SHUTTERSTOCK
mentalna bolest

Jedan posto populacije pati od shizofrenije - muškarce bolest često pogađa u težem obliku

Kod muškaraca se javlja najčešće u adolescentskoj dobi,

Započela je 5. hrvatska konferenciju o shizofreniji s međunarodnim sudjelovanjem „Shizofrenija 360“ koja okuplja brojne domaće i inozemne stručnjake s ciljem razmjene znanja i edukacije. Glavna tema ovogodišnje konferencije je interdisciplinarnost, cilj je u liječenje pacijenata uz psihijatre, kao prvu kariku u lancu, uključiti i psihologe, psihoterapeute, fizijatre, socijalne radnike, socijalne pedagoge, radne terapeute te medicinske sestre.


Bolest s 1000 lica

- Shizofrenija je bolest koja se javlja u jedan posto opće populacije, podjednako kod žena i muškaraca. Kod muškaraca se javlja najčešće u adolescentskoj dobi, a kod žena između 23 i 30 godine. Vro često bolest snažnije pogađa muškarce, a uzrok su često genetske predispozicije. Iznimno je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju te pacijentima pružiti cjelovitu podršku koja podrazumijeva farmakoterapiju kao prvi korak, ali nakon toga ništa manje važna nije psihoterapija, fizička aktivnost te različite terapije podrške koje su sve dostupne u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan - istaknuo je prof. dr. sc. Igor Filipčić, predstojnik Klinike za psihijatriju Sveti Ivan i pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i projekte.

Shizofrenija je kronična mentalna bolest, a glavni cilj svih stručnjaka koji sudjeluju u liječenju ove bolesti jest pomoći pacijentima da što lakše žive sa svojom bolešću te se integriraju u društvo.

- Konferencijom „Shizofrenija 360“ želimo na jednom mjestu okupiti sve relevantne stručnjake iz Hrvatske i regije koji se bave liječenjem shizofrenije te im omogućiti da razmijene znanja, iskustva i prakse koje provode u svojim klinikama. Zajedno smo uvijek pametniji i možemo kvalitetnije pomoći naši pacijentima i njihovim obiteljima kako bi prebrodili brojne prepreke koje su ispred njih. Shizofrenija je bolest s tisuću lica, no mi danas imamo spektar rješenja koja mogu pomoći svakom pojedinačnom pacijentu i omogućiti mu dostojan život u zajednici. Želimo skinuti stigmu sa shizofrenije i pomoći našim pacijentima da rade, žive kvalitetno i budu vrijedan dio našeg društva - naglasio je prof. dr. sc. Vladimir Grošić, ravnatelj klinike za psihijatriju Sveti Ivan.

Konferencija je pod pokroviteljstvom Grada Zagreba te će kroz tri dana na tridesetak predavanja i simpozija obraditi mnoge teme poput integrativnog pristupa liječenja shizofrenije, liječenja dječje shizofrenije, razlike u liječenju kroz generacije te predstaviti brojna iskustva iz hrvatskih klinika, ali i klinika u Srbiji, Sloveniji, BiH te Makedoniji.

Poruka svih sudionika jest da je nužno senzibilizirati društvo za mentalne bolesti te stvoriti okružje u kojem ćemo u javno diskursu izjednačiti fizičke i mentalne bolesti u smislu da ne postoji nikakva stigma niti sram kod pacijenata.

13. prosinac 2024 13:46