Pred brojnim uglednim gostima iz svijeta medicine i javnog života u Zagrebu je s krajem proteklog tjedna predstavljena nova poslovna filozofija i vizualni identitet tvrtke Affidea.
Affidea je kao Euromedic u Hrvatskoj djelovala već osam godina, s Poliklinikom Dr. Kalajžić u Splitu i Poliklinikom Maja i Krešimir Čavka u Zagrebu. Riječ je o jednom od najvećih investitora i pružatelja usluga u sustavu zdravstvene skrbi u okviru javno-privatnog partnerstva u Europi, a time i u Hrvatskoj.
Liječnici na okupu
U prisustvu uglednih liječnica i liječnika te poslovnih partnera, Affidea partyu pridružila se i posebna gošća, Tereza Kesovija.
Brojni gosti, među kojima su bili i dr. Igor Skljarov, dr. Ksenija Nikolić, dr. Vlatka Čavka, dr. Mislav Čavka, dr. Krešimir Čavka, dr. Rajko Tončić, dr. Vladimir Kovač, dr. Davor Duvančić, dr. Vesna Čubrić i dr. Ivan Karlak, izrazili su tako podršku Affidei dolaskom na svečani događaj u vidikovcu Zagreb Eye na središnjem trgu naše metropole.
Strategiju Affidee predstavio je njen autor, poznati brend strateg, Peter Economides, čiji je fokus usmjeren na strategijske odgovore oko promjenjivosti kulture, potrošačke navike i ponašanja te izazove regionalnog i globalnog širenja. Economides je bio zadužen i za strukturu globalnog menadžmenta i provođenje kampanje Think Different nakon povratka Stevea Jobsa u Apple.
Tko je Affidea
Za one koji možda nisu upoznati, Affidea je glavni lider i inovator u zdravstvenim sustavima u čak četrnaest europskih zemalja među kojima se nalazi i Hrvatska.
Za juhu:
maslinovo ulje za pirjanje
3 veća poriluka (1 šalica narezanog)
2 mlada luka
2 veća češnja češnjaka
1 veća korabica
2/3 žličice soli
1/2-2/3 žličice mljevenog korijandera
3 žlice zobenih pahuljica
200 grama koprive (jedna puna vrećica s placa)
Grančica svježeg bosiljka
2 žličice miso paste (nije obavezno ali preporučam)
1 žlica umeboshi začina (vrsta ljekovitog japanskog octa koji koristim svakodnevno u kuhanju i za začinjanje salata i kuhanog povrća)
Za serviranje:
sojino ili zobeno vrhnje
narezani peršin, medvjeđi luk, svježi bosiljak
Za pirjane začinjene gljive:
1 šalica narezanih šampinjona
3-4 veće shiitake gljive
prstohvat soli
2 žličice Shoyu ili Tamari umaka (priridno fermentiranog sojinog umaka)
prstohvat čilija
maslinovo ulje za pirjanje
1/2 šalice kvinoje
prstohvat soli
Priprema:
- Dobro operite kvinoju u vrućoj vodi i isperite 2-3 puta. Ovo radimo jer u ovojnici sadrži saponine, spojeve koji joj daju gorčinu. I koje ne želimo pojesti :-) Stavite je u lonac sa dvostruko više hladne vode i kad provri, posolite s prstohvatom soli. Smanjite vatru, poklopite i kuhajte 20 minuta (bez otklapanja, miješanja, provjeravanja... kad prođe 20 minuta, voda će se ukuhati i kvinoja će biti savršeno skuhana). Pažljivo je pomiješajte vilicom i ostavite da se hladi.
- Kratko pirjajte na kolutiće narezani poriluk, mladi luk i češnjak uz prstohvat soli na maslinovom ulju. Dodajte tanko narezanu korabicu, korijander, sol i 4 šalice vode. Kad provri, poklopite i kuhajte na laganoj vatri 5 minuta.
- Zatim dodajte zobene pahuljice i kuhajte još 5 minuta.
- Dodajte opranu koprivu. Izgledat će kao da ima premalo vode, a previše koprive, ali samo je pritisnite da je barem dijelom pokrije tekućina i poklopite. Kuhajte 3-5 minuta, ovisno o tome koliko je kopriva mlada. Pazite da je ne prekuhate.
- Porobajte prstima je li stabljika omekšala. Ako je, vrijeme je za miksanje. Vjerovatno ćete trebati dodati još malo vode, ali nemojte pretjerati. Kad izmiksate koprivu izgledat će vam kao da se pretvorila u sok i da je odjednom puno više tekućine. Ja sam ukupno stavila 1,5 litru vode ili 6 šalica. Dok miksate možete dodati još maslinovog ulja, 4-5 listića svježeg bosiljka, umeboshi začin i miso pastu.
- Probajte je li juha dovoljno slana i začinjena. Ako vam se čini da nije dovoljno ukusna, dodajte još miso paste, korijandera i umeboshi začina.
- Ispirjajte gljive na maslinovim ulju uz dodatak čilija, soli i shoyu umaka.
- Servirajte juhu u zdjelicama sa 2-3 žlice kvinoje, začinjenim gljivama, vrhnjem i začinskim biljem.
Juhu možete servirati i samu, s malo vrhnja i začinskog bilja bit će jako fina (ukusna). Ja sam dodala kvinoju i gljive kako bih je učinila cjelovitijim i zanimljivijim obrokom.
Dobro je znati!
- Zobene pahuljice juhi daju punoću i čine je kremastom.
- Miso - fermentirana pasta od soje i ječma ili riže koja se tradicionalo koristi u japanskoj kuhinji. Preporučam da je uvrstite u prehranu jer osim što je ukusan, izvrstan je izvor kvalitetnih proteina te sadrži probiotike i enzime koji će blagotvorno djelovati na vaš probavni trakt, uklanja masnoće iz krvi, čisti tijelo od toksina uključujući teške metale i radijciju, te sprečava oksidaciju tkiva (tj. usporava starenje). U Japanu postoji poslovica koja kaže da je miso "jeftino zdravstveno osiguranje".
- Umeboshi začin, fantastična zamjena za ocat. Izvrstan je u salatama i kuhanom povrću jer je slan pa ne morate dodavati sol a nekako čini svu hranu ukusnijom. Dodajem ga i u sve juhe i umake od povrća. Također je tradicionalni japanski proizvod sa brojnim ljekovitim svojstvima. Ja ga koristim svakodnevno u kuhanju i kad otvorim poslijednju bocu u smočnici, trčim kupiti još, za svaki slučaj dfa ne ponestane :-)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....