Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je stanje koje pogađa mnoge žene, ali još uvijek nije dobro shvaćeno. Unatoč tome što je čest, oko njega postoji mnogo dezinformacija i zbunjenosti. PCOS ne utječe samo na fizičko zdravlje - također često može utjecati na mentalno i emocionalno blagostanje, a učenjem i otvorenim razgovoru o PCOS-u možemo pomoći ženama kod boljeg prepoznavanja svojih simptomima i osigurati im potrebnu podršku i razumijevanje.
Što je PCOS?
PCOS nije jedna bolest, već sindrom, što znači da se sastoji od skupa simptoma koji se mogu uvelike razlikovati među pojedincima. To stanje je obilježeno neravnotežom u proizvodnji hormona, pri čemu oboljele žene često doživljavaju povišene razine testosterona, kortizola i inzulina, zajedno sa smanjenom razinom estrogena i serotonina.
Ove hormonalne promjene mogu dovesti do različitih simptoma, uključujući akne, višak dlačica na licu i tijelu, nepravilne menstrualne cikluse i debljanje. Međutim, neće sve žene s PCOS-om imati iste simptome, što ga čini složenim stanjem za dijagnosticiranje i upravljanje.
Raznoliko iskustvo
Simptomi PCOS-a mogu se uvelike razlikovati od žene do žene, odražavajući visoko individualiziranu prirodu stanja. Dok se neke žene mogu boriti s vidljivim simptomima poput akni ili debljanja, druge mogu osjetiti suptilnije znakove, uključujući promjene raspoloženja, umor ili probleme sa spavanjem.
Zablude o težini
Uobičajena zabluda o PCOS-u je da žene koje se bore sa svojom težinom jednostavno trebaju usvojiti bolju prehranu i navike vježbanja. Međutim, debljanje zbog ovog sindroma povezano je sa složenim metaboličkim čimbenicima, što znatno otežava mršavljenje u usporedbi s drugima. Nadalje, iako gubitak težine može pomoći u ublažavanju nekih simptoma, ne rješava izravno korijensku hormonsku neravnotežu koja pokreće PCOS.
Sindrom policističnih jajnika narušava hormonalnu ravnotežu u tijelu i dovodi do promjena u metabolizmu, što za posljedicu ima inzulinsku rezistenciju, povećanu pohranu masti i pojačan osjećaj gladi. Rezultat može biti veći indeks tjelesne mase te otežano mršavljenje.
Ključna je prehrana
Kada imate PCOS i inzulinsku neravnotežu prehrana je ključna. Potrebno je smanjiti šećer i druge rafinirane i prerađene proizvode. Određeni lijekovi mogu pomoći smiriti upalu i utjecati na ublažavanje akni, a iako je mršavljenje teže onima koje imaju PCOS, prehrana temeljena na biljnim namirnicama svakako je bolji izbor.
Evo što se savjetuje jesti ako imate PCOS:
- prirodna, neprerađena hrana
- hrana s visokim udjelom vlakana
- masna riba (losos, tuna, srdele i skuša)
- kelj, špinat i drugo lisnato zeleno povrće
- tamnocrveno voće (crveno grožđe, borovnice, kupine i trešnje)
- brokula i cvjetača
- grah, leća i ostale mahunarke
- zdrave masti poput maslinovog ulja
- orašasti plodovi
- umjereno tamnu čokoladu
- začini, kao što su kurkuma i cimet.
PCOS i trudnoća
Liječenje PCOS-a ovisi o dobi žene, poremećaju ciklusa, razini inzulina, pretilosti i želji za trudnoćom, a provodi se u suradnji s više specijalista (endokrinolog, ginekolog i dermatolog).
Uz liječenje, većina žena s PCOS-om može zatrudnjeti i većina se može uspješno liječiti kratkotrajnim uzimanjem tableta na početku svakog ciklusa. Ako tablete nisu uspješne, izbor su injekcije ili IVF tretman. U slučaju da žena ne želi trudnoću, a ima problema s pojačanom dlakavošću i aknama uspješna je terapija kontracepcijskim tabletama koje sadrže tzv. antiandrogene. Akne se liječe u suradnji s dermatologom. Za povišenu razinu inzulina i poremećenu toleranciju glukoze dobri rezultati postižu se dobro reguliranom prehranom, redovitim umjerenim vježbanjem i primjenom metformina uz nadzor endokrinologa.
Postoji i operativna metoda ublažavanja simptoma, tzv. drilling, prilikom koje se otvaraju folikuli jajnika i prekida njihova funkcija (stvaranje muških spolnih hormona). Djelotvornost je nažalost privremena.