
Tijekom menopauze u tijelu žena dolazi do snižavanja razine estrogena, što utječe na brojne organe i organske sustave. Nerijetko se javlja loše raspoloženje, gubitak koštane mase, a također može doći do debljanja. Ranije je nadomjesna hormonska terapija bila prvi izbor u olakšavanju tegoba u menopauzi. Prvenstveno se preporučivala kao preventivna mjera protiv osteoporoze i prijeloma kostiju.
Tjelesna aktivnost i hrana
Također, ženama se u ovom životnom razdoblju preporučuje redovita tjelesna aktivnost i adekvatna prehrana bogata nutrijentima koja uključuje dovoljan unos kalcija. Nadalje, poželjno je iz prehrane isključiti visoko prerađene ugljikohidrate lišene vlakana, bjelančevina, vitamina i mineralnih tvari jer oni povećavaju rizik za pojavu šećerne bolesti. Kako bi se smanjio udio masti u prehrani, valja odabrati nemasne izvore kvalitetnih bjelančevina; crveno meso s koje je uklonjena vidljiva mast, perad bez kože, mladi i svježi sir te ribu.
Prirodni izvori antioksidansa (npr. vitamina C i E te mineralne tvari selena) morali bi svakodnevno naći mjesto u jelovniku. U prvom redu se preporučuje voće, povrće, ekstra djevičansko maslinovo ulje sl.
Mala količina sjemenki i orašastih plodova treba s vremena na vrijeme uključiti u jelovnik. Znanstveno je pokazano kako izoflavoni iz sjemenki chije olakšavaju tegobe kod menopauze. Tu spada i omega alfa-linolenska kiselina, koja smanjuje upalne procese i valunge.
Frape s bosiljkom i chia sjemenkama
Sastojci:
- 120 ml mlijeka;
- 3 jušne žlice jogurta;
- 1 jušna žlica sjemenki chije;
- 1 limeta;
- 1⁄2 banane;
- listovi bosiljka (količina po želji)
Priprema:
1. Sjemenke chije petnaestak minuta ranije prelijte s četiri jušne žlice vode.
2. Mlijeko, jogurt, bananu, limetin sok, naribanu koricu limete i nasjeckane listove bosiljka izmiksajte štapnim mikserom. Dodajte omekšane sjemenke chije i još jednom sve izmiksajte. Poslužite u visokim čašama ukrašenim listovima bosiljka i korom limete.
Ovaj frape ima povećanu energetsku vrijednost i općenito kvalitetu. Može se pripremiti uvečer. Ujutro će biti odličan doručak ili užina onima koji su često u trci s vremenom. Može se ponijeti na posao.
Zobeni keksi s chia sjemenkama
Ovi su keksi jedan od jednostavnih načina da uključite sjemenke chije u jelovnik. Ne sadrže jaja pa su poslastica i za osobe koje su na njih alergični.
Sastojci:
- 2 šalice zobenih sjemenki;
- 1 šalica smeđeg šećera;
- 1 šalica brusnica;
- 2/3 šalice integralnog brašna;
- 2/3 šalice pirea od jabuka;
- 3 jušne žlice ulja;
- 1 čajna žličica mljevenog cimeta;
- 1/4 čajne žličice sode bikarbone;
- 1/2 čajne žličice praška za pecivo;
- 1/4 čajne žličice soli;
- 2 jušne žlice sjemenki chije
Priprema:
Prethodno je potrebno propasirati jabuke - izribajte ih i pirjajte na blagoj vatri dok se dobro ne ukuhaju nana polovicu početnog volumena.
U širokoj posudi pomiješajte zobene pahuljice, šećer, brašno, jabuke, cimet, brusnice, sol i ulje. Dodajte ohlađene sjemenke chije i sve dobro izmiješajte. Uzimajte po pola žlice i oblikujte kuglice te ih stavljajte na masni papir u lim za pečenje. Keksi se peku u pećnici zagrijanoj na 175 °C deset 15 minuta, odnosno dok ne dobiju svjetlosmeđu boju.
Čaj
Za pripremu čaja koriste se svježi ili suhi listovi biljke. Ovaj čaj ima opuštajuće djelovanje. Tradicionalno se u narodnoj medicini koristi protiv gripe i tegoba dišnog sustava te za ublažavanje boli, a i protiv tegoba koje prate artritis. Snižava krvni tlak i koncentraciju kolesterola u krvi. Čaj se koristi i za ispiranje usta u slučaju pojave aftoznih ulkusa te za grgljanje kod upale grla. Ako se želi piti zaslađen, čaju se obično dodaje med ili stevija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....