SHUTTERSTOCK
Smjernice

Preporuke struke kako zaštititi zdravlje za vrijeme smanjene kvalitete zraka

Problem loše kvalitete zraka ponovno je aktualan u Zagrebu, što izaziva opravdanu zabrinutost


Dok su mnogi prije nekoliko dana slavili uz vatromet, neki su se možda zapitali je li to bio pravi vatromet ili samo gusta magla? Nažalost, problem loše kvalitete zraka ponovno je aktualan u Zagrebu, što izaziva opravdanu zabrinutost. O čemu se zapravo radi? Riječ je o sitnim, krutim i tekućim česticama PM10 i PM2,5 koje lebde po zraku i koje mogu ozbiljno narušiti zdravlje. PM10 uglavnom sadrže željezo, aluminij i silikate, dok su PM2,5 opasnije jer sadrže teške metale poput olova i kadmija te lakše prodiru u organizam. Dnevna granična vrijednost za PM10 je 50 μg/m3, a za PM2,5 godišnji prosjek ne smije prelaziti 25 μg/m3. Za usporedbu, 1. siječnja u Zagrebu izmjerene su koncentracije od 148,01 μg/m3 za PM10 i 114,43 μg/m3 za PM2,5. Stoga, jasno je da ne govorimo o mističnoj slici Zagreba iz nekih krimi romana, već o izuzetno opasnoj ugrozi za zdravlje.

Zdravstvene preporuke

U cilju smanjenja rizika na zdravlje, stručnjaci iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, dr. Andrija Štampar savjetuju izbjegavanje dugotrajne i intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenom, posebno uz prometnice, za sljedeće skupine građana:

  • djecu
  • trudnice
  • osobe starije životne dobi
  • osobe oboljele od kroničnih bolesti na razini dišnog i/ili srčano-krvožilnog sustava
  • osobe narušenog imunološkog odgovora i osobe koje konzumiraju duhan i duhanski srodne proizvode (pušači i pasivni pušači)
  • primjena propisanih lijekova za osobe s akutnim i kroničnim simptomima te traženje savjeta liječnika primarne zdravstvene zaštite u slučaju pogoršanja ili produljenoga trajanja simptoma na razini dišnog ili srčano - krvožilnog sustava
  • izbjegavanje nepotrebne dodatne izloženosti respirabilnim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korištenja kemikalija, ljepila, boja, lakova i sl.
  • korištenje sredstava javnoga gradskog prijevoza
  • izbjegavanje/smanjivanje grijanja na kruta goriva (u zimskim mjesecima).

Trenutačne rezultate mjerenja parametara kvalitete zraka u Hrvatskoj možete pronaći na portalu Kvaliteta zraka.

21. siječanj 2025 12:30