Proljeće može biti jedan od razloga zašto se osjećamo umorniji nego inače, međutim nije proljetni umor jedini kradljivac energije. Donosimo 11 najčešćih razloga nedostatka energije koji nerijetko nemaju veze sa spomenutim godišnjim dobom.
1. Nedostatak sna
Jedan od mogućih i vjerojatnih uzroka umora je premalo sati sna, što može negativno utjecati na koncentraciju i zdravlje. Odrasle osobe trebale bi spavati sedam do osam sati svaku noć.
• Rješenje: Spavanje stavite na vrh liste prioriteta i nastojte se držati pravilnog ritma odlaska na počinak i buđenja. Iz spavaće sobe izbacite laptop, mobitel i televizor, a ako i nakon toga budete imali problema sa spavanjem, potražite pomoć liječnika.
2. Apneja
Neke osobe možda dovoljno spavaju tijekom noći, ali apneja smanjuje kvalitetu sna. Apneja uzrokuje kratke stanke u disanju tijekom noći i svaki taj prekid vas budi, iako toga možda i niste svjesni. Posljedica je neispavanost unatoč tome što možda provodite potrebnih osam sati u krevetu svake noći.
• Rješenje: Ako imate višak kilograma, trebali biste smršavjeti, ako pušite, prestanite te potražite pomoć u centru za liječenje poremećaja spavanja, gdje će vam predložiti korištenje CPAP uređaja koji pomaže da dišni putevi tijekom noći ostanu otvoreni.
3. Depresija
O depresiji se uvijek govori kao o emocionalnom poremećaju, no ona može pridonijeti i pojavi brojnih fizičkih simptoma, od kojih su najčešći umor, glavobolja i gubitak apetita. Ako ste umorni i neraspoloženi dulje od nekoliko tjedana, potražite liječničku pomoć.
• Rješenje: Depresija se liječi psihoterapijom i/ili lijekovima.
4. Anemija
Anemija je jedan od vodećih uzroka umora kod žena. Menstrualno krvarenje može dovesti do manjka željeza, a to izlaže ženu riziku za razne poremećaje. Naime, crvene krvne stanice potrebne su za prijenos kisika u sve organe i tkiva u tijelu.
• Rješenje: Za manjak željeza uzrokovan anemijom poželjno je uzimati suplemente koji sadrže željezo te jesti namirnice koje obiluju željezom, poput nemasnog mesa, jetre, školjke, grah te žitarica obogaćenih vitaminima i mineralima.
5. Hipotireoza
Štitnjača je mala žlijezda smještena pri dnu vrata koja kontrolira metabolizam, odnosno brzinu kojom vaše tijelo pretvara hranu u energiju. Kad je aktivnost te žlijezde smanjena, usporene su i metaboličke funkcije, što može izazvati osjećaj umora, ali i dovesti do debljanja.
• Rješenje: Ako analiza krvi potvrdi da imate prenisku razinu hormona štitnjače, sintetički hormoni pomoći će da se ubrza vaš metabolizam.
6. Previše kofeina
Kofein može povećati budnost i sposobnost koncentracije, no samo u umjerenim dozama. Previše kofeina može ubrzati rad srca, povisiti krvni tlak i izazvati nervozu. No, istraživanja su pokazala da prevelike doze kofeina kod nekih ljudi mogu izazvati i umor.
• Rješenje: Postupno smanjite unos kave, čaja, čokolade, slatkih napitaka i lijekova koji sadrže kofein. Nagli prekid unosa kofeina može izazvati neku vrstu apstinencijske krize i još veći osjećaj umora.
7. Skrivene infekcije mokraćnih putova
Ako ste ikada imali infekciju mokraćnih putova, vjerojatno su vam poznati intenzivno peckanje i stalni poriv na mokrenje. No, infekcija se ne javlja uvijek s tako očitim simptomima, pa je potrebno učiniti analizu mokraće kako bi se potvrdila dijagnoza.
• Rješenje: Mokraćne infekcije liječe se antibioticima, a umor će, zajedno s infekcijom, nestati za nekoliko tjedana od početka terapije lijekovima.
8. Dijabetes
Kod oboljelih od dijabetesa previsoke razine šećera ostaju u krvotoku umjesto da ulaze u tjelesne stanice i pretvaraju se u energiju. Posljedica toga je da tijelo, iako je osoba dovoljno jela, ostaje bez energije. Imate li stalan, neobjašnjiv osjećaj umora, zatražite od liječnika da vas uputi na pretrage za dijagnozu dijabetesa.
• Rješenje: Liječenje dijabetesa može uključivati promjene u stilu života, poput promjene načina prehrane i intenzivnije tjelovježbe, ali i terapiju inzulinom te lijekovima koji pomažu tijelu da metabolizira šećer.
9. Dehidracija
Umor može biti znak dehidracije organizma. Bilo da radite fizički ili uredski posao, tijelo uvijek ima potrebu za vodom kako bi se rashladilo i normalno funkcioniralo. Osjećate li žeđ, to znači da ste već dehidrirali.
• Rješenje: Tijekom dana pijte što češće vodu tako da vam mokraća uvijek bude svijetložute boje. Nastojte svakih sat vremena popiti dvije čaše vode ili više ako planirate fizičku aktivnost.
10. Sindrom kroničnog umora
Ako osjećaj umora traje dulje od šest mjeseci i tako je intenzivan da ne može obavljati uobičajene aktivnosti, moguće je da bolujete od sindroma kroničnog umora. Ovo stanje može imati različite simptome, no jedan od stalnih i uvijek prisutnih je neobjašnjiva iscrpljenost.
• Rješenje: Za sindrom kroničnog umora ne postoje brza rješenja, no pacijentima obično u određenoj mjeri pomaže promjena dnevnog rasporeda, usvajanje urednijih navika spavanja te redovita, umjerena tjelovježba u skladu s mogućnostima.
11. Alergije na hranu
Neki liječnici smatraju da prikrivene alergije na hranu mogu izazvati pospanost. Ako se osjećaj umora pojačava nakon obroka, to može značiti da imate blagu netoleranciju na neku namirnicu koju konzumirate - ne tako snažnu da bi izazvala osip, ali dovoljnu da izazove umor.
• Rješenje: Pokušajte iz prehrane privremeno eliminirati jednu po jednu namirnicu kako biste vidjeli dolazi li do poboljšanja, odnosno prestanka umora. Također, možete zatražiti od liječnika uputnicu za testiranje na alergije izazvane namirnicama.