Odlazak zubaru preporuča se svakih šest mjeseci.
 Foto: iStock
Tko se boji zubara još?

Znate li kako zubi poboljšavaju kvalitetu života?

Zdravlje usne šupljine izuzetno je važno za opće zdravlje i kvalitetu života, a kako starimo na zube treba i dodatno paziti...

Kao što to svi znamo zube možemo održavati zdravima u samo četiri minute četkanja (po dvije minute, dva puta dnevno) i redovitim posjetama stomatologu.

No, kako starimo ti jednostavni koraci predstavljaju sve veći izazov. I to je problem, jer su karijesi, bolesti desni i oralni karcinomi sve češći kasnije u životu, kažu stomatolozi.

Dobro je znati

1. Povezani su sa srčanim bolestima

Liječnici već odavno znaju da postoji veza između parodontne (desni) bolesti i bolesti srca. No, najnovija istraživanja pokazuju da bolesti desni mogu uzrokovati probleme sa srcem. One naime dovode do upala, što može uzrokovati ili pridonijeti nakupljanju plaka u arterijama. Tako riskiramo moždani udar, Alzheimerovu bolest i neke oblike artritisa.

2. Izbjegavajte suha usta

Slina je bitan dio tekućeg procesa 're-mineralizacije' koji naše zube održava jakima i zdravima. No, mnogi lijekovi mogu uzrokovati suhoću usta, što, kažu stomatolozi, često dovodi do karijesa i drugih oralnih zdravstvenih problema. Da stvar bude gora, naše žlijezde slinovnice, kako godine idu ne rade tako dobro i tako često uzrokuju suha usta. U ovom slučaju, savjetuje se pijenje puno vode.

3. Nabavite najbolju četkicu

- Starijim ljudima koji pate od bolesti kostiju poput osteoporoze i artritisa i samo četkanje zubi može prestavljati izazov - kaže stomatolog. Dodaje da električna četkica može biti od velike pomoći.

4. Nijedna vodica ne može zamijeniti zubnu pastu

- Pranje zuba zubnom pastom je daleko važnije od ispiranja usta vodicom - kažu stomatolozi. Pogotovo u starijoj dobi kad su karijesi sve češći i kad to postane ozbiljan problem, četkanje može pomoći da zaštitimo naše zube. Savjetuju se paste koje u sebi sadrže fluorid koji može dodatno zaštititi zube od bakterija i stvaranja kamenca.

5. Pazite na prehranu

Manjak kalcija i vitamina D mogao bi imati ulogu u razvoju osteoporoze, što može povećati rizik od gubitka zuba. Osim što se trebati paziti na unos ovih nutrijenata, također treba obratiti pozornost i na unos šećera. Kombinirajući previše šećera s rijetkim pranjem zubi može brzo dovesti do velikh nevolja.

6. Ne zaboravite zubara, čak i ako nosite protezu

Zbog ovih gore navedenih stvari, posjete zubaru (ma koliko god ga se bojali) nemojte odgađati. Preporuča se odlazak svakih šest mjeseci, jer se time smanjuje potencijalno ozbiljni zdravstveni problemi. Čak i ako nosite protezu, posjet zubaru može osigurati da ona savršeno prianja, što vas može spasiti od bolnih upala ili bolesti desni.

Linker
22. studeni 2024 02:24