Multipla skleroza je drugi najčešći uzrok invaliditeta, odmah iza prometnih nesreća.
 unsplash
Moj nevidljivi MS

Od nje boluje oko 6000 ljudi u Hrvatskoj: 'Sve je počelo s pronalaskom kvrge na leđima...'

MS se javlja u svim životnim dobima, no najčešće između 18. i 50. godine. Bolest je nepoznatog uzroka i nepredvidiva tijeka.

Savez društava multiple skleroze Hrvatske u suradnji sa Specijalnom bolnicom za medicinsku rehabilitaciju Lipik i Medicinskim Fakultetom u Osijeku obilježio je Svjetski dan multiple skleroze koji se ove godine obilježava pod motom 'Moj nevidljivi MS'. Tim povodom održana su edukacijska predavanja za oboljele od multiple skleroze i premijerno je prikazan omnibus film s tri životne priče koje povezuje bolest multiple skleroze. Maja Liković, Danijel Erceg i Ivan Tomić u tri zasebna videa otvoreno i bez zadrške progovaraju o svojoj svakodnevici i svim izazovima koje donosi bolest.


Slučajno je saznala za MS

- Bolujem od multiple skleroze od svoje 16. godine. Sve je počelo s pronalaskom kvrge na leđima zbog koje sam krenula na brojne dijagnostičke pretrage i slučajno saznala da imam MS. Moj prvi ozbiljan relaps bio je kada mi je bolest pokazala što ona sve može, točnije kada sam bila oduzeta od grudi na niže, shvatila sam tko je multipla, što sve može i da ima 1.000 lica. No, odlučila sam da ja imamo samo jedno lice i da joj neću dopustiti da kontrolira moj život, dok sam ja stabilna bolest mi ne može ništa, istaknula je Maja Liković (24), koja je svoju zanimljivu priču ispričala u jednom od videa.


Najveći izazov

Prve znakove multiple skleroze Ivan Tomić osjetio je 2012. godine kada su mu dijagnosticirali moždani udar i bolest nije bila prepoznata, no 2016. godine srušio se u kvartovskom kafiću pred prijateljima, oduzela mu se lijeva strana tijela. Prijatelji su na prvu mislili da ih 'zafrkava' jer je inače vrlo veselog duha, no svi su brzo shvatili da je riječ o ozbiljnoj situaciji.

- U savladavanju izazova koje bolest donosi pomaže mi što sam se priključio udruzi Zana gdje sam naučio vesti. Rad s rukama koji ujedno trenira mozak vrlo je važan za nas. Naime, bolest oštećuje mozak, ali dok on radi i aktivan je nema straha - naglasio je Ivan Tomić.


Simptome je pripisivao umoru

Danijel Herceg kada je poče osjećati da mu trne ruka i jedna strana lica, simptome je pripisivao treningu, umoru, no nije pomišljao na bolest.

- Danas cijenim mnoge stvari puno više nego prije. Bolest mi je pomogla da shvatim što je važno u životu. Dobio sam dva prekrasna zdrava sina i oni su moj najbolji lijek i motivacija da idem dalje - istaknuo je Danijel Herceg.


NEMA LIJEKA

U Hrvatskoj gotovo 6200 osoba ima multiplu sklerozu (MS), a svi su suočeni sa specifičnim zaprekama i izloženi su diskriminaciji koja je mnogo većeg opsega, nego kod ostalih invaliditeta. Nakon uspješno promijenjenih smjernica za liječenje multiple skleroze, kontinuirano se otvaraju nove teme, a jedna od njih je i problem pri odobravanju održavajuće rehabilitacije oboljelima od multiple skleroze koja uvelike poboljšava kvalitetu života i odgađa invaliditet. Na žalost, sve češće se odbija stacionarna rehabilitacija oboljelima od multiple skleroze koja je, s obzirom da bolest nema lijeka, jedino 'liječenje' koje održava bolest pod kontrolom. Naime, multipla skleroza je drugi najčešći uzrok invaliditeta, odmah iza prometnih nesreća.

Linker
17. studeni 2024 18:27