SHUTTERSTOCK
Sretno djetinjstvo

Majčina toplina u najranijim godinama važna je za djetetovo bolje fizičko i mentalno zdravlje kroz cijeli život

Osjećaj društvene sigurnosti ovisi o majčinoj skrbi

Toplina i nježnost koje dijete u ranom djetinjstvu dobiva od majke mogu mu pružati tjelesne i mentalne dobrobiti tijekom cijelog životnog vijeka, pokazalo je novo istraživanje Sveučilišta Kalifornija u Los Angelesu, ponajprije zbog osjećaja društvene sigurnosti koji takav majčin pristup razvija kod djece. Studija, objavljena u JAMA Psychiatry, otkrila je da su djeca koja su kao trogodišnjaci od majki primila više topline imala pozitivniju percepciju socijalne sigurnosti u dobi od 14 godina, što je predviđalo njihove bolje fizičke i mentalne zdravstvene ishode u dobi od 17 godina. Veća majčinska toplina definirana je kao više pohvala i iskaza ljubavi te pozitivan ton glasa, a već je prethodno dokazano da je jedan od predskazatelja boljeg zdravlja tijekom života.

Manje je jasno zbog čega se to događa. Jedna je mogućnost da međuljudska iskustva u ranom životu utječu na to percipiraju li djeca društveni svijet kao siguran ili kao prijeteći, kao prihvaćajući ili kao odbijajući te kao podržavajući ili kao odbacujući. S vremenom se te percepcije razvijaju u mentalne okvire, nazvane sheme socijalne sigurnosti, koje pomažu pojedincima da interpretiraju, organiziraju i predviđaju društvene situacije i odnose.

Tri ispitivanja

- Naša shema socijalne sigurnosti leća je kroz koju gledamo na svaku našu društvenu interakciju. Na neki način, te sheme predstavljaju naša temeljna uvjerenja o svijetu, što možemo očekivati od njega i kako se u njega uklapamo – rekla je dr. Jenna Alley iz Laboratorija za procjenu i istraživanje stresa na UCLA-u i glavna autorica studije koja je prvo longitudinalno istraživanje povezanosti majčinske topline u ranom djetinjstvu s percepcijom socijalne sigurnosti u srednjoj adolescenciji i zdravljem u godinama bliže odrasloj dobi. Očinska toplina nije razmatrana u studiji zbog nedostatnih podataka. Uloga očeve skrbi zanemaruje se, rekla je dr. Alley, no preliminarna istraživanja sugeriraju da i ona ima utjecaje slične majčinoj skrbi.

Znanstvenici s UCLA-e analizirali su podatke više od 8.500 djece iz britanskog kohortnog istraživanja. U njemu su neovisni ispitivači posjetili domove djece u dobi od tri godine i procijenili majčinu toplinu (pohvale, pozitivan ton glasa) i grubost (fizičko sputavanje ili hvatanje djeteta). Kad su djeca imala 14 godina pitali su ih imaju li obitelj i prijatelje koji im pomažu da se osjećam sigurno, zaštićeno i sretno te slična pitanja. Kad su imala 17 godina pitali su ih o općem fizičkom zdravlju, psihijatrijskim i psihološkim teškoćama.

Osjećaj sigurnosti

Dr. Alley i kolege otkrili su da su djeca čije su majke u ranom djetinjstvu pokazivale više topline percipirala svijet kao društveno sigurniji u dobi od 14 godina i bila su fizički zdravija u dobi od 17 godina. Djeca koja su percipirala svijet kao društveno sigurniji u dobi od 14 godina imala su manje fizičkih i psihičkih tegoba u dobi od 17 godina. Nadalje, sheme socijalne sigurnosti djece u potpunosti su objasnile povezanost između majčinske topline i dječje psihološke uznemirenosti u dobi od 17 godina. Nasuprot tome, majčinska grubost nije bila prediktor percepcije socijalne sigurnosti 14-godišnjaka niti fizičkog ili mentalnog zdravlja 17-godišnjaka.

Činjenicu da je majčina toplina snažnije utjecala od majčine grubosti znanstvenici smatraju važnom zbog mogućnosti interveniranja. To znači da bi rad na jačanju osjećaja sigurnosti kod tinejdžera mogao biti važniji za njihove bolje zdravstvene ishode u budućnosti nego fokusiranje na smanjenje posljedica doživljene grubosti.

- Važno je znati da ljudi koji su iskusili lošu skrb u djetinjstvu nisu osuđeni na propast. Ako se usredotočimo na njihovu percepciju svijeta, možemo uvelike poboljšati njihove živote – poručila je dr. Alley.

06. lipanj 2025 08:53