![36136234](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/01/28/k_36136234_640.jpg)
Nepotrebno je naglašavati da je dobar san ključan za opće blagostanje. No, kako postići tu kvalitetu ako vrijeme koje bi trebali provesti u dubokoj REM fazi, trošimo brojeći ovce i vrteći se u krevetu ne bismo li pronašli idealnu poziciju za spavanje? No, ona doista i je važna. Ta idealna promjena položaja, sugeriraju stručnjaci za spavanje, može ubrzati oporavak od stanja poput zatvora, gripe, pa čak i infekcija mokraćnog sustava.
Idealna strana za spavanje kod problema sa zatvorom
Ako imate problema sa zatvorom, spavanje na lijevoj strani može pomoći, kaže savjetnica za spavanje Lisa Artis i objašnjava da ovaj položaj potiče prirodni protok hrane i otpada kroz probavni sustav. Drugim riječima, gravitacija pomaže premještanju otpada iz tankog crijeva u debelo crijevo učinkovitije. Suprotno tome, ležanje na leđima može usporiti probavu i produžiti zatvor.
Ipak, kod osoba koje su sklone proljevima, spavanje na desnom boku je idealan položaj zato što može usporiti učestalost stolice zadržavajući je dulje u donjem dijelu probavnog trakta i time sprječavajući prebrzi dolazak u debelo crijevo.
Infekcije mokraćnog sustava i fetalni položaj
Za nelagode uzrokovane infekcijom mokraćnog sustava preporučuje se spavanje u fetalnom položaju ili pak na leđima s lagano razmaknutim nogama. Ovi položaji smanjuju pritisak na mjehur, čime se ublažava iritacija.
Bubrežni kamenci
Za osobe sklone bubrežnim kamencima, preporučuje se naizmjenično mijenjanje strana spavanja. Istraživanje na manjem broju ispitanika, 110 njih, pokazalo je da je 76 posto pacijenata s ponavljajućim bubrežnim kamencima razvilo kamenac na strani na kojoj najčešće spavaju, stoga redovito mijenjanje može smanjiti taj rizik.
Refluks kiseline
Refluks, koji pogađa mnoge, može uzrokovati nelagodu kada se želučana kiselina podigne u jednjak. Preporučeni položaj za spavanje kod ovog stanja je lijeva strana s lagano podignutim gornjim dijelom tijela. Ovaj položaj, objašnjava Artis, pomaže u održavanju želučanog sadržaja ispod jednjaka smanjujući pritom protok kiseline prema grlu. Spavanje na desnoj strani se ne preporučuje jer može usporiti drenažu želučane kiseline i pogoršati simptome.
Infekcije uha
Iako nam nekako prirodno dođe okrenuti se s bolnom stranom uha prema dole, savjet je suprotan, bolno uho treba biti prema gore, a postoji i sasvim logično objašnjenje za to. Naime, taj položaj omogućuje prirodno dreniranje tekućine iz uha, što pomaže u smanjenju nelagode i bržem procesu ozdravljenja.
Začepljen nos
Noćna je mora mnogih i uzrok podočnjaka sljedećeg dana. Za začepljen nos, preporučuje se spavanje na leđima s glavom i ramenima podignutim pod kutom od 45 stupnjeva. Ovaj položaj naime sprječava nakupljanje sluzi u grlu i tako ublažava napade kašlja te olakšava disanje. Spavanje na trbuhu treba izbjegavati jer može pogoršati začepljenje nosa.
Važnost kvalitetnog sna
Osim položaja spavanja, stručnjakinja Artis naglašava da osam sati neprekinutog sna pomaže tijelu u borbi protiv infekcija, obnavljanju energije i ubrzanju ozdravljenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....