Shutterstock
dobro je znati

Šest ljetnih opasnosti za kožu na koje često zaboravljamo

Nisu samo opekline i ubodi komaraca

Štetan utjecaj sunca, ubodi komaraca i drugih insekata, opekline i ozljede češće se događaju ljeti, ali to godišnje doba donosi i neke opasnosti na koje često zaboravljamo.

Plivački svrab

Kupanjem u jezerima i rijekama izlažete se riziku od zaraze parazitima iz skupine Schistosoma, koji se prenose vodom, a ima ih i u morima. To se stanje često naziva plivački svrab, cerkarijski ili šistosomski dermatitis i kratkotrajna je alergijska reakcija koja se javlja na koži te se uobičajeno liječi antihistaminikom. Savjetuje se nakon plivanja kožu žustro istrljati ručnikom kako bi se spriječilo prianjanje parazita koji izazivaju osip.

Toplinski osip

Toplinski osip često se javlja kada vam je vruće ili se puno znojite. Vrlo je neugodan zbog svrbeža i stvaranja malih crvenih mrlja na mjestima gdje se skuplja znoj, poput pazuha, leđa, ispod grudi, prsa, vrata, prepona, laktova i koljena te struka (crveni prištići na tijelu koji svrbe). Može se spriječiti nošenjem široke, prozračne odjeće i pazeći da koža bude suha.

Akne

Pojačanim znojenjem dolazi i do hiperprodukcije lojnih žlijezda, što može dovesti do začepljenja pora i stvaranja akni, a znoj, bakterije i ulja dobitna su kombinacija za začepljene pore. Nastojte da vam je koža čista i koristite proizvode za njegu bez ulja te izbjegavajte teški make-up.

Folikulitis

Bakterijska infekcija folikula dlake najčešće je uzrokovana stafilokokom ili gljivicama i vrlo se lako može razviti ako se kupate na javnim kupalištima koja nisu dovoljno čista ili u bazenskoj vodi tretiranoj klorom ili bromom. Uska odjeća te oštećenja od brijanja i depilacije također mogu dovesti do folikulitisa. Nosite stoga komotnu odjeću, brijte se u smjeru rasta dlaka, koristite gel za brijanje i kupajte se isključivo u hidromasažnim kadama za koje pouzdano znate da su čiste.

Osip od nekih biljaka

Ljeti smo više vani i veća je vjerojatnost da ćemo se očešati o neku biljku koja uzrokuje alergiju. Primjerice, otrovni bršljan raste kao grm, a reakciju na koži može izazvati bilo koji dio biljke. Reakcija se može javiti i posredno, na primjer ako se vaš pas očešao o biljku, ulje bršljana mogao bi preko svoje dlake prenijeti na sjedala u automobilu ili na tapecirani namještaj. Žuti šeboj, šapika i djevojačko srce također su biljke koje u dodiru s kožom mogu izazvati crvenilo, osip i svrbež.

Dezinficijensi za ruke

Nakon covida vjerojatno ćemo češće posegnuti za sredstvom za dezinfekciju ruku (kada sapun i voda nisu u blizini), ali ako to prečesto činimo, koža ruku postat će suha i ispucana. Većina dezinficijensa sadrži alkohol, koji isušuje kožu, a kada je koža izrazito suha, povećava se rizik od rana i infekcija. Stoga nakon pranja ruku češće nanesite i hidratantnu kremu, a obavezno navečer, prije spavanja.

Linker
21. studeni 2024 20:00