SERJ WHITE
rani znakovi

Dijagnozu Alzheimera je dobio sa samo 41 godinom: Ovo je bio prvi simptom koji sam primijetio

Simptomi ovog stanja se s vremenom pogoršavaju


Sjeo sam jedne večeri pred ekran i gledao film kada mi je u jednom trenutku partnerica rekla da smo taj isti film gledali prije samo mjesec dana. Ništa mi nije bilo poznato, štoviše, kraj filma bio mi je potpuno iznenađenje, kao da ga prvi put gledam, započinje priču 41-godišnji Fraser, australski YouTuber o dijagnozi koja mu je promijenila život.

Bili su to prvi ozbiljniji znakovi upozorenja ranog Alzheimera koji je ovom ocu dvoje djece nedavno dijagnosticiran, iako, priča u videu, suptilni znakovi ove bolesti pojavili su se već u njegovim tridesetima.

- Smiješno je jer se zapravo ne sjećam svojih početnih simptoma. Sve čega se sjećam su neke prilično velike rupe u pamćenju - priča Fraiser u videu.

Napredovanje bolesti

Alzheimerova bolest je najčešći tip demencije. Radi se o degenerativnoj bolesti mozga koja je uzrokovana složenim promjenama u mozgu uslijed oštećenja moždanih stanica.

Najraniji simptomi Alzheimerove bolesti nastupaju postupno, gotovo neprimjetno pa je teško odrediti njezin točan početak. Prosječno razdoblje razvoja bolesti je otprilike osam do dvanaest godina i dijeli se u tri osnovna stadija: rani, srednji i kasni, piše Mentalno zdravlje.

Alzheimer s vremenom dovodi do simptoma demencije kao što su problemi s kratkoročnim pamćenjem, problemi s plaćanjem računa ili pamćenjem dogovora i sastanaka. Simptomi se s vremenom pogoršavaju pa osoba može izgubiti sposobnost pravilnog govora ili pisanja, teško obavlja svakodnevne zadatke poput odijevanja ili da se sjeća tko su njezini bližnji. Osoba s Alzheimerovom bolešću lako može postati konfuzna i agresivna te ponekad može imati ispade bijesa ili nasilnog ponašanja. No, ako se započne s liječenjem u ranoj fazi bolesti, oboljela osoba dulje ostaje samostalna u aktivnostima svakodnevnog života i zbrinuta u krugu obitelji

Paničan trenutak

U Fraserovu slučaju, kognitivno propadanje s vremenom je postajalo sve izraženije, razmišljanje mu je postalo pliće, a kako u spomenutom videu ističe, više ne obrađuje informacije istom dubinom i promišljanjem kao prije.

Za ovog Australca iznimno uznemirujući trenutak dogodio se jedne večeri kada je panično reagirao jer nije mogao stupiti u kontakt sa svojom kćeri. Naime, nije se sjećao da mu je više puta rekla da ide u kino, pa je, obuzet strahom, mahnito krenuo kontaktirati njezine prijatelje te je umalo nazvao i policiju. Kako bi uspješno upravljali ovim izazovima, Fraser i njegove kćeri tom su prilikom dogovorili učinkovitu strategiju za budućnost. Svaki put kad izlaze van šalju mu poruke bez obzira na to što su mu već tu informaciju usmeno rekle. Tako Fraser smanjuje osjećaj tjeskobe i zbunjenosti.

Rijedak slučaj

Rani Alzheimer je rijedak; bolest je češća kod osoba starijih od 65 godina. Ipak, Fraserova priča naglašava važnost prepoznavanja simptoma u ranoj fazi, čak i kod mlađih odraslih osoba. Premda lijek ne postoji, rana dijagnoza može pomoći pojedincima i njihovim obiteljima da pronađu podršku i prilagode se novoj stvarnosti. Putem svog YouTube kanala Fraser i dalje nastavlja dokumentirati svoja iskustva, pružajući tako iskren i neposredan uvid u život s ranom demencijom. Osim podizanja svjesti ovaj čovjek ujedno i pruža utjehu drugima koji prolaze kroz slične izazove.

Simptomi specifični za Alzheimerovu bolest uključuju:

  • probleme s pamćenjem, poput redovitog zaboravljanja nedavnih događaja, imena i lica
  • postavljanje istih pitanja iznova
  • povećane poteškoće sa zadacima i aktivnostima koje zahtijevaju planiranje i organizaciju
  • zbunjenost u nepoznatom okruženju
  • probleme u pronalaženju odgovarajućih riječi
  • probleme s brojevima i/ili s plaćanjem i novcem prilikom odlaska u kupovinu
  • sve veće povlačenje u sebe ili anksioznost
27. ožujak 2025 19:07