Moja 12-godišnja nećakinja posljednjih je mjeseci učinila brojne pretrage (EEG, MR mozga, očni pregled, krvne testove). Sumnja se na sindrom Alise u zemlji čudesa. Je li to opasno?
Marina J., Pula
Odgovara prim. dr. sc. Ljiljana Popović Miočinović, neuropedijatar:
"Sigurno pamtite priču o Alisi, djevojčici koja je pala u bunar i susrela brojne likove koji mogu promijeniti veličinu, oblik i razmjere. U medicinskoj praksi ovi znakovi izobličene stvarnosti nazvani su sindrom Alise u zemlji čudesa. Sindrom može biti bezazlena i prolazna pojava u pretpubertetskom periodu i adolescenciji, kada se u tijelu tinejdžera događa hormonska oluja povezana s odrastanjem. Mozak postaje preosjetljiv i stvara iluzije. Nije poznato zbog čega se javlja izobličenje, najčešće vidne percepcije, ali i slušne i vremenske, mogu se javiti i halucinacije, rojevi mrava i miševa.
Potrebne pretrage
Uzrok bi mogle biti promjene u protoku krvi u mozgu. Sindrom se razvija postupno, obično u tri faze. Prvo se javljaju glavobolja i tjeskoba, a nakon toga najrazličitiji znakovi izobličene stvarnosti. Okolni predmeti (ulica, drveće, soba, namještaj) i tijelo (oči, ruke, noge) postaju premali ili preveliki, ravne linije valovite, vertikalne nakrivljene, predmeti koji miruju percipiraju se kao u pokretu, a lice kao deformirano s neprirodno velikim očima. Ovi simptomi mogu trajati nekoliko minuta, ali i nekoliko dana. U trećoj fazi simptomi postupno nestaju, stoga terapija nije potrebna. Ponekad ostaju povremena slabost, umor i apatija. Međutim, svi opisani znakovi mogu biti simptomi i ozbiljnijih bolesti. Stoga je potrebno učiniti brojne pretrage kako bi se isključila ili dokazala migrena, očna migrena, epilepsija, tumor mozga, infektivna mononukleoza, upala mozga ili upotreba psihoaktivnih droga."