečenost prstiju, stopala i područja oko očiju. Veća vjerojatnost da obolite od bubrežne bolesti je ako već bolujete od dijabetesa ili hipertenzije. Te bolesti treba držati pod kontrolom kako biste zaštitili svoje bubrege ili spriječili pogoršanje bolesti.
Trudnoća
U trudnoći možete očekivati otečene prste, ali i bedra i stopala. No, iznenadno oticanje, naročito ruku i lica, može biti znak preeklampsije. Radi se o opasno povišenom krvnom tlaku koji se može razviti u drugom dijelu trudnoće. Rijetko može nastupiti i nakon poreda i tada se nazuva poslijeporođajna preeklampsija. Problem zahvaća i bubrege te tako izaziva oticanje. Popratni simptomi mogu biti jaka glavobolja, bol u trbuhu ili problemi s vidom. Izuzetno je važno što ranije otkriti i liječiti preeklampsiju kako bi se osigurala sigurna trudnoća i porod, a liječenje može uključivati lijekove, česte kontrole ili, u nekim slučajevima, prijevremeni porod.
Bolest srpastih stanica
Normalne crvene krvne stanice oblika su poput krafne i fleksibilne su. Kod oboljelih od bolesti srpastih stanica, stanice su ukočene i srpastog oblika. Stoga se "zaglavljuju" u malim krvnim žilama i blokiraju protok krvi, što i prstima i stopalima može uzrokovati bolnu otečenost. Uz ovu bolest ide i povišen rizik za infekcije, anemiju, moždani udar i sljepoću. Ova bolest se liječi na razne načine, ovisno o progresiji i težini, no povećan unos tekućine može smanjiti otečenost u prstima.
Limfedem
Limfedem je nakupljanje limfe u tkivima, što za posljedicu ima oticanje. Kad su limfne žile ozlijeđene ili blokirane, limfna tekućina ne može otjecati i nakuplja se u tkivima te tako uzrokuje oticanje. Između ostalog, limfedem se može razviti ako su vaši limfni čvorovi i limfne žile uklonjeni ili smanjeni. Primjerice, operacija dojke može uključivati uklanjanje jedno ili više limfnih čvorova iz pazuha u potrazi za dokazima je li se rak proširio. Ako preostali limfni čvorovi i žile ne mogu nadoknaditi funkciju uklonjenih, dolazi do pojave limfedema u ruci. Lijek za limfedem ne postoji, ali se otekline mogu smanjiti vježbama, zavojima, masažama i kontrolom tjelesne težine.
Sklerodermija
Sistemska sklerodermija je autoimuna bolest koju karakteriziraju promjene u koži, a može izazvati i promjene u vezivnim tkivima i organima. Jedan od prvih simptoma je oticanje ruku i prstiju, naročito ujutro nakon buđenja. Ostali simptomi mogu biti zadebljanja kože, gubitak kose, bol u zglobovima, otežano disanje ili gastrointestinalni problemi. Što se tiče oticanja prstiju povezanih sa sklerodermijom, najbolji lijek je često vježbanje prstiju ruku i nogu, a kod ozbiljnijih slučajeva mogu pomoći i protuupalni lijekovi.
Raynaudova bolest
To je bolest koja zahvaća krvne žile u prstima ruku i nogu, a uzrokuje stezanje tih žila u kontaktu s hladnoćom. Oslabljena cirkulacija može prste učiniti bolnim te oni mogu promijeniti boju u bijelu, ljubičastu ili plavu. Kad se žile rašire i krv se vrati u njih, prsti mogu oteći i biti utrnuli. U ozbiljnijim slučajevima, nedostatna cirkulacija može dovesti do odumiranja tkiva. Potrebno je u svakom slučaju izbjegavati hladnoću i kontakt s hladnim predmetima kako bi se epizode suženja žila i oticanja prstiju smanjile na minimum.
Alergije
Jedan od mogućih uzroka mogla bi biti alergijska reakcija na nešto, bilo da je riječ o ubodu insekta ili alergiji na deterđent za pranje rublja ili suđa. To može biti posljedica direktnog kontakta kože s nekim predmetom u kući koji sadrži alergen ili u okolišu. Potrebno je obratiti pažnju dolazi li do oticanja uvijek nakon kontakta s određenim predmetom jer je prepoznavanje alergena ključno kako biste u budućnosti izbjegli alergijsku reakciju. Može pomoći pranje ruku hladnom vodom i blagim sapunom, bez mirisa. Obično oticanje uzrokovano kontaktnim dermatitisom prolazi kroz dva do tri tjedna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....