Zabavite sebe i svoje juniore zajedničkim "izviđačkim" boravkom u prirodi!
 Foto: iStock
I to može biti gušt!

Kampiranje s djecom

Ako se još niste okušali u kampiranju s djecom sad je idealna prilika. Zatoplilo je, a opet još nije neizdrživo cijeli dan provesti na suncu. I (još) nema komaraca!

Za nezaboravan izlet bitno je dobro se pripremiti i opremiti te odabrati prikladno mjesto. Za početak bi bilo dobro pokušati s dvodnevnim izletima. Nemojte ići predaleko od mjesta gdje živite da uvijek imate mogućnost brzog povratka ako se djeca neće nikako moći priviknuti na spavanje u šatoru. Mališanima ipak nemojte otkriti da je kuća blizu da ne bi previše lako odustali od avanture.

Izvidite mjesto nekoliko dana prije

Bitno je da prostor gdje ćete biti izgleda pitomo i da ima hlada. Birajte proplanke u šumi ili mjesta kraj rijeka. Najbolje je da sami izvidite mjesto nekoliko dana prije da ne bi bilo neugodnih iznenađenja. Svakako do njega mora biti omogućen pristup automobilu jer ćete imati dosta stvari. Kod kasnijih kampiranja biti ćete sve bolje organizirani pa ćete moći i eksperimentirati.

Nabavite šator u koji stanu svi članovi obitelji. Također, bitno je odabrati dobre podloške za spavanje koji drže toplinu i vreće za spavanje. Ne zaboravite male jastučiće za udobnije spavanje. Šator postavite na što ravnije mjesto, a prije postavljanja zemlju očistite od kamenčića i grana. Djeci je u prirodi uvijek zabavno tako da ne trebate nositi gomilu igračaka osim lopte i reketa za badminton.

Ponesite dovoljno vode i hrane

Najviše pažnje trebate obratiti na dovoljnu količinu vode i hrane da vam boravak u prirodi brzo ne prisjedne. Svakako ponesite rešetku i nekoliko cigli ili sličnih podmetača za improvizirani roštilj. Trebat će vam štipaljka za okretanje i posuda s poklopcem u koju ćete stavljati pečeno meso. Najbolje je koristiti plastične čaše i pribor za jelo budući da u prirodi nećete imati mogućnost pranja suđa. Njih nakon korištenja možete baciti. Za odrasle je važno i malo plinsko kuhalo na kojem ćete moći grijati vodu za kavu ili čaj.

Odličan izbor ručka za prvi dan je meso s roštilja koji ćete držati u pacu u putnom frižideru. Za drugi dan pripremite hranu koja može stajati na toplom, primjerice suhomesnato ili paštetu u konzervi i neko povrće (paprike, rajčice). Ne zaboravite kruh. Prije polaska ispecite pitu od jabuka ili slane muffine da djeca imaju finu užinu kad ogladne. Ako niste previše vješti s drvima svakako ponesite ugljen za roštilj. Za potpalu vatre trebat ćete novine i sitne grančice koje ćete naći oko svog kampa. Potraga može biti zabavna ako u nju uključite i djecu.

Foto: iStock
Kampirati doista mogu svi kojima boravak u šatoru u prirodi ne predstavlja (pre)veliki gubitak "luksuza".

Ne zaboravite kremu za sunčanje

Ponesite rasklopne stolice te dekice za ležanje na suncu. Suncobran će vam biti od velike koristi, ali unatoč njemu nužna je krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom. Ako ste spretniji ponesite sjekiricu i tvrđe platno pa sami izradite nadstrešnicu. Po noći će vam biti vrlo važna baterijska lampa. Ponesite za svako dijete po jednu pa možete istraživati okolicu i po mraku. Budući da u prirodi nema kupaonice ne zaboravite vlažne i suhe maramice. Možda će vam se u početku sve to činiti prilično komplicirano no morate se priviknuti da će djeca biti prljavija nego ikad. U kampu higijena nikako ne može biti na nivou koji ste navikli kod kuće. No, sve se to zaboravlja kad vidite veselje i bezbrižnost djece koje može dati samo boravak u prirodi. Ako prvo kampiranje prođe u dobrom raspoloženju vjerojatno će cijela obitelj jedva čekati iduće. Možete odmah početi planirati i ljetovanje u nekom od prekrasnih kampova uz jadransku obalu.

I bebe mogu na kampiranje

Što se tiče dobne granice djece za kampiranje – nema je. Neka mame, koje su i prije porođaja rado odlazile na kampiranje odlučuju se za noćenje u prirodi sa skroz malim bebama. Ja sam se osjećala ugodno za spavanje u prirodi s djecom kad je mlađi napunio dvije godine. Najteže je kad navečer djeca trebaju zaspati, ali logorska vatrica uz zvjezdano nebo opusti i najtvrdokornije pobornike svog mekanog kreveta.

Savjet više

Ne zaboravite ponijeti i kutiju prve pomoći (zlu ne trebalo). Najvažnije je imati repelent za komarce, sredstvo za smirivanje uboda, sprej za dezinfekciju i sirup protiv temperature te nekoliko zavoja i flastera.

Linker
24. studeni 2024 17:20