Mnogi ovu slatko pikantnu mješavinu svrstavaju u prirodni eliksir zdravlja. Osim zanimljivog okusa, fermentirani češnjak u medu može pomoći u ublažavanju simptoma bolnih sinusa, grlobolje i općenito potpora je dišnom sustavu.
Crni češnjak
Ova domaća mješavina spaja dva dobro poznata sastojka iz smočnice; sirove češnjeve češnjaka i med, a crna boja dobiva se procesom fermentacije i starenja u kojem se sirove lukovice bijelog luka drže između 60 i 87 stupnjeva Celzijevih otprilike mjesec dana. Fermentacija je prirodni proces u kojem mikroorganizmi razgrađuju hranu na kemijskoj razini. Slično se događa kod dobro znanih namirnica poput kiselog kupusa i kimchija koji su, poznato je odlični za brojne procese u tijelu, a posebno su važni za zdravlje crijeva, piše Cleveland Clinic.
Priprema eliksira zdravlja
Sam postupak pripreme fermentiranog češnjaka u medu jednostavan je a koraci su sljedeći:
- Sirovi češnjak stavite u staklenku, prelijte medom i čuvajte na hladnom mjestu da fermentira.
- Svaki drugi dan staklenku treba okrenuti naopako kako bi sav češnjak bio prekriven medom.
Transformacija započinje kada se sokovi iz češnjaka pomiješaju s medom, razgrađujući obje komponente kemijski. Med je poznat po svojim umirujućim i protuupalnim svojstvima. Drugim riječima, može pomoći u smanjenju lučenja sluzi, ublažiti kašalj i smiriti grlobolju. Manuka med, posebno, ima antibakterijska svojstva koja mogu smanjiti bakterije koje uzrokuju grlobolju. Češnjak je pak bogat alicinom, organskim spojem povezanim s njegovim zdravstvenim prednostima. Češnjak ima svojstva jačanja imuniteta, djeluje protuupalno i podržava zdravlje srca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....