Jesti samo voće za večeru nekoliko puta tjedno česta je praksa koju mnogi primjenjuju bilo u svrhu detoksikacije ili mršavljenja. No, jeste li sigurni da je to dobra ideja? Neki stručnjaci smatraju da takva navika može čak dovesti do suprotnog učinka, odnosno do debljanja. Primjenjivati takvu praksu samo povremeno, naročito kad se osjećamo naduto ili nakon što smo ranije u danu imali preobilan obrok, možda i može biti prihvatljivo rješenje, no u svakom slučaju nije preporučljivo jer večera bazirana isključivo na voću ne predstavlja ni zasitan ni kompletan obrok.
Što se događa dan poslije
Stručnjakinja za sportsku prehranu Sandra Lordén Álvarez tvrdi da je takva praksa štetna i da dovodi do povećanja tjelesne težine.
- Jesti samo voće za večeru znači nedovoljan unos esencijalnih nutrijenata, poput proteina i zdravih masti, koji pospješuju osjećaj sitosti i pravilno funkcioniranje organizma. Manjak tih nutrijenata može izazvati pojačanu glad sutradan, što predstavlja rizik za epizode prejedanja jer budimo s velikom gladi i željom za hranom - pojašnjava.
Dugoročne posljedice
Iako priznaje značajne dobrobiti konzumiranja voća, nutricionistica ističe kako je izuzetno važno razmotriti sve moguće posljedice takvog večernjeg obroka. Dakle, ne samo ono što će se dogoditi sljedećeg dana, već i dugoročne posljedice.
- Voće je bogato mineralima i vlaknima, ali sadrži i prirodne šećere koji mogu utjecati na razinu šećera u krvi. Kad se naša večera sastoji samo od voća, a naročito ako ga konzumiramo u velikoj količini, može doći do značajnog porasta glikemije, posebno ako odaberemo vrste voća s visokim glikemijskim indeksom. Nagli porast šećera u krvi donosi rizik za izazivanje inzulinskog odgovora koji, dugoročno, može doprinijeti razvoju inzulinske rezistencije i drugih metaboličkih problema - kaže Álvarez. Nutricionist Charles Orrico dodaje da zbog visokog udjela prirodnih šećera, posebno u određenim vrstama voća, voćna večera može izazvati nagli skok šećera u krvi, a ako se ta energija ne koristi, pretvorit će se u masno tkivo.
Ako baš jako želite večerati voće...
Zbog svega toga ne čudi da stručnjaci savjetuju da se konzumaciju voća za večerom uvijek poprati s unosom drugih makronutrijenata, poput proteina i zdravih masti.
- Voće za večeru može biti zdravo, ali je preporučljivo da ga se kombinira s drugim namirnicama koje sadrže proteine i zdrave masti, poput jogurta i orašastih plodova. To će nam pomoći da održimo ravnotežu šećera u krvi i osigurati zasitniji i kompletniji obrok, a time i smanjen osjećaj gladi. Osim toga, odabirom voća s niskim glikemijskim indeksom, poput jagoda, malina, krušaka ili jabuka, moguće je spriječiti porast razine šećera u krvi - kaže Álvarez.
Za mršavljenje proteini su ipak bolja opcija
Ako zaista želite smršaviti, najbolja opcija je proteinska večera jer, kako objašnjava nutricionist Leo Cerrud, voće sadrži mnogo šećera te bi ga bilo bolje jesti za ručak umjesto za večeru. Napominje i da voće, kako ne bi debljalo, treba imati visok udio vode i vlakana te biti siromašno šećerima.
Važno je kada i koliko večerate
Preskakanje večere nije zdrav izbor, čak ni kada pokušavati smršaviti. Ipak, dosadašnje studije sugeriraju da je preporučljivo unos hrane koncentrirati u dnevnim satima, a navečer izbjegavati obilne obroke. Iako je, kažu nutricionisti, krononutricionizam još relativno mlado područje istraživanja, studije pokazuju da objedovanje između 19.30 i 21, odnosno u vremenskom intervalu kada se luči hormon sna melatonin, može povećati razinu kolesterola, smanjiti energetsku potrošnju i toleranciju glukoze. Stoga je, slažu se, rana večera uvijek najbolje rješenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....