Majka blizanaca rođenih sa srčanom manom podsjetit će vas kako često zaboravljamo što je zapravo najbitnije u životu.
 Foto: iStock
Niste ni svjesni...

Pročitajte životne savjete ove mame, bit ćete sretniji!

Trčimo za novcem, poslovnim i obiteljskim obavezama, mrzovoljni smo i kronično umorni, pa ne čudi što se na djecu ljutimo već i ako zaprljaju novu trenirku ili se iz škole vrate s ocjenom koja nije čista petica... Sve to moglo bi se promijeniti kada pročitate svjedočanstvo majke čija su djeca teško bolesna.

Prema nekim podacima parovi koji imaju teško bolesnu djecu, s urođenim ili stečenim bolestima, kojima treba konstantna briga, češće se razilaze od parova koji imaju zdravu djecu. Porazna je to i bolna činjenica, pogotovo stoga što se radi o situacijama u kojima najviše trebamo podršku bračnog partnera.

Kako je izdržala

Upravo iz tog razloga majka dvoje teško bolesne djece, rođene sa srčanom manom odlučila je otkriti kako su ona i suprug izdržali sve te nedaće te je podsjetila sve one koji ne žive toliko stresan život kao oni na 20 stvari koje bi svaki roditelj zdravog djeteta trebao biti svjestan.

Znate li što je bitno

Nakon što pročitate njezine životne savjete, sigurni smo kako ćete se zamisliti nad svojim životom i shvatiti kako ništa na ovome svijetu nije vrijedno nerviranja, stresa, boli i suza. Bitno je samo zdravlje onih koje najviše volimo - naše djece. Kada to imamo, najbogatiji smo na svijetu. Imamo li uz to i partnera koji nas razumije, zaista smo blagoslovljeni.

Ovo je 20 stvari koje roditelji teško bolesne djece žele da znate:

  1. Nadamo se da znate koliko ste sretni što imate zdravo dijete.
  2. Ne sudimo ni vama ni vašim roditeljskim sposobnostima, no naše dijete možda ne može sve isto što i vaše.
  3. Najiskrenije, ne želimo vam nametnuti osjećaj krivnje.
  4. Ne mislimo da smo drugačiji od drugih roditelja premda se čini da imamo puno više toga za napraviti. No, nismo ni drugačiji ni bolji.
  5. Ali da, uzrujamo se kad vidimo da se žalite oko neke sitnice ili gluposti. Molimo vas, sljedeći put kad ćete se žaliti jer vam je dijete nešto napravilo ili nije napravilo, sjetite se da postoje djeca koja bi sve dala da su dovoljno zdrava da budu naporna ili dosadna.
  6. Nismo heroji. Radimo sve što moramo, ponekad spašavamo život svojoj djeci, ali ne zato što smo heroji, nego zato što smo roditelji. I vi biste učinili isto.
  7. Naša djeca su pravi heroji. Teško bolesna djeca su jedna od najhrabrijih, najsnažnijih i najotpornijih ljudi koje znamo.
  8. Ne volimo uspoređivati bolesti / ozljede jer je svaka situacija ozbiljna i nema manje ili više važne bolesti. Nijedno dijete ne bi trebalo biti teško bolesno i nijedan roditelj ne bi trebao gledati svoje dijete kako pati.
  9. Društvene mreže i volimo i mrzimo jer s jedne strane dijelimo informacije i osjećaje, a s druge strane gledamo vaše nove kuće, novi namještaj, nove automobile. Vaš život ide dalje.
  10. Financijski se mučimo premda imamo "jako dobro" osiguranje.
  11. Sretni smo što su vaša djeca zdrava iako možda ponekad djelujemo zavidno. Što možda nakratko, na sekundu i jesmo, ali taj osjećaj odmah zamijeni iskrena sreća zbog tuđe sreće.
  12. Naša verzija normalnog je drugačija jer nam djeca imaju "normalne" prijatelje i prijatelje "iz bolnice".
  13. Znamo se slomiti premda to jako dobro skrivamo.
  14. Da, vjerojatno nam treba pomoć, ali ne, vjerojatno je nikad nećemo tražiti, barem kad su u pitanju kućanski poslovi. Nemate pojma koliko je divno kad vam netko donese večeru ili vam ponudi pomoć oko čišćenja.
  15. Bojimo se da će nam djeca umrijeti.
  16. Neki od nas su toliko traumatizirani cijelom situacijom da imaju PTSP.
  17. Želimo društveni život, želimo se družiti, izaći, raditi bilo što s odraslim osobama.
  18. Škola nam je noćna mora jer uključuje ispunjavanje 185 papira, formulara, faksiranja nalaza...
  19. Iskreno? Preziremo kad druga djeca dolaze bolesna u školu jer naša djeca uglavnom imaju nikakav imunološki sustav pa i najmanja prehlada moje dijete može zatvoriti u bolnicu na tko zna koliko dugo.
  20. Sve je stvar perspektive. Da, život je težak i od bolesti nema godišnjeg odmora, ali to je naš život i pun je veselja i sreće bez obzira na sve.


Kako u ovoj situaciji sačuvati brak?

Sačuvati brak u situaciji kada se bračni drugovi suoče s teškom bolešću djeteta nije lako. Najčešće se dogodi da se oba bračna druga povuku u sebe i prestanu komunicirati. U tren oka, toliko se udalje da, priznali su mnogi iz vlastitog iskustva, imaju dojam da žive jedno pored drugoga, a ne jedno s drugim. Evo što možete učiniti ukoliko ste u toj situaciji.

Little cute boy and young father hugging in blooming cherry garden in spring. Happy family celebrating father's day.
Foto: iStock
Žene jesu jako snažne, ali ne moraju sve same. Ne isključujte partnera iz svog života, ne gurajte ga u stranu. Možda zvuči trivijalno, ali zaista - zajedno ste jači.

  • razgovarajte, razgovarajte i razgovarajte
  • otvoreno izrecite svoje strahove i nadanja
  • uključujte partnera u svaku informaciju o bolesti ili liječenju vašeg djeteta
  • nemojte nuditi pomoć, već mu/joj pomognite kad vam se čini da je iscrpljen/a (a i onda kada nije)
  • unatoč svemu, odvojiti barem sat vremena tjedno samo na vas dvoje (i tada ne govorit o bolesti)
  • pohvaljujte jedno drugo u znak podrške

Linker
05. listopad 2024 11:09