Problem infekcije humanim papiloma virusom (HPV) vrlo je ozbiljan. HPV može izazvati rak grlića maternice, koji svake godine u svijetu pogađa gotovo 500.000 žena. Virus se prenosi spolnim putem, vrlo je raširen i zarazan, a do infekcije najčešće dolazi u adolescenciji. Genitalne infekcije humanim papiloma virusima najčešća su spolno prenosiva bolest današnjice.
One uzrokuju kožne i sluznične lezije povezane s raznim promjenama - od običnih kožnih bradavica, šiljastih kondiloma, preinvazivnih i invazivnih promjena na vratu maternice (CIN-ovi), rodnici, stidnici, penisu i drugim dijelovima genitalnog područja, ali i drugdje.
I kod nas su HPV genitalne infekcije među najčešćim spolno prenosivim bolestima. Prema rezultatima epidemioloških studija, kod 60 posto seksualno aktivnih žena pronađen je HPV u obrisku vrata maternice te ovo predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem.
Rak vrata maternice
Unatoč tome što HPV infekcija vrlo često prolazi spontano i dolazi do samoizlječenja, kod HPV infekcija može dovesti do raka vrata maternice. Poznato je gotovo 200 tipova HPV-a koji se dijele u tipove visokog rizika i tipove niskog rizika ovisno o potencijalu uzrokovanja maligne bolesti. Najčešći su predstavnici skupine visokog rizika tipovi 16 i 18 dok su najčešći u skupini niskog rizika tipovi 6 i 11 koji izazivaju genitalne bradavice - kondilome.
Kako bi potencirali ozbiljnost infekcije spominjemo podatak o prisutnosti HPV-a kod 99, 7 posto karcinoma cerviksa, a od toga 70 posto otpada na tipove 16 i 18. Karcinom cerviksa je vrlo ozbiljna bolest i drugi je po učestalosti što se tiče uzroka smrti od malignih bolesti u svijetu s gotovo 500.000 novih slučajeva dijagnosticiranih svake godine te oko 240,000 smrtnih slučajeva uzrokovanim istom bolesti.
Genitalne bradavice
Od drugih tipova virusa slijede po učestalosti 6 i 11 koji uzrokuju genitalne bradavice. Njihova učestalost je također visoka i govori se o oko milijun slučajeva godišnje u SAD-u te i do 23 milijuna novih slučajeva godišnje u svijetu.
Prevencija
Postoje dvije vrste prevencije. Primarna, koja uključuje cijepljenje i sekundarna koja uključuje redovite posjete ginekologu, Papa test i sve druge postupke kako bi se rizici infekcije smanjili na najmanju moguću mjeru.
Međutim, razumno spolno ponašanje i korištenje mehaničke zaštite kod spolnih odnosa, neizostavni su postupci kod obje. Za savjete o obje vrste prevencije, Papa test, provjeru postojanja HPV infekcije, dijagnostiku i liječenje, obratite se liječničkom timu ginekološke ordinacije Gynema u Zagrebu koji će vam pomoći bez obzira o čemu je riječ.
Promo
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....