S dolaskom hladnijih mjeseci, plijesan postaje razlog zabrinutosti u mnogim kućanstvima, naročito u onima s plastičnom stolarijom koja je lakša za održavanje, ali sa sobom donosi i manji stupanj ventilacije te veću razinu vlage u prostorijama. Neke vrste biljaka mogu pomoći u smanjenju viška vlage u zraku i pretvoriti se u korisnog saveznika da zaštitu vašeg doma od plijesni.
Donosimo top šest kućnih biljaka koje mogu spriječiti višak vlage u vašem domu te spriječiti da se ona pretvori u plijesa:
- engleski bršljan (nije prikladan za kućne ljubimce)
- zeleni ljiljan ili pauk biljka
- spatifilum (nije prikladna za kućne ljubimce)
- orhideja
- tilandsija ili zračna biljka
- bostonska paprat
Kako biljke pomažu u upijanju vlage
Neke su biljke poznate po svojoj sposobnosti apsorbiranja vlage kroz proces koji se naziva transpiracijom. Biljke poput spatifiluma i strelicije (rajska ptica) naročito su učinkovite u uklanjanju vlage iz zraka, što može pomoći u smanjenju razine vlage u unutrašnjim prostorima, a upravo je višak vlage glavni okidač za stvaranje plijesni. Strateškim rasporedom tih biljaka u vlažnom prostoru, vlasnici stanova i kuća mogu stvoriti prirodne odvlaživače zraka.
Sposobnost čišćenja zraka
Pojedine biljke mogu poboljšati kvalitetu zraka u unutrašnjim prostorima. Spatifilum i sansevieria (svekrvin jezik) poznate su po tome što smanjuju toksine u zraku koji doprinose razmnožavanju spora plijesni. Te biljke apsorbiraju zagađene čestice i pretvaraju ih u nutrijente te tako pomažu u prirodnom čišćenju zraka, što je od izuzetne važnosti u starijim stanovima i zgradama u kojima je ventilacija ograničena.
Gdje ih postaviti
Kako biste maksimizirali dobrobiti tih biljaka, smjestite ih u prostore u kojima je više vlage, poput kupaonica ili kuhinja. Bostonska paprat odlično uspijeva u tim ambijentima i pomaže u održavanju optimalne razine vlage u zraku. Uključivanje nekoliko, pomno odabranih, biljaka u prostor u kojem živite može napraviti stvarnu, mjerljivu razliku u kontroliranju vlage i plijesni, naročito tijekom hladnijih mjeseci kad se takvi problemi intenziviraju. Kućne biljke cijenjene su zbog svog lijepog izgleda, no njihova se funkcionalna uloga u poboljšanju kvalitete unutrašnjeg zraka i regulacije vlage često zanemaruje. Ne samo što pomažu kod problema vlage, već i doprinose stvaranju svježije i zdravije atmosfere. To je jednostavan, ali učinkovit način da svoj dom učinite zdravijim, naročito tijekom zimskih mjeseci, ali nemojte zaboraviti ni dokazanu činjenicu da kućne biljke popravljaju i raspoloženje!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....