Andski je to korijen, zapravo gomolj, koji sadrži ugljikohidrate, bjelančevine, masti i dijetalna vlakna. Maca je bogata biljnim sterolima te je dobar izvor željeza, magnezija, selena i kalcija. U Peruu je neizostavan dio prehrane. Jedina je jestiva biljka koja raste na vrlo visokim nadmorskim visinama gdje je izložena ekstremnim vremenskim uvjetima.
U obliku praha
U medicinske svrhe najviše se koristi u obliku praha različitih boja i donekle različitih sastava i učinaka (žuta, crvena, crna maca). Osim što kao adaptogen pojačava otpornost na stres, maca je i dobar regulator hormona i uklanja simptome PMS-a, što je čini moćnim saveznikom ženskog zdravlja, te povećava izdržljivost, zbog čega je vole i muškarci. Smanjuje anksioznost, popravlja raspoloženje i podiže energiju. Ima težak, zemljani okus pa se savjetuje početi s malom količinom praha i povećavati je do maksimalno tri žličice dnevno.
*Ne savjetuje se uzimati macu tijekom trudnoće i dojenja, a obavezne su konzultacije s ljekarnikom ako bolujete od bolesti jetre i žuči te imate povišen krvni tlak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....