
Upala bubrega, poznata i kao nefritis, ozbiljna je bolest koja može ostaviti trajne posljedice ako se ne liječi na vrijeme. Bubreg je ključan organ ljudskog organizma, odgovoran je za filtriranje toksina iz krvi i održavanje ravnoteže tekućina i elektrolita. Upala može nastati zbog različitih razloga, uključujući infekcije, autoimune bolesti, dugotrajnu upotrebu lijekova ili čak kronične bolesti poput dijabetesa. Kada dođe do upale, funkcija bubrega može biti narušena, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa čak i do zatajenja ovog organa.
Na što obratiti pažnju
Upala bubrega može imati različite simptome koji variraju ovisno o vrsti i težini bolesti. Neki od najčešćih simptoma su:
● Bolovi u donjem dijelu leđa ili na strani gdje se nalaze bubrezi. Često se javljaju i bez temperature, što može biti zbunjujuće jer mnogi pretpostavljaju da su bolovi u bubrezima uvijek povezani s groznicom.
● Povišena tjelesna temperatura, koja obično ukazuje na infekciju koja izaziva upalu.
● Promjene u mokraći, kao što su krv u mokraći (hematurija), oskudno mokrenje ili zamućenost mokraće.
● Oticanje nogu ili cijelog tijela zbog zadržavanja tekućine.
● Opća iscrpljenost, mučnina i povraćanje.
Za neke osobe simptomi mogu biti suptilni i lako ih je zanemariti, no važno je obratiti pozornost na ove znakove kako bi se spriječile ozbiljnije posljedice.
Što izaziva upalu
Upala bubrega može nastati iz različitih razloga, a neki od najčešćih uzroka su:
* Bakterijske infekcije - infekcije mokraćnog sustava mogu se proširiti na bubrege uzrokujući infekciju koja vodi do upale. Bakterije poput Escherichije coli (E. coli) najčešće uzrokuju ove infekcije.
* Autoimune bolesti - stanja kao što je lupus mogu uzrokovati sustavnu upalu koja uključuje bubrege i dovodi do njihova oštećenja.
* Kamenci u bubrezima - bubrežni kamenci mogu izazvati infekcije i upale kad blokiraju mokraćne puteve.
* Dugotrajna upotreba lijekova - neki lijekovi, kao što su nesteroidni protuupalni lijekovi i antibiotici, mogu izazvati upalu bubrega.
* Kronične bolesti - dijabetes i hipertenzija mogu uzrokovati postupnu štetu na bubrezima, što može dovesti do upale i smanjenja njihove funkcionalnosti.
Sistemska upala bubrega može se razviti kod osoba s autoimunim bolestima poput lupus eritematosusa, kada imunosni sustav napada bubrežne stanice. Ovaj oblik upale bubrega zahtijeva specifičan pristup liječenju, uključujući imunosupresivnu terapiju.
Dijagnoza i liječenje
Ako liječnik sumnja na upalu bubrega, postavit će dijagnozu na temelju simptoma, medicinske povijesti, laboratorijskih ispitivanja i slika. Neki od postupaka uključuju testove krvi i urina kako bi se utvrdilo postoji li infekcija ili oštećenje bubrega. Za pregled strukture bubrega i mokraćnog sustava liječnik će vas uputiti na ultrazvuk, a ako postoji potreba za detaljnijim pregledom, i na CT ili MRI.
Liječenje upale bubrega ovisi o uzroku. Ako je uzrok infekcija, obično se liječi antibioticima. U slučaju autoimunih bolesti liječenje može uključivati imunosupresivne lijekove. Osim toga, važno je liječiti osnovne bolesti poput dijabetesa ili hipertenzije kako bi se spriječile daljnje komplikacije. Savjetuje se i pridržavanje zdrave prehrane, uzimanje dovoljno tekućine i izbjegavanje tvari koje mogu opteretiti bubrege kao što su neki lijekovi i prekomjeran unos soli.
Liječnik može preporučiti čaj za upalu bubrega kao prirodni dodatak liječenju, jer neki biljni čajevi, npr. od peršina, kamilice i stolisnika, mogu imati blagotvoran učinak. Također je važno pratiti unos tekućine i ograničiti sol u prehrani.
U težim slučajevima, kao što je kronična upala bubrega, liječenje može uključivati dugoročne terapije za upravljanje stanjem i prevenciju daljnjih oštećenja bubrega. U nekim slučajevima trajnog oštećenja bubrega može biti potrebna dijaliza ili transplantacija.
Mirovanje i oporavak od upale
Mirovanje se preporučuje u akutnim slučajevima upale bubrega kako bi se omogućilo tijelu da se oporavi i smanji opterećenje na bubrege. Osim toga, zdrava prehrana, manji unos soli, redovita konzumacija tekućine i izbjegavanje alkohola mogu biti ključni za oporavak i sprečavanje ponovnih infekcija.
Možemo li spriječiti
Prevencija upale bubrega uključuje nekoliko koraka. Među njima su redovito mokrenje i izbjegavanje zadržavanja mokraće, što može smanjiti rizik od infekcija.
Pijenje puno vode kako bi se pomoglo u ispiranju bakterija iz mokraćnog sustava. Zdrava prehrana koja uključuje dovoljno vlakana, povrća i voća te smanjen unos soli i zasićenih masti. Također je važno držati pod kontrolom kronične bolesti poput dijabetesa i hipertenzije kako bi se smanjio rizik od oštećenja bubrega.
Više savjeta o zdravlju pročitajte u novom broju Doktora u kući. Potražite ga od četvrtka 3. travnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....