
Izraz ‘problemi s povjerenjem‘ često se koristi kao opis ponašanja u kojima teško vjerujemo drugima. No, kako uopće razvijamo takve obrasce? Za razliku od primjerice paranoje, nepovjerenje je često ukorijenjeno u stvarnim iskustvima. Ako ste doživjeli nešto loše na neosvijetljenoj gradskoj ulici, moguće je da ćete nakon toga izbjegavati slične situacije jer vam je iskustvo pokazalo da tada niste bili sigurni.
Povjerenje u odnosima
Slično tome, povjerenje se može narušiti u bilo kojem odnosu gdje ste osjetili da ste iznevjereni, povrijeđeni ili zanemareni. Strah da će se ista stvar ponovno dogoditi može vas navesti da buduće ljude doživljavate kroz leću tog starog razočaranja - i tako nepovjerenje postupno prožima sve odnose u vašem životu. Zato, objašnjava psiholog Ramone Ford, važno je raditi na problemima povjerenja i ponovno učiti vjerovati, a da pritom ne kompromitirate vlastitu sigurnost, zdravlje ili vrijednosti.
Znakovi problema s povjerenjem
Ako teško vjerujete drugima, moguće je da osjećate nelagodu ili razvijate određene obrambene obrasce kada ste u blizini drugih ljudi. Neki od znakova mogu uključivati:
- Nisko samopouzdanje
- Tjeskobu, strah ili emocionalne okidače u kontaktu s drugima
- Nelagodu u vezi ili odnosima
- Neizvjesnost oko vlastitog mjesta u nekom odnosu
- Izbjegavanje razgovora ili dubljeg povezivanja
- Stalno preispitivanje sebe i drugih
- Povlačenje, zatvorenost i oprez
- Jak otpor prema određenim osobama ili situacijama
- Ako osjećate tjeskobu ili burnu emocionalnu reakciju na nečije ponašanje, vrijedi istražiti te osjećaje i otkriti što se zaista krije iza njih - savjetuje dr. Ford i dodaje, ako ne izražavate iskreno svoje potrebe zbog straha ili sumnji, riskirate potiskivanje emocija koje vas kasnije mogu dodatno opteretiti.
Što uzrokuje gubitak povjerenja?
Postoji bezbroj razloga zbog kojih nekome možemo prestati vjerovati. Ako netko prijeđe naše granice, vrlo lako ga počnemo doživljavati kao prijetnju. Primjeri poput prijevare u vezi često ostavljaju dubok trag i mogu poremetiti našu sposobnost vjerovanja partneru. Druga ponašanja koja mogu narušiti povjerenje su:
- Laganje
- Manipulacija
- Gaslighting
- Kršenje obećanja
- Namjerno uskraćivanje važnih informacija
- Svjesno nanošenje štete
Nerijetko se problemi s povjerenjem razvijaju još u djetinjstvu. Ako smo tada doživjeli tešku povredu ili izdaju, često te rane prenosimo u odraslu dob i stvaramo uvjerenje da ljudima ne možemo vjerovati.
- U ranoj dobi formiramo očekivanja o tome kako će se ljudi ponašati prema nama. Ako tada nismo doživjeli sigurnost i podršku, kasnije nam postaje teže otvoriti se i graditi zdrave odnose - kaže dr. Ford.
U nekim slučajevima razvije se i pistantrofobija - strah od povjeravanja ili emocionalnog vezivanja, koji često dolazi u paketu s drugim strahovima poput gamofobije (strah od vezivanja). Ako su naši strahovi potvrđeni lošim iskustvima ili lošim mehanizmima suočavanja, teško je ponovno vjerovati - čak i sebi.
- Ako su vaši prvi odnosi bili zdravi i stabilni, veća je šansa da ćete i ubuduće lakše vjerovati drugima. Ali, ako je vaš prvi odnos bio traumatičan, svaku sljedeću osobu mogli biste promatrati s dozom sumnje, čak i kada za to nema razloga - objašnjava Ford.
Kako prevladati probleme s povjerenjem
Zacijeliti povrede povjerenja i ponovno naučiti vjerovati nije jednostavno. Može proći i mjeseci ili godine prije nego što se ponovno osjećate sigurno s nekim. Svaka osoba ima svoj put. Ako osjećate strah od povjerenja ili vam je teško otvoriti se, to je u redu - bitno je samo da ste svjesni toga i spremni raditi na tome.
Evo nekoliko konkretnih koraka koji vam mogu pomoći:
- Jasno komunicirajte svoje potrebe i vrijednosti. Umjesto da optužujete druge za ono što se dogodilo, fokusirajte se na to kako se osjećate i što vam je potrebno da biste se osjećali sigurno.
- Dajte ljudima priliku da rastu. Neće svi ponoviti ono što su vam drugi učinili. Ako se osjećate spremni, pokušajte nekome dati drugu šansu, ali samo ako vam je s njim sigurno.
- Prekinite odnose koji vas i dalje povređuju. Ako je netko opetovano ignorirao vaše potrebe i povrijedio vas, možda je vrijeme da odete.
- Povežite se s drugima na neutralan teren. Ako vam je teško stvoriti nova prijateljstva, počnite od zajedničkih interesa – hobiji, sport, umjetnost, glazba.
- Potražite pomoć stručnjaka. Terapeut vam može pomoći identificirati korijen problema i pronaći načine kako ih prevladati. Može vas podržati u suočavanju s tjeskobom, depresijom ili sličnim izazovima.
- Vjerujte procesu. S vremenom, kako upoznajete sebe i druge, bit će vam lakše stvarati zdrave veze i graditi povjerenje.
- Ponekad sami sebe najviše sputavamo. To je ljudski. Svi s vremena na vrijeme budemo samokritični. No to ne znači da morate odbacivati ljude ili prolaziti kroz proces ozdravljenja sami - zaključuje ovaj psiholog. - Možete ponovno vjerovati. Samo trebate pronaći ljude uz koje se osjećate sigurno i vrijedno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....