Kako bi se sačuvao najveći broj hranjivih tvari i svježina, svježi đumbir najbolje je držati u hladnjaku do tri tjedna ako je oguljen. Ako se čuva neoguljen u zamrzivaču, svježinu će zadržati i nekoliko mjeseci. Najbolje ga je dodati u jelo potkraj kuhanja, a đumbirom se može začiniti jelo i kad je gotovo. Koristite ga kao začin uz povrće, piletinu i riblja jela, pomiješajte đumbir, maslinovo ulje i češnjak u preljev za salate, ukrasite rižoto naribanim svježim đumbirom, za limunadu pomiješajte svježe naribani đumbir, limunov sok, med i vodu...
Popularnost
Svježi đumbir nezaobilazan je u azijskoj i orijentalnoj kuhinji, a sve je popularniji i u zapadnim kuhinjama. U sušenom obliku đumbir je donesen na područje Mediterana u vrijeme stare Grčke, a bio je jedan od najznačajnijih začina srednjovjekovne Europe. Njegovu popularnost slikovito dočarava činjenica da je u to doba bio redovito posluživan na stolovima, uz sol i papar. Poznati kolačići gingerbreads potječu iz srednjeg vijeka, a aromatizirano pivo od đumbira, ginger ale, iz 19. stoljeća, kada su engleske taverne uvele tradiciju posipanja đumbira u prahu po pivu.
Suhi đumbir u prahu nema okus onog svježeg, ali ima očuvana brojna svojstva. Suhi đumbir najbolje je čuvati tako da ga držite u zatvorenoj staklenoj posudi na suhom, hladnom i tamnom mjestu. Jelima ga dodajte na početku kuhanja, tako da se zagrije i kuha dovoljno dugo kako bi otpustio hranjive sastojke. Pazite na količinu. Dovoljno je vrlo malo suhog đumbira za ljut okus.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....