Poznato je da manjak sna dugoročno ostavlja ozbiljne posljedice na zdravlje. Povećava se hormon stresa, razdražljivost i anksioznost, dolazi do pada imuniteta, povećava se rizik za pretilost, dijabetes i bolesti srca, te dolazi do pada kognitivnih funkcija. Posljednje se posebno pokazalo važnim u nedavnoj studiji objavljenoj u medicinskom časopisu Lancet.
Povezanost noćnih mora s demencijom
U istraživanju provedenom na uzorku od 605 sredovječnih, otkriveno je da su sudionici koji su barem jednom iskusili noćnu moru tijekom ključnih sati sna (najčešće između 22 sata i 2 sata ujutro) bili čak četiri puta skloniji kognitivnom padu, što predstavlja rani znak demencije. Međutim, iznenađuje još jedna činjenica koju je za Science Alert napisao autor istraživanja, dr. Abidemi Otaiku. Naime, ovaj je doktor istaknuo da rezultati studije ukazuju na značajnu povezanost između loših snova i povećanog rizika od kognitivnog pada osobito kod muškaraca.
Studija
Istraživanje je analiziralo podatke iz dvaju opsežnih američkih studija. Prva je tijekom devet godina pratila osobe između 35 i 64 godine, dok je druga pet godina promatrala 2600 starijih osoba iznad 79 godina. Na početku nitko nije imao demenciju, a svi su sudionici morali ispuniti upitnike koji su, među ostalim, ispitivali učestalost noćnih mora. Oni s noćnim morama, pokazali su rezultati bili su četiri puta skloniji kognitivnom padu u narednom desetljeću. Kod starijih osoba, tjedne noćne more udvostručile su rizik od razvoja demencije. Posebno su ranjivi bili stariji muškarci kod kojih je rizik bio pet puta veći nego kod onih koji nisu imali noćne more.
Poveznica, ali ne i uzrok
Doživljavanje noćnih ne mora nužno značiti da će osoba razviti demenciju, upozorio je autor studije, ali one mogu biti rani znak koji se pojavljuje godinama ili čak desetljećima prije drugih simptoma, posebno kod muškaraca. Pozitivna vijest je da se noćne more mogu liječiti, a doktor je naveo različite terapijske i medicinske pristupe koje mogu pomoći u ublažavanju loših snova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....