SHUTTERSTOCK
Nezgodno

Zašto se nagon za mokrenjem pojačava što smo bliže domu? Postoji fenomen koji ovo objašnjava, ali i rješenje

Kada se sekunde do toaleta čine kao vječnost

Čini vam se kao vječnost. Pritisak raste, a čim skrenete u svoju ulicu ili iščekujući lift, potreba za mokrenjem postaje gotovo nepodnošljiva. Ovaj fenomen nagona za mokrenjem kada se približavamo kući, nešto je što su mnogi od nas iskusili. Ali zašto se to događa? Zašto se čini da nas mjehur izdaje baš kad smo tako blizu cilja?

image
SHUTTERSTOCK

Veza mozga i mjehura

Odnos između mozga i mjehura je zamršen, a oba rade zajedno kako bi regulirali kada trebate mokriti. Prema stručnjacima, među kojima je i Jessica Stern, klinička docentica psihijatrije na NYU Langone Health, vaš mozak komunicira s mjehurom tijekom dana kako bi bio siguran da mokrite samo kada je to prikladno.

Na primjer, ako ste zapeli u prometu bez toaleta na vidiku, vaš mozak doslovno šalje poruku mjehuru da izdržii. Ali čim znate da je kupaonica u blizini, primjerice parkirate se na prilaz, signali počinju slabiti. Vaš mozak u biti govori vašem mjehuru - ‘Skoro smo stigli, u redu je da uskoro popustiš.‘

Dr. Victor W. Nitti, profesor urologije na UCLA, objašnjava da kako se približavate kupaonici, ove inhibitorne poruke iz mozga se smanjuju, čineći nagon za mokrenjem još intenzivnijim. Kao da vaše tijelo zna da je olakšanje blizu i počinje se pripremati za njega.

image
SHUTTERSTOCK

Zašto se dom čini kao pravo mjesto za mokrenje

Što češće doživljavate ovaj scenarij, veza između dolaska kući i potrebe za mokrenjem je sve jača. Stern to uspoređuje s Pavlovljevim odgovorom - slično kao što su Pavlovljevi psi trenirani da sline na zvuk zvona, vaš mozak počinje povezivati vaša ulazna vrata s potrebom za mokrenjem.

Ne radi se samo o fizičkoj blizini kupaonice. Dom je mjesto udobnosti i sigurnosti, pa je tako mnogima to mjesto gdje se osjećaju najopuštenije koristeći toalet. Javni zahodi, s druge strane, mogu biti neudobni, nehigijenski ili se čak osjećati nesigurno.

Za one s urinarnim ili probavnim problemima, poput preaktivnog mjehura ili sindroma iritabilnog crijeva, ova veza s domom postaje još značajnija. Znajući da će uskoro biti u sigurnom, privatnom prostoru, potreba za odlaskom može biti još hitnija.

Možete li se riješiti te navike?

Ako je ovaj nagon više neugodnost nego ozbiljan problem, nema razloga za brigu. Kao što Stern primjećuje, um je sposoban upravljati porivom i većinu vremena možete izdržati dulje nego što mislite.

Međutim, ako ova navika uzrokuje stres ili značajno utječe na vaš život, možda bi bilo vrijedno istražiti mogućnosti liječenja. Kognitivno-bihevioralna terapija i terapija izlaganjem mogu biti učinkovite u smanjenju tjeskobe povezane s javnim zahodima i podučavanju vašeg mozga da prekine vezu između dolaska kući i potrebe za mokrenjem. Tehnike poput rješavanja zagonetki, igranja igrica ili čak recitiranja pjesme mogu vam odvratiti pažnju od kupaonice.

Linker
16. studeni 2024 09:25